ישנם מקרים שאלמלא התרחשו בדרך מסוימת התוצאה הייתה שונה בתכלית. מקרי מוות ברשלנות רפואית אינם נדירים. מדי שנה אלפי מטופלים נפטרים בשל טעויות רפואיות, חלקן אסור היה שיקרו. להלן מספר דוגמאות אשר עלולות ללמד על מקרה מוות בשל רשלנות רפואית:

מטופל שנפטר לאחר גילוי סרטן בשלב מתקדם

  • אי ביצוע בדיקות מתאימות כגון בדיקת רנטגן אשר הייתה מגלה את קיומו של הגידול הסרטני שהתפשט. במקרי סרטן שד, אי ביצוע ממוגרפיה ו/או אולטרה סאונד שד או פענוח שגוי של בדיקות ההדמיה. אי זיהוי גידול סרטני בבדיקות סיטי או MRI או התעלמות מתלונות החולה העלולות ללמד על סרטן המקונן בגופו. אלו ועוד עלולים ללמד על רשלנות רפואית שגרמה לאבחון מאחר ולמות המטופל.

פטירה בסמוך/בשל קבלת טיפול תרופתי

  • קבוצת המקרים של מתן טיפול תרופתי שגוי כאשר החולה אלרגי לאחד ממרכיבי התרופה או מתן תרופה במינון שגוי או באיחור. באם בשל כך נפטר המטופל, עשויה להיות עילה לתביעת פיצויים בשל מות המטופל.

התעלמות מהרקע של המטופל ומנתוניו האישיים

  • לקיחת אנמנזה שגויה, למשל כשהעבר הרפואי של המטופל לא נלקח בחשבון, כגון רגישויות שלו לתרופות או בכלל, מחלות רקע, גורמי סיכון, היסטוריה משפחתית של מחלות לב וכו'. במידה שאי לקיחת אנמנזה (תולדות המטופל) נכונה, גררה טיפול שגוי ומות המטופל, למשל עקב אי זיהוי התקף לב ו/או טיפול מאוחר באירוע לבבי, ניתן לתבוע בשל כך פיצוי כספי.

עיכוב בטיפול במטופל

  • חוסר טיפול או עיכוב בטיפול בשל התחבטות הצוות הרפואי לגבי מהו הטיפול הרפואי הנכון או בשל נפילת המטופל "בין הכיסאות" בגלל אי סדר ארגוני, אי דיווח בין זרועות הטיפול, רישום שגוי או היעדר רישום של הטיפול שניתן או שצריך לתת למטופל- אלו ועוד- עלולים לגרום לטיפול לקוי שמוביל למות המטופל.

אי שמירה על כללי היגיינה וסטריליזציה מקובלים והידבקות המטופל בחיידק בית חולים

  • התעלמות מכללי הסניטריה הבסיסיים; אי ענידת כפפות בעת הבדיקה או הטיפול בחולה, אי רחיצת ידיים, אי ביצוע בידוד לחולה מזוהם אי ביצוע עיקור לציוד הניתוחי וכו'- וכתוצאה מכך הדבקתו של המטופל באחד מהחיידקים השוכנים דרך קבע במסדרונות בתי החולים, עלולים להביא לזיהום המטופל, ופטירתו.

פטירה בסמוך לאחר ניתוח או פעולה רפואית חודרנית

  • מקרה בו מטופל לא התאושש לאחר ניתוח או שניתוחו הסתבך עם זיהום או דימום לאחר הניתוח, שהובילו למותו.

פטירה של יולדת או של הרך הנולד

  • מקרי פטירה סביב הלידה של היולדת או התינוק מחשיד גם הוא ברשלנות רפואית.

פטירה של מטופל תוך כדי אשפוז בבית חולים, בסמוך לאשפוזו או בחדר המיון

  • אנו בדעה כי כל מקרה בו מטופל נכנס לבית החולים "על הרגליים" ונפטר תוך כדי אשפוזו או בסמוך לשחרורו מבית החולים או חדר המיון, מחייב בחינה של המקרה על מנת לוודא כי אין מדובר במוות מרשלמות רפואית.

זיהוי מקרי מוות מרשלנות רפואית 

נדירים הם המקרים בהם נעשית בישראל נתיחה לאחר המוות במקרי רשלנות רפואית. יחד עם זאת, ברוב המקרים הגורם שהביא למות המטופל ניתן לאיתור לאחר עיון בחומר הרפואי הרלבנטי, לעתים לאחר ייעוץ מתאים.

בשלב הבא, נבדקת השאלה האם המוות היה בלתי נמנע או שמא דובר בתוצאה של רשלנות. באם נמצא כי המוות נגרם כתוצאה מרשלנות של הגורמים המטפלים, עומדת ליורשי המנוח, והתלויים בו, עילת תביעה במקרי מוות ברשלנות רפואית.

עם כל הקושי שבדבר, חשוב להבין כי אף תביעה לא תקל על הסבל הנפשי שסבלתם ועודכם סובלים בשל האובדן, אך פנייה לעו"ד המתמחים ברשלנות רפואית תוכל לפחות להיטיב עם שאיריו של המנוח/ה, בעיקר כאשר ישנם ילדים, הורים או בת זוג שיש לכלכל אותם.

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp