פיצוי בשל רשלנות בניתוח שגרמה לצלקות מיותרות

בהסדר פשרה שקיבל ביום 17.9.2020 תוקף של פסק דין, נקבע כי בית חולים במסגרתו עברה התובעת ניתוח אפנדיציט, יפצה אותה ב-180,000 ש"ח. עורכי הדין גיא נסים ואביחי דר מפרטים בשורות הבאות על המקרה, על הרשלנות שהתרחשה ועל אופן קביעת הפיצוי בו זכתה התובעת

מה הייתה הרשלנות במקרה זה ?

התובעת, ילדה כבת 10, עברה ניתוח לפרוסקופי לכריתת התוספתן בשל דלקת (אפנדיציטיס). במהלך הניתוח נפל חלק מכלי הניתוח (ראש הסקשיין – מעין מתכת מתברגת) אל תוך חלל בטנה של הילדה. הרופאים נאלצו להרחיב הצלקת הניתוחית בכדי לאתר החלק שנפל ולהוציאו. בשל כך נותרה הילדה עם צלקות רחבות יותר מאלו שהיו אמורות להיות אצלה. לתביעה צורפה חוות דעת של מומחה רפואי בתחום הכירורגיה אשר קבע כי ראש הסקשיין נפל בשל רשלנות בהברגתו. הרשלנות הברורה במקרה זה הותירה למעשה במחלוקת רק את השאלה מהו הפיצוי בגינו יש לפצות הילדה.

מה הנזקים שנגרמו לתובעת בשל הרשלנות בניתוח ?

במקרה זה, הנזק שנגרם לילדה הוא למעשה צלקות בבטן או ביתר דיוק – ההפרש בין הצלקות שממילא היו אמורות להיגרם לה מהניתוח שהתבקש לכריתת התוספתן, לעומת הצלקות שנגרמו לה בפועל, בשל הצורך להרחיב את חתכי הניתוח כדי לאתר את החלק שנפל בבטן של הילדה.

איך נקבע גובה הפיצוי במקרה זה?

מדובר בנזק שהוא קוסמטי במהותו – צלקות בבטן. נזק שכזה על פי רוב לא מוביל לפגיעה תפקודית, הכרוכה למשל עם ירידה בהכנסות או עם צורך בעזרה, הוצאות ריפוי ושיקום וכדומה. נזק זה הוא נזק לא ממוני והפיצוי שניתן במקרה זה- 180,000 ש"ח- מבטא, רובו ככולו, את האלמנט הרגשי: הצער ועגמת הנפש שנגרמו ושייגרמו לילדה למשך כל ימי חייה, בשל צלקות מיותרות.

מכיוון שאין "טבלה" או נוסחה כלשהי שבה השופט משתמש לצורך חישוב אוטומטי של הפיצוי בגין כאב וסבל (כמו בתביעות תאונות דרכים, למשל), יש חשיבות עליונה לכך שאת הנפגע ייצג עורך דין הבקי בתחום ואשר יוכל להציג לשופט תקדימים ופסיקות ממקרים דומים, כמו גם כמה שיותר ראיות המצביעות על חומרת הכאב והסבל, ובכך ישכנע את השופט לפסוק סכום כמה שיותר גבוה.

למידע נוסף על פיצויים בגין כאב וסבל בתביעות רשלנות רפואית לחצ/י כאן >

בשורה התחתונה

במקרה זה בשל רשלנות רפואית בניתוח נגרמו לתובעת הצעירה צלקות מכערות בדופן בטנה התחתונה.

הפיצוי שהתקבל במקרה זה משקף, רובו ככולו, את הנזק הלא ממוני שנגרם לילדה- הכאב והסבל שילוו אותה למשך כל ימי חייה בשל הצלקות המיותרות בבטנה.

פיצוי בגין כאב וסבל בתביעות רשלנות רפואית אינו נתון לחישוב מתמטי, הוא מושפע מהיקף הפגיעה, כמו גם מגילו של הנפגע ומחומרת הרשלנות, אולם גם להשקפת עולמו של השופט יש משקל מכריע בקביעת הפיצוי בראש נזק לא ממוני זה.

לקריאה על תביעות רשלנות רפואית בניתוח בטיפול עורכי הדין לחצ/י כאן >

קישורים רלבנטיים:

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp
דילוג לתוכן