רשלנות רפואית גניקולוגיה

עורכי הדין גיא נסים ואביחי דר מסבירים מהי רשלנות רפואית בגינקולוגיה, מהם המצבים העלולים להיחשב לרשלנות של רופא הנשים, מהן התביעות השכיחות בתחום, עד מתי אפשר לתבוע פיצויים בגין רשלנות גינקולוגית ומהן העלויות הכרוכות בתביעה כזו – זאת ועוד בשורות הבאות

מה ההגדרה של רשלנות רפואית בגינקולוגיה ?

נקודות המפגש עם רופא הנשים לאורך השנים משתרעות על ציר הזמן, מגיל צעיר ועד גיל זקנה. המעקב והטיפול הגינקולוגי כולל בדרך כלל בדיקות שונות שיש לבצע, לפי גיל או מצב, התערבויות חודרניות, ניתוחים גינקולוגים ועוד. במאמר זה לא נתייחס לרשלנות בתחומי ההיריון והלידה.

מהבחינה המשפטית, אין הגדרה אחת לרשלנות בגינקולוגיה, כי אם כל מקרה בו רופא נשים (לרבות מי מאנשי צוות המרפאה הגינקולוגית) אינו נוקט במידת מיומנות או מידת זהירות סבירות, הרי הוא מתרשל. במידה שבשל הרשלנות נגרם לאישה נזק, קמה עילה לתביעת פיצויים בשל רשלנות רפואית.

מקרים אפשריים של רשלנות בגניקולוגיה

רשימת המקרים הפוטנציאליים לרשלנות בגינקולוגיה הינה ארוכה. להלן מקרים קלסיים של רשלנות של רופא נשים:

  • איחור באבחנה של סרטן במערכת האורוגניקולוגית

סרטן יכול להתפתח ממקור גינקולוגי. למשל, סרטן השחלות או סרטן צוואר הרחם. מלבד סימנים שעלולים לצוץ ולהחשיד בסרטן גינקולוגי, ישנן בדיקות סקר כמו בדיקת פאפ שגרתית של צוואר הרחם, שנועדה לאתר מראש סיכון לסרטן צוואר הרחם אצל האישה, ולנטרל אותו. ישנם אינטרוולים קבועים מראש לביצוע הבדיקה, בהתאם לגיל האישה. אי הפנייה לבדיקה, לא כל שכן אי מעקב אחר תוצאותיה, מהווים רשלנות רפואית. ככל שבשל אי ביצוע הבדיקה או התעלמות מתוצאות חשודות שלה, חל אבחון מאוחר של תאים סרטניים או טרום סרטניים בצוואר הרחם, ניתן לתבוע פיצויים כספיים בשל כך.

קרא/י על תביעה לפיצויים בשל איחור באבחון סרטן השחלות בצעירה
  • רשלנות בטיפולי פוריות

טיפולי פוריות, כמו טיפולי IVF (הפריה חוץ גופית – In Vitro Fertilization), הינו תחום נוסף החשוף לתביעות רשלנות רפואית. במסגרת טיפולי הפוריות מוטלת על רופא הנשים למשל חובה להציע דילול עוברים, בשל הסיכון לפגות וסיבוכי פגות. כמו כן, במקרים מתאימים יש להציע להורים שבדרך, אבחון גנטי לפני השרשת העוברים ברחם (PGD). במידה שאלו לא נעשים, ובשל כך מתממש הסיכון, ניתן לתבוע פיצויים בגין הנזקים.

  • רשלנות ניתוחים גינקולוגים

ניתוחים גינקולוגים מיוחדים בכך שהם מבוצעים על פי רוב על ידי גינקולוגים ולא על ידי מומחים לכירורגיה. בין הניתוחים הגינקולוגים השכיחים ניתן למנות ניתוח לכריתת שרירן ברחם (מיומה), ניתוח לכריתת הרחם, ניתוח לכריתת ממצאים אורוגינקולוגים כמו ציסטה בשחלה, ניתוח להרמת רצפת אגן ועוד. אי ביצוע ניתוח במועד, כמו גם ביצועו ברמת מיומנות ו/או מידת זהירות לא סבירות, עשוי להיחשב לרשלנות המזכה בפיצויים כספיים.

  • רשלנות בהפלה

אירוע הפלה (טבעי או יזום), מצריך נקיטה בגישה הנכונה, בהתאם לשבוע ההריון ונתוני האישה ההרה. אי ביצוע הפלה בגישה הנכונה, לא כל שכן, ביצוע הפלה בצורה לא מיומנת ו/או לא זהירה, למשל ביצוע גרידה בצורה כוחנית ורשלנית, עלול לגרום נזק ליולדת, לפוריותה ולשלמות גופה. נזקים אלו עשויים להיות ברי פיצוי במידה שמדובר בתוצאה של רשלנות בהפלה.

עד מתי אפשר לתבוע פיצויים בשל רשלנות גניקולוגיה ?

הזכות לתבוע פיצויים בשל רשלנות רפואית בגינקולוגיה הינה עד 7 שנים מהיום בו אירע הנזק מהרשלנות. במידה שמדובר בקטינה – מרוץ 7 השנים מתחיל בהגיעה של הקטינה לגיל 18 (ניתן במקרים אלו לתבוע עד גיל 25).

כמה עולה תביעת רשלנות בגניקולוגיה

התביעה כרוכה בהוצאות משפט, עבור אגרת פתיחת הליך (כ-700 ש"ח בשלום, וכ-1,200 ש"ח במחוזי), חוות דעת רפואית (סדר גודל של כ-15,000 ש"ח עבור חוות דעת) והוצאות נוספות מסביב, אולם ההוצאה העיקרית היא חוות הדעת הרפואית. שכר טרחת עורך הדין במקרים אלו נגזר באחוזים מהפיצויים, אך ורק אם מתקבל פיצוי.

מהו סכום הפיצוי בגין רשלנות בגניקולוגיה ?

מה שקובע את גובה הפיצויים בכל מקרה ומקרה זה נסיבות המקרה, בתוך כך- גילה של הנפגעת, נתוני השתכרותה וכישוריה ערב הפגיעה, לצד היקף הנזק שנגרם לה ותפקודה לאחר הפגיעה. מדובר בסדר גודל של מאות אלפי עד מיליוני שקלים – תלוי כאמור במקרה.

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים
לפניה מהירה whatsapp whatsapp
דילוג לתוכן