רשלנות רפואית בהריון

רשלנות רפואית בהריון עלולה לגרום נזקים לאם ו/או לעובר. עורכי הדין גיא נסים ואביחי דר מסבירים מהי רשלנות רפואית בהריון, מהם המקרים הנפוצים, מהו הפיצוי בתביעות אלו, עד מתי אפשר לתבוע בשל נזקים בהריון ומתי מומלץ לפנות לייעוץ משפטי בשל חשד לרשלנות רפואית בהיריון – זאת ועוד בשורות הבאות

מהי רשלנות רפואית בהריון ?

החוק, פקודת הנזיקין, לא מגדיר בצורה מפורשת מהי רשלנות רפואית בהריון, אלא קובע מבחנים כלליים ביחס לרשלנות של בעלי מקצוע שונים (בתוך כך נותני שירותים רפואיים: רופאים, מיילדות וכו'). לפי "החוק היבש", אדם ש"במשלח יד פלוני לא השתמש במיומנות, או לא נקט מידת זהירות, שאדם סביר ונבון וכשיר לפעול באותו משלח יד היה משתמש או נוקט באותן נסיבות"- התרשל. אם הרשלנות גרמה נזק, אז מתקיימת עוולת הרשלנות ויש לפצות את הנפגע.

בכל הקשור לרשלנות רפואית בהריון, מבחינה מעשית, סטייה מרמת טיפול סבירה באישה הרה, עשויה להיחשב לרשלנות ולזכות בפיצוי כספי, אם נגרם בשל כך נזק לאישה עצמה ו/או לעוברה. רמת הטיפול ה"סבירה" נלמדת מראיות שמוצגות בפני בית המשפט, באמצעות חוות דעת של רופאים מומחים למיילדות וגינקולוגיה (המעידים על רמת הטיפול הסבירה והמקובלת בהריון), נהלים והנחיות של איגודים מקצועיים ומשרד הבריאות, קווים מנחים שפורסמו (guide-lines) וספרות מקצועית רלוונטית.

חשוב לציין, לפעמים הרשלנות בהריון היא בכלל לא בנקודה רפואית כי אם "רשלנות אדמיניסטרטיבית", כמו למשל במקרים של חוסר מעקב אחר תוצאות בדיקות שנעשו בהריון, כשל בהעברת מידע בין המטפלים השונים וכיו"ב.

בית המשפט מגיע בסופו של דבר להחלטה האם הייתה בהריון רשלנות שגרמה לנזק או לא, על סמך מכלול הראיות והנתונים המוצגים לפניו על ידי עורכי הדין של בעלי הדין, בהתאם לדיני הרשלנות הרפואית.

100 שניות על רשלנות רפואית בהריון ולידה מאת עורך דין אביחי דר

דוגמאות למקרים שכיחים של רשלנות רפואית בהריון

רשימת המקרים העלולים להיחשב לרשלנות רפואית בהריון אינה מוגבלת. כאמור לעיל, כל מקרה בו בשל התנהלות בלתי סבירה של מי מהגורמים שלקחו חלק בטיפול באישה ההרה, נגרם נזק לאישה או לילד, עשוי להיחשב כרשלנות רפואית. להלן מקרים שכיחים:

 • אי אבחון מום/תסמונת גנטית בעובר (הולדה בעוולה) :

החמצה של מום שצריך היה לראותו במסגרת סקירת המערכות, התעלמות מממצאים שונים בבדיקות הסקר (חלבון עוברי, שקיפות עורפית, סקירת מערכות וכו'), אי הפניה לייעוץ גנטי על אף רקע קודם/קרבת משפחה/סיכון גבוה לתסמונת גנטית, אי גילוי מחלה גנטית בעובר בשל ביצוע בירור גנטי לקוי – אלו ועוד מקרים של אי גילוי מומים מולדים בעובר, עשויים להוות רשלנות בהריון ולזכות בפיצוי כספי. במקרים אלו יכולים ההורים לתבוע בגין לידת ילד פגוע, לאחר שנשללה מהם האפשרות לשקול לבצע הפסקת הריון- לו היו מגלים בהריון כי העובר פגוע.

לחצ/י למידע נוסף על האפשרות לתבוע פיצויים במקרה של לידת ילד פגוע
 • אי מניעת לידה מוקדמת

אישה הנמצאת בפני סיכון של לידה מוקדמת, בין אם בשל רקע של לידה מוקדמת קודמת בעברה, בין אם בשל סוג ההיריון (למשל- הריון מרובה עוברים) ובין אם עקב ממצאים במהלך ההיריון (למשל קיצור מוקדם של צוואר הרחם), צריכה להיות מטופלת במסגרת מרפאה להריון בסיכון ולקבל טיפולים והנחיות במטרה למזער הסיכון להופעת לידה מוקדמת של פג.

לידת פג בשבוע מוקדם (בעיקר עד שבוע 32) עלולה להיות כרוכה בנזקים חמורים לתינוק, כולל, חלילה, נזק מוחי והופעת שיתוק מוחין (CP). בשל כך, נודעת חשיבות רבה לזיהוי מראש של אותן נשים הנמצאות בסיכון ללידה מוקדמת של פג קטן במיוחד, והכנסתן למסגרת מעקב הריון מתאים, הכולל ביקורות תכופות וכן מתן הנחיות ו/או טיפולים שונים. במידה שהריון בסיכון ללידה מוקדמת לא מטופל כנדרש ונולד פג עם נזקים, יכולה להיות עילת תביעה בשל רשלנות רפואית בהריון.

מיליוני שקלים פיצוי בשל לידת פגית עם נזק מוחי (סיפי)
 • עיכוב ביילוד מוקדם במצבים מסכני חיים לאם ו/או לעובר

ישנם בהריון מצבים כמו רעלת הריון מתקדמת או פיגור בגדילה התוך רחמית של העובר (IUGR), העלולים להצריך יילוד העובר לפני תום ההריון. אי זיהוי הצורך ביילוד מוקדם עלול לגרום נזק לעובר ו/או לאישה ההרה. במקרים בהם נפלו כשלים ולא בוצע יילוד מוקדם, ניתן לבחון הגשת תביעה לפיצויים בשל רשלנות בהריון.

 • מות עובר ברחם אמו

לעתים מצוקה של העובר לא מזוהה במועד וליבו מפסיק לפעום בעודו ברחם אימו. במקרה זה תעבור האישה ההרה הליך של "לידה שקטה" (אם מדובר בשלבי הריון מתקדמים, בד"כ לאחר שבוע 20 להריון). מקרים אלו מחייבים בירור על מנת לשלול כי אין מדובר בתוצאה של רשלנות או חוסר תשומת לב לתלונות האישה שקדמו למות העובר ברחם.

 • רשלנות בביצוע גרידה ו/או היסטרוסקופיה

לפעמים מתעורר צורך לעבור במהלך ההריון גרידה ו/או היסטרוסקופיה, בין אם בשל הפלה "טבעית", בין אם בשל הפלה "יזומה". נקיטת טכניקת הפסקת הריון לא מתאימה, כמו גם ביצוע לא תקין של פעולת הגרידה ו/או ההיסטרוסקופיה, עלולים לגרום נזק למטופלת, בפרט לרחם. מקרים שכאלו עשויים להצדיק תביעת פיצויים בשל רשלנות.

 • רשלנות בשל אי מסירת מידע לאישה הרה

כחלק מחובת הזהירות של רופא נשים כלפי אישה הרה במסגרת מעקב ההריון, עליו ליידע המטופלת על בדיקות ההריון הקיימות – אלו המוצעות במסגרת סל השירותים הציבורי (החינמי) ואלו הניתנות לביצוע באופן פרטי (בתשלום). רופא אשר שלא מוסר למטופלת מידע מספק על הבדיקות השונות, עלול להיות מחוייב בפיצויים בעילה של הפרת חובה חקוקה ורשלנות רפואית.

עד מתי אפשר לתבוע על רשלנות רפואית בהריון ?

ככל שמדובר בנזקים שגרמה הרשלנות לאישה ההרה, ניתן לתבוע על כך בתוך 7 שנים מיום האירוע בהריון שגרם לנזק. במידה שמדובר ברשלנות שגרמה נזקים לעובר, ניתן לתבוע בשל כך עד הגיעו של היילוד לגיל 25 – 7 שנים מהגיעו לגיל 18.

חשוב לציין, במקרה שהרשלנות מתבטאת בכך שלא זוהו מומים מולדים בעובר ו/או סינדרום גנטי כזה או אחר (תביעות הולדה בעוולה), עילת התביעה היא של ההורים ולא של הילד, ולכן תקופת ההתיישנות במקרים אלו היא 7 שנים מיום הלידה.

מהן העלויות של תביעת רשלנות רפואית בהריון ?

עיקר ההוצאה הכספית של התובע פיצויים בשל רשלנות בהריון, היא עבור חוות דעת רפואית של רופא מומחה (בד"כ מתחום המיילדות והגניקולוגיה). חוות דעת כזאת עולה בין 10,000 ל-20,000 ש"ח ואף למעלה מכך. תלוי במקרה, ותלוי במומחה. לפעמים יש צורך ביותר מחוות דעת אחת לצורך התביעה למשל במקרה של לידה שגרמה נזק נוירולוגי ליולדת ו/או ליילוד, שאז יהיה צורך גם בחוות דעת של רופא מומחה בנוירולוגיה. יחד עם זאת, כיום ניתן לקבל בתנאים מסוימים מימון חיצוני לעלויות אלו.

מלבד חוות הדעת ישנן הוצאות נוספות עבור אגרת פתיחת הליך, איתור והעתקת מסמכים רפואיים, ישיבת גישור (אופציונאלי) ועוד, אולם עיקר ההוצאה כאמור היא עבור חוות הדעת.

שכר טרחת עורך דין בתביעות רשלנות רפואית בהריון משולם אך ורק אם מתקבל פיצוי. גובה שכר הטרחה הוא באחוזים מהפיצוי. שכר הטרחה אינו קבוע בחוק וניתן לבחירה של עורך הדין בהסכמה עם הלקוח.

כמה זמן לוקח לקבל פיצוי בתביעת רשלנות רפואית בהריון ?

מדובר בהליכים ארוכים. באופן כללי ניתן לומר שבתוך 3-5 שנים מתחילת העבודה על התיק מגיע הפיצוי, ברוב המקרים במסגרת הסכם פשרה חסוי.

לחצ/י לתביעות רשלנות רפואית בהריון ולידה בטיפולנו

מה גובה הפיצויים בתביעות רשלנות רפואית בהריון ?

סכומי הפיצוי במקרים של תביעת רשלנות רפואית בהיריון תלויים בהיקף הנזקים של התובעים- הילד ו/או היולדת, אולם בדרך כלל, בתחום זה, מדובר על פיצויים בסדר גודל של מיליוני שקלים.

לצורך חישוב גובה הפיצויים מתחשבים, בין היתר, בפרמטרים הבאים:

 • פגיעה בכושר ההשתכרות מיום הפגיעה ועד גיל פרישה.
 • עלויות צרכי סיעוד, ליווי ושיקום.
 • הוצאות רפואיות, כולל עבור אביזרים רפואיים.
 • צרכי ניידות.
 • התאמות דיור.
 • פיצוי בשל קיצור תוחלת חיים.
 • פיצוי בשל כאב וסבל, צער ועגמת נפש.

*מדובר ברשימה חלקית בלבד. ראשי הנזק בגינם מפצים תלויים בנסיבותיו של כל מקרה ומקרה. [קרא/י איך מחשבים פיצויים ברשלנות רפואית].

*על סכום הפיצוי לו זכאי התובע שזכה בתביעתו, מתווסף סכום נוסף בגין עלות שכר טרחת עורך דין, אגרה והוצאות המשפט בהן נשא התובע במסגרת התביעה.

קרא/י על פיצויים שהשגנו בתביעות

מתי מומלץ לפנות לייעוץ עם עורך דין ?

אמנם לא כל הריון שמסתיים עם לידת ילד פגוע או נזק ליולדת הוא תוצאה של רשלנות רפואית אך במידה שזה המצב, מומלץ לבדוק האם ההריון טופל כראוי. במקרים אלו מומלץ לפנות לייעוץ עם עורך דין המתמחה בתביעות רשלנות רפואית בהריון, שהוא בעל הכלים והידע לבחון האם המקרה נגוע ברשלנות המזכה בפיצויים.

אנו בעלי ניסיון והצלחה בתביעות רשלנות רפואית בהריון. כל מקרה בו אנו בוחרים לטפל עובר בדיקה יסודית לפני הגשת התביעה. במקרים בהם במהלך בדיקת התיק הראשונית, יימצא שהייתה רשלנות בטיפול בהריון ובשל כך נגרם נזק לאם ו/או לעובר, נגיש עבורך תביעה לפיצויים לבית המשפט המוסמך במטרה להשיג עבורך הפיצוי המקסימלי. 

יש לך עוד שאלות בנושא רשלנות רפואית בהריון ? כנס/י לדף למגוון תשובות לשאלות שכיחות

לחצ/י לשאלות ותשובות בנושא רשלנות רפואית בהריון

יצירת קשר

לפניה מהירה