האם אי מתן חיסון ל-RSV מהווה רשלנות רפואית ?

נגיף ה -Respiratory syncytial virus) RSV) מהווה גורם מרכזי לדלקות ריאה ומחלות של דרכי הנשימה העליונות אצל תינוקות ופעוטות. למעשה מעל 90% מהתינוקות והפעוטות ילקו עד גיל 3 בנגיף, רובם כלל לא יצטרכו טיפול ולא יחושו תסמינים מיוחדים. הבעיה היא עם אותה קבוצה של תינוקות בסיכון אשר הידבקות בווירוס עלולה לגרום להם למחלות נשימה קשות, עם צורך בהנשמה וסיכון להופעת נכות ואף חלילה מוות.

לגבי קבוצת הסיכון קבע משרד הבריאות בישראל חובת חיסון (בהתאם לקריטריונים ספציפיים שנקבעו). החיסון ניתן בזריקה חד-חודשית, במשך 5 החודשים בהם הנגיף פעיל בישראל (נובמבר עד מרץ), על חשבון המדינה.

אי מתן החיסון (Palivizumab או בשמו המסחרי Abbosynagis), במקרה של תינוק המשתייך לקבוצת הסיכון, עלול להוות עילה לתביעה בשל רשלנות רפואית, אם בשל כך נדבק התינוק ב-RSV וניזוק.

לאחרונה הגשנו תביעה בשמה של ילדה כבת 5 כיום, אשר לקתה בגיל 11 חודשים בווירוס ה-RSV וסבלה בשל כך ממהלך סוער, עם צורך בהנשמה והופעת מחלת ריאה חמורה וכרונית. בתביעה, שהתבססה בין היתר על חוות דעת של פרופ' מומחה למחלות ריאה, נטען כי למרות העובדה שהילדה ענתה לקריטריונים לקבלת החיסון ל-RSV, לא הוצע ולא ניתן לה החיסון כמתבקש. בשל כך, סובלת היא כיום מנכות כרונית ומגבילה.

מדוע צריך היה לחסן את הילדה נגד RSV ?

בחוות דעתו מסביר המומחה שבעוד שאצל ילדים שאינם בסיכון, הסיכון לתחלואה חמורה ותמותה בשל הידבקות ב-RSV אינו עולה על 1%, אצל יילודים בסיכון מזנקים המספרים ל-15% עד 40%.

במקרה זה סבלה הילדה מתסמונת דאון – גורם סיכון לתחלואה קשה במקרה של הידבקות ב-RSV המצדיק, כשלעצמו, מתן החיסון – מסביר המומחה בחוות דעתו.

כמו כן, סבלה התינוקת מגורמי סיכון נוספים בהם מחלת לב מולדת המצריכה טיפול תרופתי לאי ספיקת לב, כמו גם סבלה התינוקת מיתר לחץ דם ריאתי ברמה בינונית-קשה – כל אלו קריטריונים הקבועים בנהלי משרד הבריאות ומורים על צורך במתן החיסון.

למרות כל זאת החיסון לא הוצע להורי התינוקת ולא ניתן והתינוקת נדבקה בווירוס.

מה קרה לילדה בשל ההידבקות ב-RSV ?

המומחה קבע בחוות דעתו כי בשל ההידבקות ב-RSV, נזקקה הילדה להנשמה מלאכותית וטיפול מגוון, כולל בטיפול נמרץ, ונותרה בשל כך עם פגיעה ריאתית כרונית. פגיעה זו מזכה הילדה ב-60% נכות רפואית בשל "מחלת ריאות חסימתית קשה, עם תמונה ברונכיאקטטית הדורשת טיפול קבוע מרחיב סימפונות, פיזיותרפיה נשימתית יומיומית, קורסים חוזרים של טיפול אנטיביוטי וקורסים חוזרים של מתן סטרואידים בשיאוף באופן קבוע ואף במתן סיסטמי עם הגבלה קשה בתפקוד יום יומי".

האם ניתן היה למנוע את ההדבקה ?

לו הילדה היתה מקבלת החיסון בתחילת נובמבר כנדרש, היא לא היתה לוקה בווירוס ולא היתה סובלת כיום ממחלת ריאות כרונית ומגבילה. אי מתן החיסון בהתקיימם של התנאים שצוינו לעיל – לא על ידי רופאת המשפחה ולא על ידי הרופאים שטיפלו במחלת הלב של הילדה- מהווה רשלנות רפואית, כפי שקבע המומחה בחוות הדעת:

 "כל אחד מתנאים אלה קל וחומר בהתקיימם במצטבר, היו חייבים להנחות כל רופא סביר להפנות הילדה לביצוע קבלת התכשיר Pavilizumab. קבלתו של טיפול מניעתי זה הייתה עשויה למנוע בסבירות גבוהה את התחלואה הקשה שהילדה פיתחה בשלהי חודש נובמבר 2015 ואת הנכות הרפואית הצמיתה שנגרמה מכך".

מהו הפיצוי הנדרש בשל אי מתן החיסון נגד RSV ?

במקרה זה נותרה הילדה עם פגיעה משמעותית המגבילה תפקודה היום-יומי. בשל כך הוגשה התביעה לבית המשפט המחוזי המוסמך לפסוק פיצויים בשל נזקי גוף (בתוך כך תביעות רשלנות רפואית) בטווח שמעל 2.5 מיליון (וללא רף עליון).

כמקובל בדיני הנזיקין, כשמדובר בתביעה של קטינים, מהווה שיעור הנכות הרפואית אינדיקציה לפגיעה התפקודית הכרוכה בנכות זו. בשל כך יחושבו הפסדי השכר במקרה זה לפי גובה הנכות הרפואית- 60% הפסד שכר חודשי, למשך כל שנות העבודה הצפויות של הילדה, לפי בסיס של השכר הממוצע במשק בעת עריכת החישוב.

מלבד זה נדרש פיצוי עבור הוצאות רפואיות, עזרה והשגחה, שניתנו עד כה ויינתנו לקטינה בעתיד.

בנוסף, נדרש פיצוי עבור כאב וסבל, צער ועוגמת נפש, שהיו ויהיו מנת חלקה של הילדה תחת חיי נכות.

900,000 ש"ח פיצוי בשל נזק מהיפוגליקמיה שנגרם לתינוק >

לסיכום, הדין בישראל מורה על מתן חיסון נגד RSV לתינוקות בקבוצת סיכון. משרד הבריאות קבע קריטריונים מדויקים בנושא. אי מתן חיסון נגד RSV בנסיבות שצריך היה לחסן והופעת נזק בשל כך, עלולה להוות רשלנות רפואית ולהצדיק הגשת תביעה לפיצויים כספיים.

חשוב לשים לב – במקרים אלו התובע הוא הילד שלא חוסן, באמצעות הוריו האפוטרופוסים הטבעיים. בשל כך ניתן להגיש התביעה במקרים אלו עד הגיעו של הילד לגיל 25. יחד עם זאת, מומלץ שלא לחכות ל"דקה התשעים"- חלוף הזמן עלול, בין היתר, להקשות על הוכחת התביעה. לפיכך, במידה שילדכם לא חוסן כנדרש- פנו לייעוץ משפטי עם עורך דין מתאים, על מנת שיעריך עבורכם האפשרות והכדאיות להגיש תביעה לפיצויים כספיים בשל רשלנות בטיפול.

מחפש עורך דין לרשלנות רפואית ? כללי אצבע לבחירת עורך הדין המתאים

עורכי הדין גיא נסים ואביחי דר מייעצים איך לבחור עורך דין לרשלנות רפואית

קישורים רלבנטיים:

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp