תביעה בשל רשלנות רפואית בהריון תאומים

הריון תאומים כרוך בסיכון מג'ורי ללידה מוקדמת. לידה מוקדמת כרוכה בסיכוני פגות, בתוך כך- נזק מוחי ושיתוק מוחין. בתביעה שהגשנו לאחרונה לבית המשפט המחוזי בתל אביב, המוערכת במיליוני שקלים, דובר על פגית שנולדה בלידה מוקדמת בשבוע 28 לאחר הריון תאומים, אשר במהלכו לא ננקטו הפעולות הנדרשות על מנת לנסות למנוע הופעת לידה מוקדמת, לא כל שכן- לזהותה מבעוד מועד ולאפשר לטפל באישה בסטרואידים למניעת נזקי פגות.

מומחה לרפואת נשים קבע בחוות דעתו כי לא ננקטו הפעולות למניעת לידה מוקדמת

פרופ' לרפואת נשים אשר חוות דעתו צורפה לתביעה קבע שמכיוון שדובר על הריון תאומים, מחובתו של רופא הנשים היה להעמיד האישה על הסיכון ללידה מוקדמת ולהנחותה בהתאם, בין היתר להורות לה על הפחתת מאמץ, מנוחה, הימנעות מקיום יחסי מין ואם צריך-  שמירת הריון. כמו כן, קבע הפרופ' כי מחובתו של הרופא היה לזמן האישה לביקורות תכופות וסדורות.

המומחה קבע כי חובה היה לעקוב אחר הופעת שינויים מוקדמים בצוואר הרחם 

עוד קבע המומחה בחוות דעתו כי הריון התאומים חייב ביצוע מעקב סדור ותכוף אחר שינויים בצוואר הרחם של האישה, באמצעות בדיקות וגינליות ו/או באמצעות האולטרה סאונד, במטרה לנסות לזהות קיצורו של צוואר הרחם בטרם עת (בין השבועות ה-20 ל-30 להריון). זאת מאחר שמקובל וידוע כי קיצור מוקדם ומתקדם של צוואר הרחם בהריון, מסייע בסינון אותן נשים הצפויות לפתח לידה מוקדמת. המומחה קבע כי זיהוי קיצור מוקדם של הצוואר היה מאפשר הענקת טיפול תרופתי ו/או כירורגי במטרה לעצור התהליך של התקצרות הצוואר והופעת לידה מוקדמת או לכל הפחות לעכב התהליך ככל שניתן.

בהיעדר מעקב אחר שינויים באורך צוואר הרחם הוחמצה האפשרות לטפל באישה באמצעות סטרואידים למניעת נזקי פגות

המומחה הוסיף וקבע בחוות דעתו המפורטת כי מעקב מספק אחר אורך צוואר הרחם ע"י רופא הנשים ו/או מדידתו במסגרת סקירת המערכות שעברה האישה, היה מאפשר לזהות מבעוד מועד את קיצורו המוקדם ומתן טיפול מנע לנזקי פגות באמצעות סטרואידים, הידועים ביכולתם הטובה למנוע נזקי פגות ונזקים מוחיים כמו זה של התובעת (PVL).

מומחית לנוירולוגיה של הילד קבעה בחוות דעתה כי הארכת משך ההיריון ו/או מתן טיפול מונע בסטרואידים יכולים היו למנוע את הנזק המוחי מסוג PVL של הפגית

בחוות דעתה של מומחית בכירה לנירולוגיה של הילד אשר צורפה אף היא לתביעה, נקבע כי אילו הייתה הפגית נולדת בשבוע מתקדם יותר, ולבטח לאחר שבוע 32 ו/או באם אימה הייתה מספיקה לקבל הטיפול המונע בסטרואידים להבשלת ריאות העובר ומניעת נזקים שיוריים של הפג כולל נזק מוחי מסוג PVL, אזי הנזק המוחי אצל הפגית היה נמנע. בפועל בהיעדר טיפול הולם נולדה הפגית עם נזק מוחי חמור שביטויו בין היתר שיתוק מוחין (CP) עם פגיעה מוטורית קשה ונכות גבוהה וצמיתה, המצריכה ליווי ועזרה תמידיים.

רשלנות רפואית בהריון תאומים- אימתי ?

המקרה המצער של הפגית הקטנה, הוא רק אחד מני רבים [לקריאת כתבות על רשלנות רפואית בתביעות בטיפולנו שפורסמו בתקשורת לחצ/י על הקישור]. המקרה מצער על אחת כמה וכמה מאחר שלמרות העובדה שהסיכון ללידה מוקדמת בהריון תאומים הנו מוכר וידוע, לא נעשה כל ניסיון בהריון למונעו, על אף שקיימים אמצעים במיוחד למצבים אלו. ודאי שמדיניות הזנחה של לא לעשות כלום- כפי שקרה במקרה הנ"ל- אינה מקובלת ואף מהווה רשלנות רפואית בטיפול בהריון התאומים של האישה. יחד עם זאת, לידה מוקדמת אינה הסיכון היחידי של הריון תאומים וקיימים מקרים נוספים של רשלנות רפואית בהריון תאומים שקצרה היריעה מלפרטם במסגרת חיבור זה. חשוב לציין שהרבה פעמים הרשלנות נסתרת מהעין ולכן המלצתנו היא שבכל מקרה של הריון תאומים שהסתיים עם נזק ליילודים או ליולדת- לפנות לייעוץ עם עורך דין לרשלנות רפואית שיוכל להעריך האפשרות לתביעה וכדאיותה.

 

לקריאה על הפיצוי שהתקבל בתביעה זו לחצ/י כאן >

מידע נוסף בנושא רשלנות בהריונות תאומים:

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp