פיצוי בשל רשלנות באבחון מום לב מולד בבדיקת אקו לב עובר

בהסדר פשרה שקיבל תוקף של פסק דין ביום 2.5.18 נקבע כי קטינה שנולדה עם מום לב שהצריך ניתוח לב פתוח, תקבל 1,150,000 ש"ח פיצוי בשל טענה של רשלנות באבחון מום לב מולד במסגרת סקירת מערכות ובדיקות אקו לב שעברה אימה של הקטינה במהלך ההיריון.

עורכי הדין גיא נסים ואביחי דר מסבירים בשורות הבאות על הרשלנות ועל הפיצויים ששולמו בתביעה

מה הייתה הרשלנות באבחון מום הלב המולד ?

במהלך ההיריון עברה אימה של התובעת בדיקת סקירת מערכות שהחשידה במבנה לב לא תקין של העובר. בשל כך עברה האם בדיקת אקו לב עוברי אשר פורשה על ידי הרופא כתקינה. ואולם, לאחר שהילדה נולדה, התגלה כי היא סובלת ממום לב גדול ומורכב מסוג AV-CANAL, שהצריך ניתוח תיקון. בדיעבד הסתבר כי הרופאים כשלו בזיהוי המום בסקירת המערכות ובבדיקת האקו לב העוברי. בשל כך הוגשה תביעת רשלנות רפואית מסוג "הולדה בעוולה", בה נטען כי אילו היו מיודעים ההורים כנדרש כי העוברית סובלת ממום לב נרחב, היו שוקלים הם לבצע הפסקת הריון.

לכתב התביעה צורפה חוות דעת של רופא מומחה לסקירת מערכות העובר, אשר קבע כי במקרה זה דובר במום לב גדול ומורכב מסוג COMPLETE AV-CANAL, אשר ניתן לגילוי במעל ל-90% מהמקרים. במקרה זה לא הייתה כל מניעה או קושי טכני לזהות את המום במסגרת בדיקת אקו לב וגם במסגרת סקירת המערכות שנעשתה לאם התובעת. המומחה הסביר בחוות דעתו כי אילו היה מתגלה המום במהלך ההיריון, יכולים היו ההורים להחליט על סיום ההיריון בשל מורכבות המום והפרוגנוזה הרעה שלו.

המדריך המלא לרשלנות רפואית

רשלנות רפואית מידע מעורכי דין
לחצ/י למדריך על רשלנות רפואית

כיצד נקבע הפיצוי ששולם לתובעת בשל הרשלנות באבחון מום הלב בעובר ?

במקרה זה הוסכם על הצדדים כי הקטינה סובלת מנזק מינורי שביטויו 25% נכות בשל אי ספיקת לב קלה. אחוזי הנכות המוסכמים היוו במקרה זה, בדומה למקובל בתביעות רשלנות רפואית, הבסיס לחישוב הפיצויים. נכות זו שימשה לגזירת אחוז אובדן ההשתכרות של התובעת בעתיד, כמו גם בסיס לחישוב היקף הפיצוי שמגיע לה בגין נזק לא ממוני של כאב וסבל ועגמת נפש [לדרך חישוב הפיצויים במקרים של תביעות רשלנות רפואית של קטינים- לחצ/י כאן].

על סמך נתונים אלו הונחה על שולחן המו"מ הצעת פשרה מצד מגשרת שדנה בתיק. ההצעה התקבלה על ידי הצדדים שחתמו על הסכם פשרה מחייב. סכום הפשרה היווה נגזרת מתוך מלוא הסכום לו הייתה זכאית התובעת הקטינה, אילו הייתה התביעה מתקבלת במלואה בפסק דין של בית המשפט.

4,800,000 ש"ח פיצוי בשל לידת פג בהריון תאומים - לחצ/י למידע על המקרה >

קישורים רלבנטיים:

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp
דילוג לתוכן