תביעת רשלנות רפואית- החוקן הוחדר בפראות והרקטום של המטופל נקרע

בתאריך 24.6.18 הגשנו תביעת רשלנות רפואית בביצוע חוקן למטופל בחדר מיון. התביעה הוגשה לבית משפט השלום ברמלה. בתביעה נטען כי בשל ביצוע אגרסיבי של חוקן למטופל בן 75, נגרם לו קרע של הרקטום, שהוביל לאשפוז ממושך בטיפול נמרץ במצב מסכן חיים בשל פיזור צואה בחלל הבטן והופעת פריטוניטיס (זיהום בחלל הבטן). הביצוע האגרסיבי מדי של החדרת החוקן לפי הטבעת של המטופל, הצריך מספר ניתוחים, כאשר בסופם נותר הנפגע עם פתח מפריש בקביעות מישבנו, וכן עם נכות מגבילה הפוגעת בכל תפקודיו.

פרופ' לכירורגיה קבע בחוות דעתו כי בית החולים התרשל בביצוע החוקן לתובע

בחוות דעת של רופא פרופסור בכיר לכירורגיה, אשר צרפנו לתביעת הרשלנות הרפואית, נקבע כי התרשלו הרופאים בכך שגרמו לקרע של הרקטום של התובע- סיבוך נדיר עד מאוד שמקורו בביצוע לקוי ואגרסיבי מדי של החדרת החוקן לפי הטבעת של המטופל, כפי שקבע המומחה בחוות דעתו:

"מקרה עגום ומתסכל, כאשר פעולה פשוטה ושכיחה של ניקוי הרקטום ע"י הכנסת שפופרת מיקרולקס דרך פי הטבעת, נעשתה בגסות, חוסר זהירות וחוסר מיומנות וגרמה ליצירת חור בדופן הרקטום…".

רשלנות רפואית בביצוע חוקן- פעולה פשוטה שבוצעה בברוטליות

ביצוע חוקן למטופל הינו פעולה שגרתית ושכיחה למדי. פעולת החוקן נדרשת לפעמים ממטופלים לביצוע עצמי לפני בדיקות חודרניות כגון קולונוסקופיה או לפני ניתוח קיסרי יזום. מדובר בפעולה פשוטה למדי ובטוחה- כל עוד מבוצעת בעדינות ובזהירות. נזק בלתי הפיך לרקטום בשל ביצוע חוקן הנו נדיר ומלמד על ביצוע לקוי ואגרסיבי של החדרת החוקן לפי הטבעת – כך כמתואר לעיל בחוות דעתו של פרופ' בכיר לכירורגיה. במקרה זה בגינו הוגשה כאמור תביעה לפיצוי על רשלנות רפואית בטיפול, עבר הקשיש חוקן בבית החולים שבוצע באגרסיביות בלתי נתפסת וגרם לו לקרע של הרקטום ולנזקים קשים מאוד. ברור כי ביצוע חוקן באופן שגרם נזק בלתי הפיך לרקטום מהווה פעולה אסורה ורשלנית וכפי שקבע הפרופסור – מדובר בתוצאה אפשרית אך אסורה של פעולה שגרתית ופשוטה זו.

צפי/ה בסרטון החדרת חוקן - כך עושים את זה נכון !

התנערות המערכת הרפואית מאחריות בתביעות רשלנות רפואית

מקרהו המצער של התובע שסבל מקרע של הרקטום בשל רשלנות רפואית בביצוע חוקן- שביטויה במקרה זה- החדרת חוקן אגרסיבית- הנו אחד מני רבים של מקרי רשלנות רפואית המתרחשים בישראל. מדי שנה מוגשות מאות תביעות רשלנות רפואית. העצוב הוא, שמלבד זאת שאין גוף שעוקב, מתעד ומדווח על מקרי רשלנות רפואית, המערכת עצמה- החשודה ברשלנות, כמעט ואף פעם לא תודה באחריותה לנזק. נהפוך הוא- סביר להניח שהמערכת תנסה לטשטש סמני ההתרשלות ואפילו במחיר של לומר למטופל כי מדובר במקרה בלתי נמנע, חלק מסטטיסטיקה כזו או אחרת וכו'. יש להניח כי כך יקרה גם בתביעת רשלנות זו – על אף שמדובר כאן ברשלנות רבתי. משזהו המצב, קיימת חשיבות רבה לסקפטיות ורף חשדנות גבוה של מי שחושד שנפגע בשל רשלנות רפואית. עצתנו היא לתעד פרטים סביב הטיפול החשוד ברשלנות- מומלץ לערוך רישום של הגורמים המעורבים כולל: שמות, תאריכים, אירועים, דברים שנאמרו ועוד. כמו כן, אם ישנה אפשרות אז גם להקליט דברים שנאמרים והסברים שכביכול ניתנים. עצה נוספת היא באם קיים אצלך ספק כי חווית טיפול רפואי רשלני אזי פנה/י לייעוץ עם עו"ד לרשלנות רפואית ואל תתפתה להאמין לכך שמדובר במקרה שלך בנזק בלתי ניתן למניעה.

איך לבחור עו"ד לרשלנות רפואית ? קבל/י טיפים שיעזרו לך לדעת איך לבחור עורכי דין לתביעת רשלנות רפואית- לחצ/י על הקישור

טיפים לבחירת עו"ד לרשלנות רפואית

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp