רשלנות רפואית בבית חולים 

רשלנות רפואית בבית חולים אינה אירוע נדיר. חובתו של בית חולים, בין אם בית חולים ציבורי ובין אם בית חולים פרטי, לשלום המטופלים בו אינה מוטלת בספק. זוהי חובה הנגזרת מחובת הזהירות המושגית המקימה למעשה אחריות בנזיקין של בית החולים למטופלים במסגרתו. לכן, במידה שמוכחת רשלנות רפואית בטיפול בבית החולים שגרמה נזק למטופל, ייפסק פיצוי כספי. יחד עם זאת לא כל אירוע נזק או פטירה במסגרת טיפול בבית חולים מהווה הפרה של חובת הזהירות ויש לבחון כל מקרה ומקרה לפי נסיבותיו הקונקרטיות. 

מות מטופלת בשל רשלנות בבית החולים

רשלנות רפואית בבית חולים עלולה להביא לנזקים למטופל ולהסתיים חלילה במוות. כזה הוא המקרה בגינו הגשנו ב-28.5.18 תביעת רשלנות רפואית. המקרה המצער הסתיים במותה של אישה בשנות החמישים לחייה, במהלך אשפוזה באחד מבתי החולים הגדולים באזור המרכז, לאחר ניתוח שעברה להחלפת מסתם לבבי. בית החולים, הנמצא בבעלותו של משרד הבריאות, הפר במקרה זה את כללי הרפואה המקובלים, והאישה נפטרה לאחר לחץ מתמשך של נוזל בחלל הלב שגרם לה לדום לב ממנו לא התאוששה. 

המומחה קבע בחוות דעתו שצורפה לתביעה כי המעקב אחר החולה היה רשלני

מומחה בכיר לניתוחי לב חזה קבע בחוות דעתו שצורפה לתביעה כי לאחר הניתוח הופיעה אצל המנוחה הגדלה עקבית של צל הלב שרימזה על נוזל שמצטבר בפריקרד (חלל הלב). ממצא עקבי זה לא זכה להתייחסות מתאימה, הנוזל המשיך להצטבר עד שגרם ללחץ על הלב – טמפונדה- ולדום לב ממנו החולה לא התאוששה. המומחה קבע בחוות דעתו כי מוות בשל טמפונדה כמו שהיה במקרה זה מלמד על רפואה רשלנית שאינה עולה בקנה אחד עם רפואה מערבית מתקדמת.

ניקוז הנוזל בחלל הלב מבעוד מועד היה מונע את מות החולה

עוד קבע המומחה בחוות דעתו שצורפה לתביעה כי אילו היו הרופאים בבית החולים נותנים דעתם לאפשרות כי הגדלת הלב היתה בשל נוזל שמצטבר, קרי טמפונדה- היו מבצעים ניקוז של הנוזל ועל ידי כך דום הלב היה נמנע והחולה הייתה בין החיים.  למרבה הצער זאת לא נעשה במקרה זה בשל שרשרת של טעויות ורשלנות של רופאי ומתמחי בית החולים, אשר הזניחו החולה.

הרופאים המתמחים בסוף השבוע לא מילאו אחר הוראות מנתחי הלב

נדבך נוסף ברשלנות בית החולים שהביאה למות החולה, היה בשל הפרת הוראה ברורה שניתנה על ידי הרופאים שניתחו המנוחה לרופאי המחלקה הפנימית בה מצאה המנוחה את מותה- המנתחים הורו לרופאים במחלקה הפנימית כי בכל החמרה במצבה של המנוחה יש לבצע לה אקו לב. על אף זאת, ולמרות העובדה שבמהלך סוף השבוע שקדם למותה של המנוחה הלך מצבה והתדרדר, לא מולאה ההוראה ולא בוצעה בדיקת אקו לב שיכולה הייתה להראות הנוזל ולאפשר ניקוזו לפני שנגרם דום הלב.

אי מילוי הוראות רופאי בית החולים עצמו מהווה רשלנות חמורה

מקרה זה של רשלנות רפואית בשל אי מילוי הוראה שבית החולים עצמו קבע, נחשב בענייננו לרשלנות חמורה, המבטאת זלזול בבריאות החולה, שלא לומר הזנחה פושעת. לצערנו אין זו הפעם הראשונה בה אנו נתקלים בכשל בהעברת מידע ויישום הוראות בין רופאי בית החולים לבין עצמם כך שהחולה נופל בין הכיסאות ונגרם לו בשל כך נזק- כך למשל לפני מספר חודשים הגשנו תביעת רשלנות רפואית נגד בית חולים גדול במרכז הארץ, שלא מילא אחר הוראתו שלו הוא- להביא החולה לבדיקת עיניים דחופה בשל ממצא שהתגלה. החולה נשכח ולמעשה הוזנח במשך מספר שבועות בהן היה מאושפז במחלקה שיקומית, והראייה שלו הלכה והתדרדרה, עד הופעת נזק חמור ובלתי הפיך של אבדן ראייה בעין אחת. זוהי עוד דוגמה לרשלנות רפואית בבית חולים שיכולה הייתה להימנע בקלות- לו רק היו ממלאים רופאי בית החולים את ההוראות שלהם עצמם. 

כיצד לזהות רשלנות רפואית בבית חולים ?

למרבה הצער, אחת הרעות החולות של מערכת הבריאות בישראל היא מדיניות ההשתקה של טעויות רפואיות שבוצעו במטופל. כמעט אף פעם לא קורה שבית החולים לוקח אחריות על המקרה, ולמען האמת הנטייה של בית החולים היא לטשטש הטעויות שנעשו ולהציג הנזק- אם נגרם- למשל אירוע פטירה, כ"יד הגורל" וכתוצאה בלתי נמנעת, שעה שהרבה פעמים לאחר בירור שאנו עורכים מסתבר כי בהחלט צריך היה למנוע את האירוע. לדוגמה- מקרה בו טיפלנו של רשלנות חמורה בעת ביצוע בדיקה בבית חולים שגרמה דום לב ונזק מוחי קשה לילד. באותו מקרה בית החולים זימן ההורים לשיחת התנצלות לאחר המקרה, ואף הבטיח לקחת אחריות על שהתרחש תוך כדי פירוט הטעויות שנעשו בטיפול בילד, אולם לאחר שהוגשה תביעה בשל פטירתו של הילד, התכחש בית החולים במסגרת כתב ההגנה לאחריותו למקרה וטען כי לא נפל כל פגם בטיפול שנתן לילד. באותו מקרה השכילו ההורים להקשיב לעצה והקליטו בזמן אמת אותה פגישה בה בית החולים הבטיח לקחת אחריות על המקרה. לאור התנהגותו של בית החולים שחזר בו בכתב ההגנה מאחריותו למקרה, חשפנו את ההקלטה והתיק נסגר בפיצוי ההורים מיידית. זהו אמנם מקרה נדיר שכן ברוב המקרים אין הקלטה שכזו בידי הנפגע. 

משכך, הכלל בו אנו דוגלים הוא שבכל מקרה של נזק שנגרם לאחר טיפול רפואי בבית חולים, מומלץ לפנות לייעוץ עם עורכי דין לרשלנות רפואית על מנת שיבחנו האם מדובר בעוד מקרה של רשלנות רפואית בבית חולים.

פרסום באתר מאקו של מקרה מוות מרשלנות רפואיתפרסום המקרה באתר מאקו-בבריאות

לחצ/י על הקישור כדי לקרוא על המקרה כפי שפורסם ב-22.7.18 באתר מאקו-בריאות (ע"י מר שמעון איפרגן)

לקריאה נוספת בנושא רשלנות רפואית בבתי חולים ראה מקורות נוספים (additional sources)

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp