תביעה בשל טעות במתן תרופה שגרמה לשבץ מוחי

עורכי הדין גיא נסים ואביחי דר מתארים תביעה בשל טעות במתן תרופה שגרמה לשבץ מוחי אצל גבר שהיה מאושפז ביחידה לטיפול נמרץ בבית חולים גדול בצפון הארץ. מה הייתה הרשלנות במתן התרופה, איך היא התגלתה ומהם הנזקים שנגרמו לחולה – על כך בשורות הבאות

מה הייתה הטעות במתן התרופה שגרמה לשבץ מוחי ?

התובע היה בן 47 עת אושפז במחלקה לטיפול נמרץ בבית חולים גדול בצפון הארץ, בשל פצעים זיהומיים בגבו ובצווארו. לאור גורמי סיכון של החולה, נרשמה הוראה בתיקו הרפואי לשמור אצלו על לחצי דם גבוהים באמצעות תרופות מתאימות (כדי למנוע ירידה בזרימת דם מחומצן לרקמות המוח).

לאחר כשבוע מאשפוזו של התובע הוחלט על ידי מאן דהוא מהצוות הרפואי לתת לתובע תרופה להורדת לחץ הדם. מיהו זה ואיזה הוא? אין לדעת, שכן באופן מפתיע נעלמו מהגיליון הרפואי הממוחשב הדפים המתייחסים לאותו יום בו ניתנה התרופה, עקב "תקלה טכנית בשמירת הנתונים", לדברי בית החולים בכתב הגנתו.

כצפוי, מיד לאחר מתן התרופה המדוברת, מתחילים לחצי הדם של החולה לרדת בהדרגה, לרמות נמוכות ביותר, בחולה שכזכור לפי רופאי בית החולים עצמו, אסור שלחץ דמו יירד מתחת ל-140. בתוך מספר שעות הופיעו אצל התובע סימני שבץ מוחי, חולשה של יד ורגל, בוצעה בדיקת CT מוח שגילתה כצפוי סימנים לנזקים מוחיים בהמיספירה השמאלית של המוח, האופייניים לירידה בזילוח הדם של רקמות המוח עקב לחצי דם נמוכים.

מידע על רשלנות רפואית במתן תרופות - לחצ/י כאן >

החולה קיבל מינון תרופתי מופרז - ההוראה נמחקה בדיעבד

"הכשל המסתורי", אותה "תקלה טכנית בשמירת הנתונים" כטענת בית החולים בבית המשפט, הובילו לדרישת צו מבית המשפט שיאפשר למומחה מחשבים מטעם התובע לגשת ולבדוק מערכת המחשוב של בית החולים- וכך היה. המומחה ניגש למשימה וגילה- רופא בית החולים נתן הוראה לתת לתובע 10 מ"ג נורמיטן (תרופה להורדת לחץ הדם) – הוראה שלא רק עמדה בניגוד כאמור להנחיה לשמור על לחצי דם גבוהים אצל התובע, אלא שבפועל אחות בית החולים נתנה לתובע מינון הגבוה פי עשרה ! מההוראה שניתנה –  100 מ"ג. ומה עשה הרופא כשהתגלתה הטעות החמורה ? "יישר קו" עם האחות ושינה בדיעבד המינון שהורה לתת ל-10 מ"ג ל- 100 מ"ג, כשם שקרה בטעות בפועל. מובן שממצא זה גרם לכך שהתביעה הסתיימה בהצלחה עם פיצויו המלא של התובע.

יש לך שאלות על רשלנות רפואית בטיפול בחולים ? היכנס/י לדף שאלות ותשובות על רשלנות בטיפול בחולים

תשובות לשאלות על רשלנות רפואית בטיפול רפואי
היכנס/י לשאלות ותשובות שכיחות על רשלנות רפואית בטיפול

מומחים רפואיים קבעו כי מדובר ברשלנות רפואית חמורה שגרמה לתובע נכות קשה

לכתב התביעה צורפו חוות דעת של מומחים רפואיים בתחומי הטיפול הנמרץ והנוירולוגיה שעמדו על הרשלנות החמורה בטיפול בתובע. במקרה מיוחד זה הרשלנות הייתה ברורה- הפרת הוראה שניתנה על ידי רופא אחד, על ידי רופא אחר מאותה מחלקה באותו בית החולים ואחות שטעתה טעות חמורה במינון התרופה שהתבקשה לתת (הוסיפה "0" למינון הנרשם).

הרופא בתחום הנוירולוגי קבע, כי סוג השבץ המוחי שחווה התובע – Watershed stroke – מתאים בדיוק לאירוע של ירידה חדה בזילוח המוחי – אותה ירידה שנגרמה בשל הירידה החדה בלחץ דמו של התובע, כתוצאה מהטעות האסורה במתן התרופה.

לתביעה צורפה גם חוות דעת של מומחה לשיקום נוירולוגי, אשר בדק התובע וקבע כי כתוצאה מהשבץ המוחי בשל הטעות במתן התרופה, נשאר התובע כיום עם 100% נכות, מרותק לכיסא גלגלים, עם צד ימין של הגוף משותק, חסר שליטה על הסוגרים, סובל מאין-אונות וזקוק לסיעוד מלא עד סוף חייו.

לחצ/י לקריאה על הפיצוי שהתקבל בהסדר פשרה בתביעה >

קישורים רלבנטיים:

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp
דילוג לתוכן