החולה נכנס לניתוח כריתת התוספתן – המנתח חתך את הצד הלא נכון

בתאריך 9.9.2020 הגישו עורכי הדין גיא נסים אביחי דר תביעה לפיצויים בשל רשלנות רפואית בניתוח אפנדיציט, בשמו של צעיר, תייר צרפתי, שנאלץ לעבור בישראל ניתוח לכריתת התוספתן. עם תחילת הניתוח חתכו המנתחים את צד שמאל של בטן התובע, במקום את צד ימין בו נמצא התוספתן בבטן. רק לאחר החיתוך שם לב הרופא המנתח לטעות הגסה והחתך נתפר, אולם כתוצאה מכל אלו, נותר התובע עם צלקות מיותרות- מכוערות ומכאיבות- בבטנו.

תמונת התובע בהסכמתו

רופא מומחה קבע "מדובר בטעות גסה ורשלנית"

לכתב התביעה צורפה כנדרש, חוות דעת של רופא מומחה, אשר עיין בתיק הרפואי ובדוח הניתוח, ואשר קובע בצורה שאינה משתמעת לשני פנים כי מדובר במקרה זה ברשלנות רפואית בניתוח. להלן עיקרי קביעותיו של המומחה:

  • ניתוח לכריתת תוספתן הוא אחד הניתוחים הראשונים והפשוטים יחסית בהם מתנסה כל מתמחה בכירורגיה.
  • כל כירורג קומפטנטי, ולמעשה כל רופא החל מצעדיו הראשונים בלימודי רפואה, חייב לדעת מה המיקום של התוספתן בבטן – צד ימין תחתון.
  • לפני כל ניתוח, מבוצע תהליך של פסק זמן שבו בין השאר חובה על הצוות בחדר הניתוח לסמן את האיבר המנותח ואת הצד בגוף בו אמור להיות החולה מנותח. תהליך זה נועד למנוע בדיוק את הטעות שהתרחשה במקרה הנדון של חתך במקום הלא נכון. במקרה הנדון לא נרשם הצד הנכון של הניתוח בטופס פסק הזמן.
  • בתחילת הניתוח בוצע חתך בבטן השמאלית התחתונה של התובע במקום בבטן הימנית התחתונה. לא סביר לבצע חתך בצד שמאל כאשר מטרת הניתוח הידועה למנתחים היא כריתת התוספתן שנמצא בצד ימין. זאת טעות גסה ורשלנית.

מהו הפיצוי הצפוי בתביעה ?

הפיצוי בשל רשלנות רפואית בניתוחים, נגזר בראש ובראשונה מנתוניו האישיים של הנפגע והיקף הנזק שנגרם לו בשל הרשלנות בניתוח.

במקרה זה מדובר בצעיר (כבן 29 שנים בעת המקרה), אזרח צרפתי, רווק, בתחילת דרכו המקצועית בחיים, לאחר שסיים לימודי תעשיה וניהול בצרפת.

בכל הקשור לצעירים בתחילת דרכם המקצועית, קובע הדין בישראל כי קיימת חזקה שהיקף הנכות הרפואית חופף לנכות התפקודית או במילים אחרות חישוב אובדן ההשתכרות העתידית ייעשה לפי שיעור אחוזי הנכות שגרמה הפגיעה.

במקרה זה לתובע קיימות בבטן צלקת מימין של 5.3 ס"מ וצלקת משמאל של 5.5 ס"מ. הצלקות קלואידיות ומכוערות. נכותו מוערכת ב-10%. לפיכך, נדרש בתביעה פיצוי בשווי 10% מהשכר הממוצע במשק לכל תוחלת חיי העבודה  של התובע (עד גיל פרישה).

מלבד הנזק "הממוני" הצפוי לתובע, הן עבור אובדן השתכרות עתידית והן עבור הוצאות אחרות כגון משחות וקרמים לצלקות המכאיבות והמגרדות, יהיה זכאי התובע גם לפיצוי בגין הנזק הלא ממוני – עבור כאב וסבל, צער ועגמת נפש שהיו ויהיו מנת חלקו.

מאז המקרה סובל התובע מכאבים וגירודים באזור הצלקות של הניתוח. הצלקות גם פוגעות בדימוי גופו.

הפיצוי בגין הנזק הלא ממוני במקרה זה אינו ניתן להערכה מדויקת. מלבד הצער והכאב, גם חומרת הרשלנות של המקרה עשויה להשפיע על גובה הפיצוי לו יהיה זכאי התובע בגין הנזק הלא ממוני.

רשלנות רפואית בניתוח - כל מה שצריך לדעת ! >

לסיכום, מקרה זה של טעות בסיסית של ניתוח צד לא נכון, תוך כדי התעלמות מהנוהל שיש למלא על מנת להימנע מטעות גסה שכזו, מהווה רשלנות ברורה. גילו הצעיר של התובע לצד הנכות "המציקה" שנגרמה לו, יהוו את הבסיס לחישוב גובה הפיצוי לו הוא יהיה זכאי בתביעה.

קרא/י על תביעות רשלנות בניתוחים בטיפול עורכי הדין ג. נסים - א. דר >

מידע נוסף רלבנטי:

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp