רשלנות באבחון ובטיפול בגידול בגב המטופל

אי הפניית המטופל לבדיקת MRI גב

תופעה ידועה היא ניסיונותיהן של קופות החולים לחסוך בהפניית מטופלים לבדיקות הדמיה כגון בדיקות CT או בדיקות MRI. למרבה הצער והכאב, לעתים ניסיון חיסכון שכזה עלול לעלות בחיי אדם.

זהו אחד מהמקרים שבגינו הגשנו תביעה לאחרונה לבית המשפט המחוזי. התובעים הם ילדיו של גבר מנוח כבן 60, שבמשך שנים ארוכות התלונן על כאבים בגבו התחתון עם הקרנה ותחושת זרם לאורך רגלו השמאלית. שוב ושוב פנה לרופאי הקופה, רופאי משפחה ואורטופדים, אך אלה הסתפקו במספר הפניות לטיפולי פיזיותרפיה, בניסיונות לטיפול בתרופות נוגדות כאב ובהמלצה לרפואה אלטרנטיבית. רק לאחר שנואש המנוח וביקש מיוזמתו הפניה לנוירולוג, היפנה אותו זה סוף סוף לבדיקת MRI, שגילתה מיד קיומו של גידול בעמוד השדרה התחתון של המנוח.

חשוב להדגיש, חשיבות ביצוע הדמיה לשלול פתולוגיות בעמוד השדרה אינה מיוחדת רק למקרי גידולים- כך למשל במקרה אחר שהגיע אל שולחננו אי ביצוע הדמיה מתאימה מנעה האפשרות לאבחן מבעוד מועד דלקת בעמוד השדרה אשר גרמה לנזקים קשים ביותר למטופלת. 

אי ביצוע ביופסיה לאבחון סוג הגידול

אך שרשרת המחדלים נמשכה: בהתייעצות עם נוירוכירורג, המליץ זה למנוח על ביצוע טיפולי רדיו-כירורגיה להקרנת הגידול, מבלי לקחת ביופסיה ומבלי לוודא מהו סוג הגידול. על אף שטיפולי הרדיו-כירורגיה כשלו, כאביו של המנוח שבו, ומצבו הקליני הלך והידרדר, הרגיע אותו הנוירוכירורג באומרו לו שאלה הן תופעות הקשורות להקרנה.

רק כעבור כשנה וחצי נוספת, לאחר התייעצות עם נוירוכירורג אחר, הופנה המנוח מיד לניתוח להסרת הגידול ולביופסיה, אז התברר שהגידול הינו ממאיר ודורש טיפול אגרסיבי בכימותרפיה ובהקרנות. למרבה הצער, אז היה זה כבר מאוחר מדי, הגידול המשיך להתפשט במעלה גבו של המנוח, עד למותו לאחר סבל וייסורים רבים.

ביצוע בדיקות פשוטות וזמינות במערכת הבריאות בישראל- MRI וביופסיה- היה מאפשר הגעה לאבחנה מוקדמת ונכונה של הגידול, בטרם הפך לממאיר ובטרם גדל והתפשט. שאננות, חסכנות ויהירות מצד הרופאים וקופת החולים חברו להן כאן ועלו בחיי אדם. בשל כך הוגשה כאמור תביעת רשלנות רפואית באבחון במסגרתה נתבע פיצוי בשל מותו של המנוח בטרם עת, לאחר סבל וייסורים מיותרים. 

מתי לחשוד ברשלנות באבחון גידול ?

למרבה הצער, על אף אמצעי האבחון המתקדמים הקיימים בישראל- בתוך כך בדיקות MRI באיכות גבוהה- עדים אנו לרשלנות באבחון והמקרה שהוצג כאן הוא דוגמה מצערת לכך שבשל אי ביצוע בדיקות זמינות נגדעו חיי אדם. לא אחת קורה שרופא לא מפנה לביצוע הבדיקות הנדרשות, לפעמים משיקולים כלכליים גרידא ולפעמים בשל חוסר ידע ו/או תשומת לב לקויה לתלונות המטופל. לא אחת קורה שרופא לא דואג לברר טיבו של ממצא חשוד כגידול, דבר העלול לפגוע בין היתר בהתאמת הטיפול לגידול הספציפי. כאשר בשל כך נפגעת איכות הטיפול ונגרם למטופל נזק כגון התקדמות המחלה בהיעדר אבחון וטיפול מתאימים, מומלץ להתייעץ עם עו"ד לרשלנות רפואית. אנו כאן כדי לעזור- במקרה שאת/ה חושד/ת כי חל איחור באבחון גידול ו/או סוגו, פני/ה אלינו לייעוץ לא מחייב על מנת שנעריך אפשרות לתביעת פיצויים בשל רשלנות רפואית באבחון סרטן.

חשוב לשים לב- הזכות לתביעה בשל רשלנות רפואית מתיישנת בדרך כלל בתוך 7 שנים מקרות האירוע הרשלני שגרם לנזק. ככל שלא היתה אפשרות לזהות הנזק ביום בו התרחש, ניתן לתבוע עד 10 שנים מיום האירוע שגרם לנזק. במידה שהמטופל לא ידע ו/או לא יכול היה לדעת מה היו הנסיבות שגרמו לנזק או שלא ידע שקיים קשר בין הטיפול שקיבל (או לא קיבל) לבין הנזק, מונים את 7 השנים של ההתיישנות מהמועד בו נודע למטופל את שלא ידע- למידע נוסף בנושא התיישנות בתביעת רשלנות רפואית- לחצ/י כאן. 

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp