תביעה בשל רשלנות באבחון היפוך אברים של העובר בסקירת מערכות מוקדמת

תביעת רשלנות רפואית בסקירת מערכות בהריון, הוגשה לאחרונה על ידי עורכי הדין גיא נסים ואביחי דר, בשמה של צעירה אשר חוותה בשל הרשלנות בסקירת המערכות "לידה שקטה" ופיתחה בשל כך נזק נפשי

מה הייתה הרשלנות בסקירת המערכות, מהו הנזק שנגרם בגלל הרשלנות ומהו הפיצוי הצפוי בתביעה – עורכי הדין מסבירים

מה הייתה הרשלנות הרפואית בסקירת המערכות שעברה התובעת בהריון ?

התובעת עברה סקירת מערכות מוקדמת בשבוע 15 שפוענחה כתקינה. בשבוע 22 להריונה עברה התובעת סקירת מערכות מורחבת אצל אותו רופא. או אז הבחין הרופא במצב של "חלופת איברים" אצל העובר (סיטוס אינברסוס בעגה המקצועית) – מצב בו איברים פנימיים האמורים להיות בצד ימין נמצאים בצד שמאל ואלו שאמורים להיות בצד שמאל- בצד ימין. מצב זה יכול להיות שלם, כלומר כל האיברים בצד ההפוך למיקום האנטומי הטבעי או חלקי- חלק מהאברים נמצאים בצד ההפוך.

לאור זאת הופנתה התובעת להמשך בירור, בסופו התגלו מומים נוספים וניתנה המלצה  על הפסקת ההריון. בשל השלב המתקדם בו הייתה התובעת נאלצה היא לעבור "לידה שקטה". בשל כך פיתחה טראומה נפשית המצריכה טיפול.

לכתב התביעה צורפה חוות דעת של פרופ' בכיר למיילדות וגינקולוגיה וגנטיקה. המומחה הסביר בחוות דעתו כי מדבור במקרה זה בטעות בלתי סבירה ורשלנית. להלן עיקרי קביעותיו של המומחה בחוות הדעת:

  • חובה לקבוע את מנח העובר בכל סקירת מערכות בהריון המבוצעת בשליש השני ואילך של ההריון: "האנליזה של המנח העוברי היא חיונית לאינטרפרטציה נכונה של מיקום איברים בבטן ובבית החזה העוברי ולאבחון של מבנים לא תקינים בעובר".
  • במקרה זה דובר במצב של היפוך איברים חלקי – הקיבה הייתה בצד ימין (במקום שמאל), כיס המרה בצד שמאל, אולם הלב היה במיקום נכון (חוד הלב פונה שמאלה): "מצב של היפוך חלקי, בו הלב והקיבה לא באותו צד, כמו שהיה במקרה זה, קל יותר לאבחון".
  • מדובר במקרה זה ברשלנות של הרופא שהתנהל בצורה בלתי סבירה ולא איבחן חלופת האיברים כבר בסקירה המוקדמת שעשה לתובעת בשבוע 15 להריונה: "כיוון שמדובר בהיפוך איברים חלקי, מלפורמציה ראשונית שאינה משתנה במהלך ההיריון, אין ספק שכבר בסקירת המערכות המוקדמת היה ניתן וצריך לאבחן את ההיפוך ללא קושי, שכן מדובר במקרה בו חוד הלב פונה שמאלה והקיבה נמצאת בצד ימין, ממצא בולט שאמור להיות מזוהה בכל סקירה. החמצה של אבחנה זו אינה יכולה להיחשב לפרקטיקה רפואית סבירה".

מהו הנזק שנגרם לתובעת בשל האיחור באבחון היפוך האיברים של העובר ?

בשל האיחור באבחון המומים בעובר בסקירה המוקדמת, נאלצה התובעת לעבור בשבוע 24 להריונה "לידה שקטה"- הליך טראומטי לכל הדעות, במהלכו מזריקים זריקת רעל ללב העובר דרך דופן בטנה של האם, תחת שיקוף US, ולאחר מכן משרים לידה של עובר ללא רוח חיים.

המומחה שחוות דעתו צורפה לתביעה קבע כי אילולא ההחמצה של המומים בסקירת המערכות המוקדמת שבוצעה לתובעת, הייתה יכולה היא לעבור הפסקת הריון בשבוע 15 על ידי הליך של גרידה, ללא צורך בלידה שקטה, על כל ההשלכות הנפשיות של הדבר:

"באם היה מאובחן היפוך האיברים בסקירה המוקדמת כנדרש, האישה הייתה מופנית לייעוץ גנטי, שם היה נמסר לה כי להיפוך איברים יכולות להיות השלכות קליניות חמורות. בנתונים אלו, לאשה הייתה האפשרות לפנות לוועדה להפסקת הריון, כבר בשלב מוקדם שלו. עם אבחנה זו בשבוע 15 להריון, האישה הייתה יכולה לעבור הפסקת הריון בפרוצדורה של D+E – הרחבה של צוואר הרחם והורקה של חלל הרחם בהרדמה כללית, ולא הייתה נאלצת לעבור "לידה שקטה" בשבוע 25 להריון, עם השלכותיה".

נזק נפשי לתובעת בשל הלידה השקטה

מאז ועקב חוויית הלידה השקטה, חל שינוי במצבה הנפשי של התובעת. היא הופנתה עוד בהיותה בבית היולדות, לקבל תמיכה רגשית, אותה היא מקבלת במסגרת מרפאה לבריאות הנפש, הכוללת שיחות והמלצה לטיפול תרופתי. לצורך ביסוס הפגיעה הנפשית שנגרמה לתובעת, צורפה לתביעה חוות דעת של רופא מומחה לפסיכיאטריה, אשר קבע כי בשל אירוע הלידה השקטה נגרמה לתובעת נכות נפשית  – תופעה מוכרת בספרות ביחס לנשים שחוו לידה שקטה (still birth).

מהו הפיצוי הצפוי בתביעה זו ?

בשל המקרה חוותה התובעת גם נזק של צער ועגמת נפש וגם פגיעה בתפקודה בשל הנכות הנפשית שנגרמה לה ומלווה אותה כיום. נתונים אלו, לצד גילה הצעיר של התובעת, יעמדו בבסיס חישוב הפיצויים להם היא תהיה זכאית.

בתביעה זו צפויה פשרה של פיצוי בגובה של כמה מאות אלפי שקלים.

לעוד תביעות בנושא רשלנות רפואית בהריון ולידה הקש/י כאן >

קישורים רלבנטיים לנושא המאמר:

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp