תביעת רשלנות רפואית בניתוח כיס מרה

כריתת כיס מרה הנו ניתוח שכיח, המבוצע בדרך כלל אלקטיבית (לא באופן חירום), ולאחריו חוזר המנותח לתפקוד תקין ומלא. יחד עם זאת, ככל ניתוח, גם ניתוח להוצאת כיס מרה עלול להסתבך ולהותיר המנותח עם נזקים, לפעמים קשים וחמורים ואף מקרי פטירה, חלילה. זהו המקרה שהגיע אל שולחננו בגינו הגשנו לאחרונה תביעת רשלנות רפואית בשמה של אישה שעברה ניתוח כריתת כיס המרה בשל אבנים בתוכו. האישה נותרה עם נכות חמורה לאחר שהרופא המנתח לא זיהה נכונה האנטומיה וכרת צינור המתחבר אל הכבד, במקום לכרות את הצינור המתחבר אל כיס המרה. 

הגישה הניתוחית בה נקט המנתח להוצאת כיס המרה

הניתוח בוצע בשיטת הניתוח הלפרוסקופי. זוהי שיטת ניתוח חדישה יחסית, אשר מזה כ-20 שנה מחליפה יותר ויותר את שיטת הניתוח הוותיקה והרגילה של פתיחת בטן. במקום לפתוח את הבטן בחתך ארוך, המנתח מנקב את הבטן בשלוש נקודות קטנות באמצעות מחט, מנפח את חלל הבטן באמצעות גז, מחדיר מצלמה פנימה דרך שרוול, ובשיטה זו מנתח, תוך כדי צפייה בפעולותיו על מסך טלוויזיה אליו משדרת המצלמה.

שיטה זו למעשה החליפה את השיטה הפתוחה במרבית ניתוחי הבטן, דוגמת הניתוח הנפוץ למדי לכריתת תוספתן (אפנדיציטיס), ניתוח לכריתת רחם או שחלות, או ניתוחי קיצור קיבה למיניהם.

יתרונותיה העיקריים של השיטה טמונים במניעת צלקת ארוכה אשר מותיר הניתוח הפתוח וכן בהחלמה מהירה יותר עם פחות כאבים מהניתוח. חסרונה של השיטה הוא בכך ששדה הראייה של המנתח מוגבל יחסית לניתוח הפתוח, שם הוא רואה באופן ישיר את שדה הניתוח תוך כדי ביצוע פעולות הניתוח. אי לכך, בכל מקרה שבו יש קושי או צפוי להיות קושי בזיהוי האנטומיה בשדה הניתוח, כמו למשל במקרה של הידבקויות קשות של איברים בבטן עקב ניתוחים קודמים, קיימת חובה לנתח מראש בניתוח פתוח או לכל הפחות לעבור תוך כדי הניתוח לניתוח פתוח, על מנת למנוע פגיעה לא רצויה באיברים או בכלי דם, אחרת יכול וייקבע כי מדובר ברשלנות רפואית בניתוח.

רשלנות המנתח בזיהוי דרכי המרה הובילה לחיתוך של צינור הכבד במקום צינור המרה

תביעות רשלנות רפואית בניתוח כיס מרה בפרט, הינן שכיחות, בעיקר לאור שכיחותו של ניתוח כריתת כיס מרה. במקרה שבגינו הגשנו תביעה, רשם הרופא המנתח תוך כדי הניתוח שהוא איננו מזהה בבירור צינור כלשהו אותו ראה ולא ידע אם אותו הוא אמור לחתוך (הוא היה אמור לחתוך את צינור המרה היוצא מכיס המרה, על מנת לנתק ולהוציא את כיס המרה מהבטן). למרות זאת- החליט המנתח על דעת עצמו להמשיך בניתוח, במקום לעבור לניתוח פתוח לצורך קבלת זיהוי יותר ברור, או לפחות לקרוא לעזרת מנתחים בכירים יותר לצורך התייעצות.

רק בסוף הניתוח, מצא לנכון המנתח לדווח למנהל המחלקה על הבעייתיות שבה נתקל במהלך הניתוח, במקום לקרוא לעזרתו בזמן אמת.

אך אז היה זה כבר כמובן מאוחר מדי- התברר שהמנתח הצעיר וחסר הניסיון חתך את אחד מצינורות הכבד במקום את צינור המרה. האישה נותרה עם נכות בדרכי המרה המתבטאת בהתקפים חוזרים של חום וצמרמורות (כולנגיטיס עולה) מספר פעמים בחודש, עקב הפגיעה במעבר המרה מן הכבד אל מערכת העיכול.

לסיכום, ניתוח לפרוסקופי יכול להיות אופציה מודרנית נהדרת, בעיקר לאנשים צעירים המבקשים להימנע מן הצלקת הכרוכה בניתוח פתוח. אבל כאשר מתעקש המנתח לבצע לפרוסקופיה על אף שקיים קושי בזיהוי האנטומי, החלום על החלמה מהירה ונטולת צלקות עלול להפוך באחת לחלום בלהות עם נכות קשה ולצמיתות ולזכות המנותח בפיצוי כספי בשל רשלנות רפואית בניתוח.

אחוזי נכות לאחר כריתת כיס המרה

כריתת כיס המרה כשלעצמה איננה מזכה בכל אחוזי נכות. יחד עם זאת, ישנם מספר מצבים אשר עשויים להעניק אחוזי נכות לאחר ניתוח בכיס המרה ודרכי המרה. להלן סעיפי החוק המגדירים דרגת הנכות לאחר ניתוח כריתת כיס מרה:

  • במצב בו לאחר הניתוח אין הפרעות במרה/דרכי המרה ו/או קיימות הפרעות קלות בלבד הנכות שתיקבע הנה – 0%.
  • במקרה בו קיימות הפרעות בינוניות ייקבעו 10% נכות.
  • במקרה בו מופיע POST CHOLECYSTECTOMY SYNDROME – ייקבעו 20% נכות.
  • הופעות חוזרות של CHOLANGITIS עם התקפי חום מלווים בצמרמורות ולעתים צרבת – ייקבעו 40% נכות.

*בהתאם להוראות סעיף 16 (7) לתקנות המוסד לביטוח לאומי המשמשות לצורך קביעת דרגת נכות בתביעות רשלנות רפואית.

חשוב לציין שלא תמיד מצב החולה בפועל עונה בדיוק להגדרת לשון החוק. החוק קבוע אך נסיבות החיים דינמיות. המחוקק היה ער לכך ולכן ניתנה אפשרות להתאים נכויות. לדוגמה- ניתן לקבוע לחולה שעבר ניתוח כריתת כיס מרה וסובל מתסמינים חמורים לא פחות מאלו של חולה שפיתח לאחר הניתוח POST CHOLECYSTECTOMY SYNDROME, "נכות מותאמת" בשיעור 20% לפי הסעיף של POST CHOLECYSTECTOMY SYNDROME, על אף שאין לחולה תסמונת זו.

במידה שעברת ניתוח הוצאת כיס מרה שהסתיים עם נזק, מומלץ לפנות לייעוץ עם עו"ד המתמחה בדיני הרשלנות הרפואית על מנת שייבחן האפשרות לקבלת פיצוי כספי בשל רשלנות רפואית בניתוח כיס מרה.

יצירת קשר

לפניה מהירה