אי גילוי סרטן שד בממוגרפיה כעילה לתביעת רשלנות רפואית

בדיקת הממוגרפיה הינה בדיקת הבחירה לאבחון סרטן השד. ביכולתה של הבדיקה לגלות את רוב רובם של הממצאים החשודים כסרטן שד. גילוי ממצא חשוד בשד בבדיקת הממוגרפיה יוביל על פי רוב להמשך בירור באמצעות בדיקות הדמיה נוספות- אולטרה סאונד (סונר שד), MRI וכיו"ב.

חסרונות בדיקת הממוגרפיה בגילוי סרטן שד בצעירות

למרבה הצער, על אף יכולותיה הבלתי מבוטלות של בדיקת הממוגרפיה באיתור מוקדם של סרטן שד, בדיקה זו לוקה בחסר במקרים של רקמת שד סמיכה. לרוב מדובר ברקמת שד של נשים צעירות, בגיל הפוריות. במקרים אלו סמיכות הרקמה עלולה להסתיר ממצאים חשודים (רקמה סמיכה הינה בעלת גוון בהיר בממוגרפיה ובאותה מידה גם גידול בשד מופיע כאזור בהיר).

נהוג לחלק את מידת סמיכות/צפיפות רקמת השד ל-4 דרגות, כאשר דרגה 1 הינה מקרים של רקמת שד שומנית כמעט לגמרי (מה שמקל על אבחון ממצאים חשודים בממוגרפיה), ואילו דרגה 4 הינה מקרים של רקמת שד שהינה רובה ככולה סמיכה/צפופה, ולפיכך מקשה עד מאוד לגלות גידולי שד, בפרט קטנים מ-15 מ"מ, המסתתרים תחת רקמת השד הצפופה. מקרי הביניים הינם שלבים 2-3, בהם מדובר במידת סמיכות הנעה בין 25%-50% בדרגה 2 ו-50%-75% בדרגה 3.

היתרונות בביצוע השלמה לבדיקת הממוגרפיה באמצעות בדיקת אולטרה סאונד שד

מחקרים מדעיים שפורסמו בנושא מצאו כי אצל נשים עם רקמת שד בדרגת סמיכות 2-4, בדיקת אולטרה סאונד הצליחה לגלות גידולי שד, בעוד בדיקת ממוגרפיה שנעשתה לאותן נשים קודם לכן פורשה כתקינה. עוד נמצא כי הגידולים שאובחנו רק באמצעות האולטרסאונד היו קטנים מצד אחד ובעלי דרגת ממאירות גבוהה מצד שני, ולפיכך אבחונם הציל חייהן של אותן נשים.

לאור זאת מקובל במקרים של נשים עם רקמת שד סמיכה (מעל 50% ממרקם השדיים גלנדולרי, כלומר סמיך), לבצע לאחר בדיקת הממוגרפיה, השלמה באמצעות בדיקת אולטרה סאונד שד, גם אם בדיקת הממוגרפיה פוענחה כתקינה.

האם יש חובה חוקית לבצע השלמה לבדיקת הממוגרפיה כרוטינה באמצעות אולטרה סאונד שד

בארה"ב זכה העניין לחקיקה מסודרת בחלק מהמדינות, לפיה מחויבים מכוני הממוגרפיה לציין בגיליון הבדיקה את מידת הסמיכות של השד של האישה ולהמליץ במקרים המתאימים על השלמת בדיקת הממוגרפיה.

במדינת ישראל אין חקיקה ספציפית בנושא, אולם לדעתנו, מכוח חוק זכויות החולה משנת 1996, חובה להסביר לנבדקת עם רקמת שד סמיכה את מגבלות בדיקת הממוגרפיה, כמו גם את התועלת האפשרית בביצוע השלמה לבדיקת הממוגרפיה באמצעות אולטרה סאונד שד או בדיקות הדמיה מצויות אחרות. זאת כחלק מהחובה לקבל הסכמה מדעת של המטופלת לטיפול הרפואי.

דוגמה לתביעת רשלנות רפואית בגילי סרטן שד בשל אי ביצוע אולטרה סאונד שד

אל משרדנו פנה אלמן צעיר, אב לשתי בנות, אשר איבד את אשתו לאחר מאבק קשה במחלת סרטן השד שאובחנה אצלה באיחור של כשנה וחצי. המנוחה עברה בדיקת ממוגרפיה אשר פוענחה באופן שגוי כתקינה. למנוחה הייתה רקמת שד מעורבת, כאשר למעלה מכ-50% מרקמת השד שלה הייתה גלנדולרית (סמיכה). למרות עובדה זו, לא בוצעה השלמה לבדיקה באמצעות אולטרסאונד שדיים, ואף לא הסבו תשומת ליבה של המנוחה, אישה צעירה בת כ-38 בעת הבדיקה, לחיסרון בדיקת הממוגרפיה אצלה, כמו גם לחשיבות ביצוע השלמה לבדיקה באמצעות אולטרה סאונד שד, על היתרונות שבדבר. כשנה וחצי לאחר מכן, חשה המנוחה גוש כואב בשד ואובחן אצלה סרטן שד מתקדם, והיא נפטרה לאחר כשנה של סבל וייסורים.

מקרה אחר בו טיפלנו הסתיים בפיצוי של 3,000,000 ש"ח ששולם לאלמן שאיבד המנוחה לאחר שמכון הממוגרפיה ורופא המשפחה שלה לא דיווחו לה על ממצאים לא תקינים שהתגלו בבדיקת ממוגפריה שעברה במכון (ואשר נשלחה לרופא המשפחה). כשנתיים לאחר מכן חשה המנוחה גוש בשד, ניגשה להיבדק ואז התגלה כי היא סובלת מסרטן מפושט בגופה, שסימניו תועדו בבדיקה הקודמת, אך כאמור לא דווחו לה. זהו מבמקרה זה שולמו לאלמן מליוני שקלים כפיצוי בגין רשלנות באבחון סרטן שד

אנו ממליצים לפנות אלינו לייעוץ בכל מקרה בו אובחן אצל אישה סרטן שד באיחור, על מנת שנבחן האם אכן ביד הגורל מדובר או שמא בטעות העולה כדי רשלנות רפואית.

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp