מהי רשלנות באבחון סרטן ?

מחלת הסרטן ממשיכה להוות אחד מן האתגרים העיקריים עימם מתמודד מדע הרפואה. סוגי הסרטן רבים הם, עם חלקם למדה כבר הרפואה להתמודד, ואף למצוא דרכים לריפוי מלא, אך לחלקם, לצערנו, טרם מצאה הרפואה מזור. אכן, ישנם סוגי סרטן קטלניים, שעם גילויים, לא נותר הרבה מה לעשות, אך מנגד, ישנם סוגי סרטן שלאיבחון המוקדם ישנה חשיבות מכרעת בהתמודדדות עימם.

כאשר מדובר ברשלנות באבחון סרטן, הכוונה היא לכל איחור בלתי סביר באבחון, שכתוצאה ממנו נתגלה הסרטן בשלב מאוחר מן השלב שבו רפואה סבירה הייתה אמורה לגלותו. הרשלנות הרפואית, במקרים של אבחון סרטן, יכולה להיות כבר בשלב הראשוני של רופא המשפחה, אליו מגיע החולה עם תלונות ראשוניות. בשלב זה, חובה על הרופא להפנות את החולה לבדיקות רלוונטיות, כמו בדיקות מעבדה ואף להפנותו לרופא בעל תת מומחיות מן הסוג המתאים לבעיה. מן הרופא המומחה מצפה המשפט לרמת זהירות גבוהה אף יותר, לדוגמה בכל הקשור להפניית החולה לבדיקת CT או לבדיקת MRI. לצערנו, היו כבר מקרים של רופאים שהתייחסו לתלונות חולה על מיגרנות וכאבי ראש חזקים תכופים כאל "בעיה נפשית", "חרדות", בנוסח "הכל בראש שלך" וכד'. תלונות אלה התבררו לבסוף ככאלה שנבעו מגידול בראש.

כאמור, רבים הם סוגי הסרטן, יש כאלה המתפתחים בגוף במשך שנים ארוכות, ויש כאלה שהתפרצותם מהירה מאוד ויכולה אף להביא למוות תוך חודשים ספורים כך שגם אבחון מוקדם יותר לא ממש יסייע בהארכת חיי החולה בצורה משמעותית.

לא כל איחור באבחון סרטן מצדיק הגשת תביעת רשלנות רפואית

גם אם הוכח במקרה מסוים כי ניתן וצריך היה לאבחן הסרטן בשלב מוקדם יותר, עדיין יש להוכיח כי אבחון מוקדם שכזה הוא בעל משמעות ניכרת או במילים אחרות- היה מאפשר להציל חיי החולה, להאריך חייו בצורה משמעותית (בכמה שנים) או למנוע ממנו סבל וייסורים מיותרים.

באחד מפסקי הדין שניתנו לפני שנים אחדות, דובר על איחור של כחודשיים באיבחון גוש סרטני בבטן, שכתוצאה ממנו נפטרה בסופו של דבר החולה. באותו מקרה, נדחתה התביעה, שכן הוכח שהתפתחותו של אותו סרטן מהירה, ואיבחון חודשיים מוקדם יותר, לא היה משפיע על הפרוגנוזה של המחלה ועל מהלכה.

מנגד, ישנם סוגי סרטנים, כגון סרטן השד או סרטן המעי הגס, שבהם אבחון מספר חודשים מוקדם יותר עשוי להיות ההבדל בין ריפוי מלא או מספר שנות חיים נוספות לחולה ובין מוות, חס וחלילה, או פרוגנוזה רעה מאוד.

מתי כדאי לפנות לעו"ד לבירור האפשרות של תביעת רשלנות רפואית בשל איחור באבחון סרטן ?

כאמור, לא כל מקרה מהווה רשלנות רפואית וגם אם עדיין מדובר במקרה בו עקב רשלנות אובחן הסרטן באיחור, עדיין לא כל מקרה מצדיק הגשת תביעה.

יחד עם זאת, השאלה האם הייתה או לא רשלנות באבחון הסרטן, כמו גם השאלה האם אבחון מוקדם יותר היה משנה בצורה מהותית את מהלך המחלה, הנן שאלות המצריכות בירור על ידי עו"ד לרשלנות רפואית. לכן, אנו בדעה כי בכל מקרה בו אובחנה מחלת סרטן בשלב מתקדם, חשוב להתייעץ עם עורך דין רפואי, על מנת לבחון האם התנהלותו של הרופא הייתה סבירה, ובמידה שלא- עד כמה התנהלות אחרת הייתה משנה משהו במהלך המחלה. רק לאחר מכן ניתן לאשר או לשלול האפשרות לקבל פיצוי כספי בשל רשלנות באבחון סרטן.

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp