תביעה לפיצוי כספי בשל אובדן אשך

תביעות רשלנות רפואית בשל אובדן אשך הנן שכיחות למדי ועשויות לזכות בפיצויים של מאות אלפי שקלים. סיבה נפוצה לתביעות במקרים אלו היא רשלנות באבחון ובטיפול במקרה של "תסביב אשך" (testicular torsion). זהו מצב שבו, בשל סיבוב האשך על חבל הזרע, לא זורם דם לאשך והוא עלול להינמק. לכן, תסביב אשך מחייב טיפול מיידי (ע"י ניתוח להתרת התסביב וחידוש זרימת הדם לאשך). ככל שחולף הזמן והמצב לא מטופל – כך קטנים הסיכויים למנוע אובדן האשך כתוצאה מהתסביב.

עורכי הדין גיא נסים ואביחי דר מתארים להלן מקרה תביעה בשל אובדן אשך של ילד וגם- מהן הנסיבות המצדיקות פנייה לייעוץ משפטי במקרה של אובדן אשך ומהו הפיצוי המקובל במקרים אלו

תביעה: האורולוג איחר להגיע- הילד איבד אשך

דני, שם בדוי, ילד בן כבן 4 בעת המקרה, הגיע לחדר מיון של בית חולים לילדים במרכז הארץ, מלווה באמו בשל כאבים ונפיחות באשך שמאל. לאור התלונות והממצאים חשדה רופאת המיון במצב של תסביב אשך, אולם נמנעה מלטפל במקרה בדחיפות הנדרשת במצב מסוכן שכזה. בשל כך חלפו שעות יקרות עד שהילד הוכנס לניתוח. בשל האיחור בהענקת הטיפול, לא ניתן היה כבר לאושש האשך בניתוח והילד איבד האשך שנמק.

רופא מומחה לאורולוגיה, שחוות דעתו צורפה לכתב התביעה, עיין בתיק הרפואי ומצא כי התנהלות רשלנית ולא תקינה של הרופאים, המהווה רשלנות רפואית, גרמה לאבדן האשך של הילד. להלן עיקרי חוות הדעת:

מהו תסביב אשך ובאיזה גילאים הוא שכיח ? 

המומחה מסביר בחוות הדעת כי תסביב האשך הינו מצב שבו סיבוב האשך על חבל הזרע גורם לנזק לאספקת הדם ולאוטם של האשך. האירוע יכול להתרחש בעוברים, בתינוקות, בילדים, בנערים ובצעירים בכל גיל. השכיחות הגבוהה היא בגיל 12 עד 20 ובשנה הראשונה לחיים. לרוב, החולה מופיע עם כאב פתאומי ונפיחות של האשך הפגוע. האבחנה הנכונה נעשית ע"י בדיקה גופנית של הבטן ושל האשכים, כשהיעדר רפלקס קרמסטרי הוא האינדיקציה הטובה ביותר לקיום התסביב.

מהו חלון ההזדמנויות להצלת אשך בתסביב  ?

ככל שאבחון תסביב או חשד לתסביב אשך ושחרור התסביב באמצעות חשיפה ניתוחית, נעשים סמוך יותר להופעת הכאב, כך הסיכוי לשימור האשך גבוה יותר. אם החשיפה הניתוחית מבוצעת תוך 6 שעות מהופעת הכאב, הסיכוי לשימור האשך הוא קרוב ל-100%. אם החשיפה הניתוחית מבוצעת אחרי 6 עד 12 שעות מהופעת הכאב, רק במחצית המקרים ניתן לשמר האשך. מעבר ל-12 שעות, כמעט בכל המקרים לא ניתן להציל האשך. אי לכך, יש לראות בתינוק, בילד או במתבגר עם כאב חד בשק האשכים, רגישות או נפיחות, מצב חירום הדורש אבחון מיידי וכשקיים חשד קליני לתסביב אשך יש צורך בחשיפה ניתוחית מיידית. גורם הזמן הינו קריטי באירוע של תסביב אשך.

המומחה מסביר בחוות דעתו כי במקרה זה עלה חשד קליני לתסביב אשך, אולם לא ניתן טיפול מיידי כמתחייב במצב זה. בשל כך איבד הילד את האשך:

"הרופאה במיון במרכז הרפואי ABC, אבחנה חשד לתסביב אשך אצל הילד, מצב המחייב ניתוח דחוף.

הרופאה נמנעה מהתייחסות למצב זה כמצב חירום דחוף, לא הזעיקה את האורולוג או כירורג הילדים התורן כדי לבדוק את הילד והסתפקה בהוצאת מכתב התייעצות לאורולוג. הרופאה הפנתה את הילד להדמיית אולטרסאונד ללא וידוא שההדמיה תתבצע באופן מיידי. באופן זה בדיקת האולטרסאונד ובדיקת האורולוג התאחרו בשעתיים והכנת הילד וחדר הניתוח גזלו שעה נוספת. 

האיחור בניתוח ובשחרור תסביב האשך, מעל 3 שעות מרגע הפניה למיון וכ-8 שעות מהופעת הכאב, הביא לכך שהנזק האיסכמי לאשך גרם לניוונו.

ניתוח חשיפת אשך מיידי לאחר הפנייה למיון, היה יכול, בוודאות כמעט מוחלטת, להביא למצב של שימור אשך שמאל.

יש לראות בעיכוב בביצוע ניתוח מיידי משום רשלנות רפואית מצד הצוות הרפואי במרכז הרפואי ABC".

האם נקבעה לילד נכות בשל אבדן האשך ?

בשל אובדן האשך קבע המומחה לתובע הקטין, 20% נכות צמיתה בהתאם לסעיף 24(3) לתקנות המוסד לביטוח לאומי (בהן נעשה שימוש בתביעות רשלנות רפואית). כמו כן, קבע המומחה כי במידה שיימצא בעתיד שהתובע הקטין סובל בשל אבדן האשך מעקרות, תעמוד נכותו על 30%. בשלב זה מוקדם לדעת האם אבדן האשך יפגע בפוריות של הילד, מפאת גילו הצעיר כיום.

מהו הפיצוי במקרים של אבדן אשך ?

אבדן אשך כרוך בראש ובראשונה בכאב וסבל ובעיקר בצער ובעגמת נפש שתלווה הנפגע למשך כל ימי חייו. לעתים, כרוך הדבר גם בפגם קוסמטי (הגם שלפעמים ניתן לתקנו על ידי השתלת תותב אשך). כשם שאבדן שד קשור עם פגיעה בדימוי הנשי, כך עלול אבדן האשך להשפיע על ביטחונו של הנפגע, בין אם בקשר זוגי, בין אם במקלחות משותפות כמו בצבא או בקאנטרי, ובכלל.

לא מעטים המקרים בהם אבדן האשך גורם לפגיעה בדימוי הגוף ובביטחון העצמי, עד כדי הופעת פגיעה נפשית העלולה לגרוע מתפקודו של הנפגע. במקרים מסוימים עלול אבדן האשך לגרום לפגיעה בפוריות ולעקרות.

גובה הפיצוי במקרים של אבדן אשך תלוי בהיקף הפגיעה: אין דומה גובה הפיצוי בשל אבדן אשך בלבד, ללא הופעת הפרעה נפשית נלווית ו/או פגיעה בפוריות, לאבדן אשך המתלווה אליו הפרעה נפשית מגבילה ו/או פגיעה בפוריות:

  • ככל שמדובר בפגיעה באשך בלבד, סכומי הפיצויים מסתכמים ברובם בגין רכיב הנזק הלא ממוני- הכאב והסבל שהנפגע חווה, וכן הצער ועגמת הנפש שיהיו מנת חלקו כל ימי חייו. במקרים אלו נע הפיצוי בטווח של כ-100,000 ש"ח עד כ-300,000 ש"ח. במקרים בהם מתלווה לאבדן האשך פגיעה מוכחת בפוריות, יכול והפיצוי בגין הצער ועגמת הנפש יהיה גבוה יותר, לא כל שכן אם מתווספת לכך גם פגיעה נפשית מוכחת.
  • במקרים של פגיעה מוכחת בפוריות, זכאי יהיה הנפגע לדרוש הוצאות עבור טיפולי פוריות ו/או פונדקאות.
  • במקרים בהם אבדן האשך גורר הפרעה נפשית מוכחת, יהיה זכאי הנפגע גם לפיצוי בגין הפגיעה בתפקודו התעסוקתי ו/או היומיומי (בהתאם לגובה הפגיעה וחומרת השלכותיה) בשל ההפרעה הנפשית, כמו גם לפיצוי עבור טיפולים פסיכולוגיים, תרופות וכיו"ב (מעבר לזכאות מכוח סל הבריאות).

*חשוב לציין כי כל מקרה הוא לגופו והאמור לעיל מתייחס לפיצוי במקרים אלו באופן כללי בלבד. להרחבה בנושא של פיצויים ברשלנות רפואית לחצ/י כאן.

מתי כדאי לפנות לייעוץ עם עורך דין במקרה של אבדן אשך ?

להלן מספר נסיבות המצדיקות ייעוץ עם עורך דין במקרה של אבדן אשך:

  • מצב בו קדמו לאבדן האשך תלונות מול גורם רפואי שלא טופלו. תלונות שכיחות הן כאמור נפיחות וכאבים באשך. ישנן דרכים לוודא מצב האשך כאמור הן על ידי בדיקה קלינית ורפלקס והן על ידי הדמיה (אולטרסאונד). כאמור תסביב אשך מחייב חשיפה ניתוחית מיידית, בהקדם האפשרי. טעות באבחנה במקרים אלו עלולה לעלות באשך.
  • מצב של תסביב אשך חוזר (torsion Detorsion) ותסביב אשך חלקי (partial torsion)– ישנם מקרים בהם האשך עובר תסביב והתרה ספונטנית (משתחרר לבד, מעצמו). לפעמים ההתרה היא חלקית. לפעמים מלאה. לפעמים האירוע חוזר על עצמו מספר פעמים, לפעמים בהפרש של שנים. הרבה פעמים כחלק מתחקור נכון של חולה עם תסביב אשך מתגלה לרופא הבודק כי החולה עבר כבר בעברו אירועים של תסביב אשך, שהותר מעצמו. לפעמים כאמור החולה מגיע לרופא כשהוא במצב של "חצי תסביב" – ישנה אספקת דם אבל חלקית. תופעות אלו מוכרות ברפואה ומחייבות בירור וטיפול מיידי, על מנת להימנע ממצב בו האשך יעבור שוב תסביב ולא יחזור על צירו מעצמו (התסביב לא ישתחרר לבד) או ממצב בו התסביב החלקי יהפוך למלא, והאשך ינמק.
  • מצב בו עלה חשד לתסביב אשך אך על אף זאת לא ניתן טיפול מיידי (כמו במקרה התביעה שתוארה כאן).

*מאחר שלא נהוג לדווח לחולים על כך שנעשו טעויות בטיפול הרפואי בהם, המלצתנו היא בכל מקרה של אבדן אשך, בשל תסביב, לפנות לשיחת יעוץ עם עורך דין הבקי בתחום הרשלנות הרפואית. עורך הדין יידע להעריך האם כדאי לבדוק המקרה שלך ולבחון אפשרות תביעה.

לחצ/י לקריאה על עוד תביעת רשלנות רפואית באיחור באבחון תסביב אשך אצל צעיר >

מחפש עורך דין לרשלנות רפואית ? עצות לבחירת עורך הדין המתאים

עורכי הדין גיא נסים ואביחי דר מייעצים איך לבחור עורך דין לרשלנות רפואית

קישורים למידע נוסף בנושא המאמר:

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp