הזכות לפיצוי כספי בשל ניתוח פלסטי כושל

ניתוחים פלסטיים הופכים יותר ויותר שכיחים עם הזמן. הגורם המבדיל ניתוח פלסטי מיתר הניתוחים הנו, בדרך כלל, היעדר צורך רפואי בביצועו. הבדל מהותי זה מטיל, יש יגידו, חובת זהירות מוגברת של המנתח הפלסטי ביחס למנתחים האחרים. בעיקר הכוונה לחובה למסור למטופל מידע נרחב אודות הניתוח המוצע, סיכויי ההצלחה, סיכוני הפעולה והאלטרנטיבות הקיימות בשוק. על החובה לקבל הסכמה מדעת לניתוח הפלסטי ועוד- במאמר זה:

החובה לקבל הסכמה מדעת לניתוח הפלסטי

ניתוחים פלסטיים הם כאמור ניתוחים שאינם הכרחיים או דחופים לביצוע (למשל: הסרת משקפיים בלייזר או ניתוחי חזה) אך למרות זאת, כירורגיה קוסמטית פלסטית הפכה לאחד מענפי הרפואה הרווחיים ביותר בישראל, והמבחר של מנתחים פלסטיים בארץ הוא עצום.

אחת מהסיבות הנפוצות להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח פלסטי היא כי המנותח לא היה מודע לסיבוכים אפשריים ולכן הסכמתו ריקה מתוכן.

בתי המשפט קבעו בפסיקתם סטנדרט זהירות גבוה לרופא המנתח, בעיקר סביב הצורך להסביר בפרוטרוט למטופל על כל הגורמים הקשורים להליך הניתוחי, כולל סיכונים וסיבוכים אפשריים, כולל אלטרנטיבות קיימות; וכמובן נקבע הצורך להחתים המטופל על טופס הסכמה לפני הניתוח עצמו ולמעשה בהזדמנות הראשונה, בעת הביקור בקליניקה טרם הניתוח ולא בסמוך לניתוח, ב"דקה התשעים".

החובה לבצע הניתוח בדרך מקובלת ובמיומנות סבירה

על הרופא מוטלת חובה לבצע הניתוח במיומנות מספקת ובזהירות הנדרשת.

כמו בכלל הנושאים הנוגעים לרשלנות רפואית, יש לבחון כל מקרה לגופו, שכן לא כל טעות תיחשב לרשלנות רפואית. עקרונית, ניתן להניח כי במידה שהתנהלות בלתי סבירה של המנתח הפלסטי הובילה לנזק למטופל, יהיה מקום להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית.

הדרך להוכיח בבית המשפט כי המנתח הפלסטי התרשל, היא באמצעות חוות דעת של מומחה לכירורגיה פלסטית שמצא כי המנתח הפלסטי פעל בצורה לא מקובלת ובמיומנות בלתי סבירה.

מתי מומלץ לפנות לייעוץ עם עורך דין לאחר ניתוח פלסטי?

המקרים הבאים מהווים "נורת אזהרה", חשד אפשרי, לכך שהמנתח הפלסטי התרשל בתפקידו. באם חווית אחד מאלו מומלץ לפנות לייעוץ עם עו"ד לרשלנות רפואית:

  • הניתוח נכשל והוצע ניתוח תיקון.
  • לאחר הניתוח הופיע אצל המטופל נזק או תופעת לוואי חמורה, שלא דווח עליה כסיכון טרם לניתוח- כגון – צניחת חזה לאחר ניתוח הגדלת חזה (שבוצע ללא שהוצע לבצע במקביל להגדלה הרמה של החזה).
  • הרדמה כושלת שגרמה נזק למטופל.
  • תוצאה ניתוחית גרועה גלויה לעין.
  • לא הוצע למנותח טרם הניתוח, טיפול אלטרנטיבי שהיה קיים באותה עת.

מדובר ברשימה חלקית בלבד אשר אינה מכסה כלל המקרים. חשוב לציין כי אין כדאיות לפנות לייעוץ במקרים של נזק מינורי או תוצאה טובה אך לא מספקת. הגשת תביעת רשלנות רפואית במקרה של ניתוח פלסטי כושל כרוכה בהוצאות, ולכן אם הנזק קטן ו/או חולף, אזי אין כדאיות כלכלית לתביעה ומומלץ שלא להיכנס להליך משפטי.

לסיכום, ניתוח פלסטי, בשונה מניתוחים רגילים, טומן בחובו חובת זהירות מוגברת של הרופא בכל הקשור ליידוע המטופל על סיכויי וסיכוני הפעולה בהזדמנות הראשונה (טרם יום הניתוח) ובמידה מספקת. כמו כל ניתוח אחר, מוטלת על הרופא גם החובה לבצע ניתוח ברמה סבירה ולפי הכללים המקובלים באותו סוג ניתוח. הפרת חובות אלו עלולה להוות רשלנות רפואית בניתוח פלסטי ולזכות המטופל בפיצוי בגין נזקיו.

יצירת קשר

לפניה מהירה