מוות מרשלנות רפואית

מוות מרשלנות רפואית אינו אירוע נדיר. מדי שנה מאות אנשים מתים בישראל בשל רשלנות רפואית ולפי דיווחים עדכניים טעויות בטיפול רפואי מהוות הסיבה השלישית  למוות בארה"ב. גם אם הצוות הרפואי הסביר לקרובי מטופל שנפטר כי המדובר היה ב"יד הגורל", נוכחנו לדעת כי ישנם מקרים שאלמלא רשלנות רפואית בטיפול, הייתה התוצאה שונה בתכלית, ואלמלא התרשל הצוות הרפואי, היה המוות נמנע. רשלנות רפואית היא נושא לא קל להתמודדות, על אחת כמה וכמה כאשר התוצאה הסופית מסתכמת במוות של בן משפחה אהוב. צריך כוחות על מנת להתמודד מול המערכת בתביעה לפיצויים במקרה מוות מרשלנות רפואית.

מה עלול להוביל למותו של המטופל במסגרת טיפול רפואי ?

התנהלות רשלנית של הצוות הרפואי שהובילה למותו של המטופל כוללת בתוכה את הדוגמאות הבאות, ומדובר ברשימה חלקית בהחלט:

  • אי ביצוע בדיקות מתאימות כגון הדמיית רנטגן, סיטי, MRI או אולטרה סאונד אשר הייתה מגלה את קיומו של הגידול הסרטני בשלביו הראשוניים ולפני שהתפשט.
  • אי מתן טיפול תרופתי נדרש ו/או מתן טיפול תרופתי אסור בנתוני החולה. 
  • אנמנזה (תולדות המחלה מפי החולה)  שגויה שבה העבר הרפואי של המטופל לא נלקח בחשבון.
  • חוסר בטיפול או עיכוב בטיפול הנכון.
  • התעלמות מכללי הסניטריה הבסיסיים, כגון- אי ענידת כפפות בעת הבדיקה או הטיפול בחולה וכתוצאה מכך הדבקתו באחד מהחיידקים השוכנים דרך קבע במסדרונות בתי החולים.
  • ביצוע ניתוח בצורה רשלנית.
  • ביצוע הרדמה בצורה רשלנית.
  • אי הפניית חולה הנמצא במצב חירום רפואי (למשל- התקף לב או שבץ מוחי) לקבלת טיפול מיידי.

אלו ועוד אינספור סיבות ומעשים רשלניים של הצוות הרפואי עלולים לגרום למותו של המטופל בשל רשלנות.

כיצד מגלים האם הרשלנות הרפואית הובילה למות המטופל

יש לפנות לעורך דין הבקי בתחום, על מנת שיערוך בירור מקיף, לאחר איתור המסמכים הרלוונטיים והתייעצות עם מומחים רפואיים מתאימים. מניסיוננו רב השנים נעיד כי לא אחת סיבת המוות אינה ברורה, בפרט בישראל בה לא מקובל לבצע נתיחה לאחר המוות (בעיקר משיקולי דת). יחד עם זאת, ידע וניסיון וכן ייעוץ עם גורם מתאים, מאפשרים לזהות כמעט תמיד סיבה אפשרית למוות בנתוני המקרה ולבחון האם ניתן היה למנוע התרחשותה. 

מתי צריך לתבוע במקרה מוות מרשלנות רפואית ? 

על פי רוב תביעה בשל מוות מרשלנות רפואית מתיישנת בתוך 7 שנים מיום האירוע שגרם למוות. משכך, נודעת חשיבות רבה לדבר ולצורך בבירור זכות התביעה בתוך פרק זמן סביר מהפטירה ולא לחכות לדקה התשעים. איחרו מועד ההתיישנות יוביל בד"כ לדחיית התביעה מטעם זה.

פנייה לעו"ד המתמחה ברשלנות רפואית במקרה מוות

עם כל הקושי שבדבר, אף תביעה לא תקל על הסבל הנפשי שסבלתם ועודכם סובלים בשל האובדן, אך פנייה לעורכי דין לרשלנות רפואית תוכל לפחות להיטיב עם שאיריו של המנוח/ה, בעיקר כאשר ישנם ילדים רכים אשר יש לכלכל אותם. כפי שצוין לעיל, אכן לא קל להתמודד עם המוות ובטח שלא קל להתמודד עם ההליך המשפטי למימוש הזכות לפיצוי כספי בשל פטירה מרשלנות רפואית. אנו מודעים לדבר ולכן עושים ככל אשר ביכולתנו על מנת לערב במינימום האפשרי את המשפחה האבלה ועל פי רוב עם חתימת היורשים על טפסי ההתקשרות, הטיפול במלואו עובר לידינו עד לקבלת הפיצוי הנדרש.

אסמכתאות (referance):

דיווח ב-YNET- רשלנות רפואית מהווה סיבה שלישית למוות בארה"ב.

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp