רשלנות רפואית במיון

חדרי המיון או בשמם החדש – מחלקות לרפואה דחופה (מלר"ד)- קולטים מדי יום מטופלים רבים. חלק מהמטופלים מובהלים למיון באמצעות אמבולנסים כשהם במצב קשה, חלקם מופנים על ידי רופאי קופות החולים עקב צורך בבדיקה דחופה וחלקם מגיעים על דעת עצמם, במצבים שונים.

כל אדם אשר ביקר בחדר מיון מכיר היטב את העומס השרוי בחדרי המיון וכפועל יוצא את זמן ההמתנה הארוך והמייגע עד קבלת הטיפול. עומס זה מהווה לדעתנו אחת הסיבות העיקריות למתן טיפול כושל למטופל, לעתים עד כדי הזנחה של ממש.

רשלנות רפואית בחדר המיון

ככל שמדובר במטופל שמגיע לחדר מיון כשהוא במצב חירום רפואי, למשל התקף לב או אירוע מוחי (שבץ מוחי), עיכוב בטיפול או החמצת האבחנה הנכונה, עלולים לחרוץ גורלו של המטופל.

אנו נתקלים כל הזמן בתלונות של מטופלים שפנו לחדר מיון והמתינו שם שעות ארוכות עד שהתפנו לטפל בהם. כמו כן אנו נתקלים בתלונות על מקרים של מטופלים שהאבחנה הנכונה שלהם הוחמצה, והם שוחררו לביתם תחת אבחנה וטיפול שגויים. אלו עלולים להיחשב לרשלנות רפואית במיון ולזכות הנפגע בפיצוי כספי, באם נגרם לו נזק מהטיפול השגוי.

דוגמה לתביעה: "שוחררה מהמיון וחוותה אירוע מוחי בביתה"

כך למשל באחד המקרים שהגיע לטיפולנו דובר על אישה כבת 60 אשר פנתה בערב שישי לחדר מיון עם תלונות על הפרעה בדיבור וחולשה של היד, אולם בבית החולים שחררו האישה לביתה תחת אבחנה שגויה. לאחר מספר שעות חוותה האישה בביתה אירוע מוחי שהותיר אותה עם נזקים חמורים. לאחר ייעוץ שערכנו עם מומחה לשבץ מוחי הסתבר כי התלונות שהציגה האישה לימדו על אירוע מוחי בפתח- מה שחייב אשפוזה של האישה ומתן טיפול מיידי לצורך מניעת הופעת האירוע המוחי.

דוגמה לרשלנות רפואית בחדר מיון- תביעה בשל מקרה בו הוזנח מטופל במיון וחווה דום לב

כך למשל במקרה אחר שהגיע לטיפולנו דובר על גבר בשנות הארבעים לחייו אשר הובהל באמצעות אמבולנס לחדר המיון עקב קשיי נשימה חמורים. האיש הוזנח במיון במשך שעות ארוכות כאשר במשך כל הזמן הזה מצבו הנשימתי הולך ומתדרדר. בסופו של דבר, בהיעדר טיפול הולם למצבו- חווה האיש דום נשימתי, עבר החייאה אך נותר עם נזקים מוחיים חמורים.

תביעת רשלנות רפואית במקרה של אדם שחווה התקף לב בעודו במיון ולא טופל בזמן

במקרה נוסף אחר בו טיפלנו, דובר על גבר בשנות הארבעים לחייו שפנה לחדר מיון עקב תלונות על כאבים בחזה. בבית החולים הושאר האיש שעות ארוכות בחדר המיון תחת טיפול בלתי מספק, והוא חווה תוך כדי כך- כשהוא בחדר המיון- התקף לב שגרם לליבו נזק בלתי הפיך.

החובה של הרופאים בחדר מיון לחתור לאבחנה הנכונה- בסיס לתביעה בשל רשלנות במיון בית חולים

חשוב להדגיש שבתי המשפט עמדו לא אחת על חובת הרופאים לחתור ולהגיע לאבחנה הנכונה למצבו של המטופל. נפסק כי על הרופא לחקור ולברר תלונות המטופל, לקחת בחשבון את כלל האפשרויות היכולות להסביר תלונות המטופל ולהורות על ביצוע הבדיקות הנדרשות ועל מתן הטיפול המתאים. במידה שתלונותיו של המטופל עלולות להצביע על מחלה חמורה המצריכה טיפול מיידי, החובה המוטלת על הרופא היא בראש ובראשונה לשלול או לאשש את האבחנות החמורות יותר ומסכנות החיים יותר.

החובה לחתור לאבחנה הנכונה זוכה למשנה תוקף כשמדובר ברופאי חדר המיון אשר נתקלים באוכלוסיית חולים עם תלונות מגוונות, חלקם חולים אשר רופא המיון מהווה הגורם הרפואי הראשון אשר אליו הם פנו, חלקם נמצאים במצב חירום רפואי המחייב טיפול מיידי לצורך מניעת נזק בלתי הפיך לבריאותם. למרבה הצער, פעמים רבות הטיפול בחדרי המיון כושל ורשלני, והמטופל חווה עקב כך נזק בלתי הפיך לבריאותו.

במידה שפניתם לחדר מיון והנכם חושדים שחוויתם רשלנות רפואית בטיפול במיון, וכתוצאה מכך נגרם לכם נזק גוף- הנכם מוזמנים לפנות אלינו עורכי דין לרשלנות רפואית ולתאם פגישת ייעוץ בלתי מחייבת.

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp