טעות במתן תרופה כעילה לתביעת פיצויים בשל רשלנות רפואית

מתן תרופה למטופל אינו דבר של מה בכך. על הרופא המחליט על מתן התרופה לקחת אנמנזה (סיפור המחלה) מהחולה, להיות מודע היטב לנתוניו האישיים, ובעיקר להיות מודע לתרופות אחרות אותן החולה נוטל ורגישות לחומר כזה או אחר, על מנת למנוע תופעות בלתי רצויות הנובעות מיחסי הגומלין בין שתי התרופות או רגישות החולה. סטייה מן חובות בסיסיות אלו עלולה להיחשב לרשלנות רפואית במתן טיפול תרופתי בלתי הולם. 

רשלנות רפואית בשל מתן תרופה מבלי לברר מהן התרופות האחרות שנוטל החולה

לא פעם קורה למשל שרופא, במסגרת ביקור בית אצל חולה שהזמין רופא הביתה מאחת החברות המעניקות שירות זה, רושם לחולה תרופה, שהיא לכאורה מינורית ונועדה לפתור בעיה פשוטה יחסית אצל החולה (למשל משכך כאבים נגד כאבים בברך, או תרופה לטיפול בשפעת), וזאת מבלי להיות מודע לתרופות אחרות אותן נוטל החולה דרך קבע או במקרה במקביל באותה תקופה. החולה, חסר הידע הרפואי כמובן, איננו מעלה אפילו בדעתו לציין באוזני הרופא שהוא נוטל תרופות אחרות לטיפול במחלות רקע אחרות שלו. וכך, השילוב למשל בין תרופה מסוג נוגדי הדלקת שאינם סטרואידים לבין קומדין שנוטל אותו חולה דרך קבע לדילול הדם, עשוי לגרום לדימומים פנימיים, לרבות באיברים חשובים כמו הלב או המוח, דבר היכול להסתיים אפילו במוות.

מתן תרופה אסורה מהווה רשלנות רפואית ? 

כאשר מדובר במחלוקת רפואית בלבד בדבר התאמתו או אי התאמתו של החולה לטיפול התרופתי שניתן לו, ברוב המקרים לא יראה בית המשפט בעיה בשיקול הדעת של הרופא שרשם את הטיפול, כל עוד אכן ניתן לבסס את הצדקת הטיפול באמצעות דעות מסוימות בספרות הרפואית או בפרקטיקה הקיימת.

עם זאת, אם יוכח שהטיפול היה חסר יסוד בהתאם לפרקטיקה הרפואית הנוהגת ולידע הרפואי שהיה קיים נכון למועד הטיפול, ניתן יהיה לזכות בתביעת הרשלנות הרפואית.

מקרים "קלים" יחסית לשכנוע כי מדובר ברשלנות אסורה במתן תרופה לחולה, הם מקרים בהם ניתנה לחולה תרופה אשר לא התאימה לנתוניו האישיים. להלן מספר דוגמאות של רשלנות בוטה במתן טיפות תרופתי תוך התעלמות מנתוני החולה:

  • מתן תרופה לחולה הרגיש לאחד ממרכיביה, מבלי שרגישות זו בוררה מראש.
  • "ערבוב" אסור בין תרופות שונות. קיימים מצבים כפי שפורט לעיל, בהם עלולה להתרחש "התנגשות" קטלנית בין תרופה שמקבל החולה כדרך קבע לבין תרופה אחרת שניתנה לו, שאסור לתת אותה במקביל. 
  • מתן תרופה הפוכה מזו שנדרשת לחולה- למשל במצב בו יש להפקיד על לחץ דם גבוה לחולה- ניתנת לו תרופה להורדת לחץ הדם.

כמובן שמדובר ברשימה חלקית בלבד לצורך הדוגמה. 

מקרים נוספים של רשלנות ברורה במתן טיפול תרופתי הם כשניתנת לחולה תרופה שונה מזו שנרשמה לו או במינון שגוי- לפעמים אפס אחד קטן (100 מ"ג במקום 10 מ"ג, למשל) עושה את ההבדל בין חיים למוות- בין בריאות לנזק בלתי הפיך. 

רק עורך דין המתמחה ברשלנות רפואית יוכל להעריך עבורכם את סיכויי התביעה במקרה של מתן טיפול תרופתי בלתי מתאים שגרם לנזק. בכל עת תוכלו לתאם פגישה במשרדנו, על מנת שנוכל לבחון את המקרה עבורכם.

להרחבה- מקורות נוספים- לחצ/י על הקישור המתאים:

הרופא המרדים התבלבל בין התרופות- והחולה כמעט מתה.

הרופא הורה לתת 10 מ"ג והאחות נתנה 100 מ"ג- החולה חווה שבץ מוחי. 

הרופאים לא היו מודעים לטיפול התרופתי שמקבל החולה, נתנו לו תרופה אסורה והוא חווה דום לב (כתבה בערוץ 2).

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.

יצירת קשר

לפניה מהירה
דילוג לתוכן