ניתוח כריתת רחם ורשלנות רפואית

רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם בשל מיומה (שרירן) או כל סיבה אחרת עלולה לגרום לפגיעה בלתי מחוייבת המציאות באיברי בטן פנימיים. ברוב המקרים, הכוונה לפגיעה בחלקי מערכת העיכול- המעי הגס, המעי הדק, או איברים אחרים, המצויים בסמיכות לאיברי הרבייה הנשיים, כמו הרחם, השחלות, החצוצרות ושלפוחית השתן. סמיכות קרובה זו בתוך בטנה של האישה בין שתי קבוצות איברים אלה מהווה כר פורה לסיבוכים, שלעתים, היו ניתנים למניעה לולא התרשלו הרופאים, דהיינו לו פעלו הרופאים המנתחים כמנתחים סבירים, ברמת מיומנות מקובלת ומספקת.

כריתת רחם בגישה לפרוסקופית

הקידמה המדעית, הרפואית והטכנולוגית הביאה בשנים האחרונות, ובעיקר בעשור האחרון, לפריחתה של שיטת הניתוח הלפרוסקופית בניתוחים לכריתת רחם, מיומה, ציסטות, גידולים ממאירים וכו'. משמעות שיטה זו היא, שבניגוד לעבר, כאשר היה צורך בביצוע "ניתוח פתוח", תוך פתיחת בטנה של האישה באמצעות חתך ארוך על מנת לבצע את הטעון טיפול בבטנה, משתמש כעת המנתח במצלמה המוחדרת דרך נקבים זעירים בבטנה של האישה. המנתח מקבל את תמונת האיברים הפנימיים על פני מסך טלוויזיה, ותוך כדי הסתכלותו על המסך, מבצע את הניתוח ביעילות מלאה. לשיטה זו יתרונות רבים, שהבולטים בהם הם כאבים פחותים לאישה, שחרור מהיר מבית החולים, וכמובן צלקת מזערית בבטן, שלא כמו בניתוח פתוח בו נשארת צלקת בולטת מפתיחת הבטן העלולה להחליש במידה מסוימת את שרירי הבטן (יתרון החשוב מטבע הדברים במיוחד לנשים צעירות).

ואולם, "שטר ושוברו בצידו"- נדרש, כמובן, שהמנתח יהיה בעל המיומנות המתאימה לבצע ניתוחים כגון אלה באמצעות מצלמת הלפרוסקופ. העובדה שהניתוח איננו מבוצע עם בטן פתוחה לרווחה, מצב בו האיברים נראים בבירור לעיניו של המנתח, עלולה לגרום לאי הבנה נכונה של האנטומיה הבטנית על ידי המנתח, ומכאן לתקלות ולסיבוכים, שבראשם פגיעה תוך כדי הניתוח באיברי בטן פנימיים.

דוגמה למקרה של רשלנות רפואית בניתוח לכריתת רחם ושחלות:

באחד המקרים בהם טיפלנו, דובר על אישה כבת 50 אשר עברה ניתוח לפרוסקופי שגרתי לכריתת רחם ושחלות. תוך כדי הניתוח, פגע הגניקולוג המנתח ברשלנות במעי הסמוך לרחם ונוצר נקב במעי. כיוון שהניתוח בוצע בשיטה לפרוסקופית, המנתח לא הבחין מיד בנקב שנוצר וסיים את הניתוח כרגיל. המנתח גם לא ייחס חשיבות לתלונותיה של האישה על כאבים חזקים בימים שלאחר הניתוח ולבדיקות מעבדה מדאיגות. רק כעבור מספר ימים, משהחמיר המצב, נאלץ מנתח אחר, כירורג בטן במקצועו, לפתוח את בטנה של האישה ולתקן את הקטסטרופה שנגרמה. האישה נותרה עם בקע ועם נכות בטנית משמעותית כתוצאה מהפגיעה במעי ומאי הטיפול בנקב בזמן. הנושא הוכרע במסגרת פסק דינו של כב' השופט מנחם מזרחי סגן הנשיאה בבית המשפט השלום ברמלה, אשר פסק לתובעת סכום כולל של כ-700,000 ש"ח בשל הנזק שנגרם לה בניתוח הרשלני. לקריאת פסק הדין לחצ/י כאן.

דוגמה לרשלנות בניתוח כריתת ציסטה מהשחלות

במקרה אחר בו טיפלנו, דובר בניתוח לפרוסקופי פשוט של הסרת ציסטה משחלה של נערה צעירה, אשר הסתיים בקרע של המעי, עקב חוסר זהירות בשליפת הציסטה, כאשר המנתח לא הבחין שהיא דבוקה לחלק מהמעי.

רשלנות רפואית בשל פגיעה במעי בניתוח כריתת רחם

כאמור, בשל הסמיכות הקרובה בין איברי הרבייה למעיים, קיים סיכון גבוה לכך שכתוצאה מאי הבחנה נכונה בין האיברים על ידי המנתח תוך כדי הניתוח, בעיקר אם קיימות הידבקויות בין האיברים (מצב הנפוץ במיוחד אצל מטופלות לאחר ניתוחי בטן קודמים), תתרחש פגיעה במעיים. אירוע כזה יכול להיחשב לרשלנות רפואית בניתוח. בכל מקרה של ספק, מחובתו של המנתח, טרם סיומו של הניתוח, לוודא באמצעות בדיקות מתאימות שפגיעה שכזו לא התרחשה ושהמעי שלם- גם אם הוא יוכל לעשות זאת רק באמצעות פתיחת הבטן באופן מלא. יש לזכור כי מצב של קרע במעי שאיננו מאובחן ושאיננו מטופל בזמן, עלול להביא לזיהום מהיר בבטן שעשוי להוביל לזיהום מהיר בדם, אלח דם (ספסיס) ואף מוות תוך זמן קצר. לכן, במקרים כאלה של ספק, אין להיכנס לשיקולי "קוסמטיקה", ויש לפתוח הבטן במהירות.

לא כל סיבוך בניתוח כריתת רחם, שחלות, מיומה, ציסטה וכדומה, מהווה רשלנות רפואית

חשוב להדגיש שלא כל סיבוך בניתוחים גניקולוגיים שכאלה מהווה רשלנות רפואית. כל ניתוח שהוא ברפואה נושא סיכונים וסיבוכים אפשריים שונים. ברגע שנזק כלשהו נגרם שלא עקב סיבוך בלתי נמנע אלא עקב התנהלות בלתי סבירה של המנתח, אזי ניתן יהיה להגיש תביעה ברשלנות רפואית.

אם את חוששת שהתרחשה רשלנות רפואית בניתוח בטן גניקולוגי שעברת, מומלץ לפנות לאיש המקצוע המתאים- עו"ד המתמחה ברשלנות רפואית, על מנת שזה יוכל לבחון האם אכן התרחשה רשלנות רפואית המצדיקה הגשת תביעה נגד המנתח.

במידה שעברת ניתוח כריתת רחם או הוצאת מיומה, שחלות, ציסטה וכדומה, ונגרם לך בשל כך נזק, פני אלינו לייעוץ לא מחייב ואנו נוכל לבחון האם את זכאית לפיצוי כספי בשל רשלנות רפואית בניתוח.

לקריאת פסק הדין שניתן במקרה בו נקבע כי התובעת תקבל פיצוי של כ-700,000 ש"ח לחצ/י כאן >

יצירת קשר

לפניה מהירה