לא רבים יודעים אבל בדרך כלל קודם לאירוע שבץ מוחי, אירוע מוחי חולף (אחד או יותר). אירוע חולף זה, יכול לבוא לידי ביטוי בהפרעת דיבור קלה, כגון גמגום רגעי, חולשה חולפת של הגפיים (בדרך כלל - צד אחד של הגוף), בלבול, סחרחורות וחוסר יציבות ועוד. סימנים קלים וזמניים אלו, המעידים במקרה של אירוע מוחי חולף על הפרעה באספקת דם מחומצן למוח, מחייבים להפנות המטופל לבירור מיידי במסגרת אשפוז. התעלמות מסימנים אלו, עלולה להוות רשלנות רפואית. כל המידע על רשלנות באבחון אירוע מוחי חולף במאמר שלפניכם:

שבץ מוחי ואירוע מוחי חולף

המוח הינו איבר רגיש הזקוק לאספקת דם שוטפת. הפרעה באספקת הדם למוח על רקע היצרות קשה או חסימה מלאה של כלי דם מרכזי המוביל דם למוח, עלולה לגרום לאירוע של שבץ מוחי (באנגלית-CVA STROKE). אירוע כזה נקרא שבץ מוחי איסכמי (על רקע הפרעה באספקת הדם למוח). מרבית אירועי השבץ המוחי הינם על רקע הפרעה באספקת הדם למוח, וחלקם הקטן הינו על רקע דימום (שבץ המורגי).

שבץ מוחי הינו מצב חירום רפואי העלול להוביל למוות או לנכויות קשות. כמו במקרים של "התקף לב" כך במקרים של אירוע מוחי איסכמי- למרכיב הזמן תפקיד מרכזי עקב קיומו של "זמן מוח" מוגבל, במסגרתו ניתן לחדש הזרימה של הדם לחלק החסום במוח ועל ידי כך להציל את רקמת המוח ה"סובלת". הסרת החסימה וחידוש זרימת הדם עשויים למזער ואף למנוע איסכמיה- נמק – באזור שלא קיבל דם. ככל שעושים כך מוקדם יותר, כך גדל הסיכוי של המטופל להבריא. במידה שהחסימה לא מטופלת בזמן, ייגרם לאזור המוחי המעורב נזק בלתי הפיך- איסכמיה- שביטויו על פי רוב הוא במגבלה פונקציונאלית חמורה של המטופל (שיתוק צד, הפרעות דיבור, הפרעות ראייה וכדומה) או במוות.

בחלק בלתי מבוטל ממקרי השבץ המוחי, ניתן להצביע על אירוע מקדים שעבר המטופל, אשר לא זכה למלוא תשומת הלב מגורמי הרפואה אליהם ניגש המטופל- הכוונה היא לאירוע איסכמי חולף או אירוע מוחי חולף – TIA) TRANSIT ISCHEMIC ATTACK). אירוע מוחי חולף הוא מעין שבץ מוחי "קטן", שנמשך זמן קצר ושחולף בדרך כלל מבלי לגרום למטופל נזק בלתי הפיך. החשוב לעניין זה הוא שאותו אדם שעבר אירוע מוחי חולף, מצוי בסיכון גבוה מאוד לפתח בתוך ימים עד שבועות לאחר מכן שבץ מוחי שיותיר אותו עם נזקים בלתי הפיכים. רשלנות באבחון אירוע מוחי חולף, לאחריו סבל המטופל משבץ מוחי, יכול לזכות הנפגע בפיצויים כספיים.

סימנים מחשידים לאירוע מוחי חולף

הפרעה קצרה בדיבור, בלבול בלתי מוסבר, חולשת שרירים (בגפיים או בפנים), כמו גם הפרעות תחושה ועוד, יכולים להיות ביטוי של אירוע איסכמי חולף (TIA). דיווח על הופעת סימנים אלו או חלקם מחייב בראש ובראשונה עירנות של גורמי הרפואה הראשוניים בפניהם מוצגות התלונות (רופא משפחה/אנשי מד"א/צוות חדר המיון). חוסר עירנות או תשומת לב ראויה של הגורמים המטפלים עלולים להביא להחמצת האבחנה הנכונה, ולמעשה להחמצת ההזדמנות ל"עלות" על השבץ המוחי שבפתח ולהקדים תרופה למכה. לעיתים מדובר במקרים שכאלו ברשלנות רפואית.

אי ביצוע בירור מידי במקרה של אירוע מוחי חולף יכול להוות רשלנות רפואית

על פי הנחיות האיגוד הנוירולוגי בישראל, מטופל המציג תלונות המתאימות לאירוע מוחי חולף או קל, צריך לעבור במסגרת אשפוז בירור רפואי מיידי לצורך שלילת הפרעה באספקת הדם למוח, בין היתר באמצעות בדיקות הדמיה של כלי הדם המוחיים (אולטרה סאונד דופלקס של עורקי הצוואר ו/או בדיקת סיטי אנגיוגרפיה של כלי הדם בצוואר ובמוח).

אי ביצוע בירור כמתחייב במקרה של אדם המציג סימנים מחשידים לאירוע מוחי חולף, יאפשר לתבוע בשל רשלנות רפואית באבחון, באם לאחר מכן חווה המטופל שבץ מוחי שגרם לו נזק בלתי הפיך. 

דוגמה לרשלנות רפואית באבחון אירוע מוחי חולף (TIA):

אל משרדנו פנתה גברת כבת 55 בעת האירוע, אשר עברה לא פחות מ-3 אירועים של שבץ מוחי חולף (TIA), בעקבותיהם פנתה לקבלת טיפול רפואי אצל רופא המשפחה, אשר היפנה אותה למיון בית חולים. למרבה הצער, עקב רשלנות רפואית קשה של הגורמים המטפלים בה במיון בית החולים, לא ניתן לה טיפול הולם והיא חוותה לאחר מכן, כצפוי, אירוע של שבץ מוחי חמור, שהותיר אותה עם נכות קשה ובלתי הפיכה. מומחה רפואי בכיר לשבץ מוחי קבע בחוות דעתו אשר צורפה לכתב התביעה, כי אילולא התרשלותו של בית החולים, ניתן היה למנוע הופעת השבץ המוחי אצל האישה ונזקיו הקשים. בשל כך הגשנו בשם האישה תביעה לפיצוי כספי בגין נזקי השבץ המוחי.

במידה שחווית אירוע של שבץ מוחי, שקדם לו אירוע מוחי קל או חולף שלא טופל ולא בורר כמתחייב, באפשרותך ליצור עמנו קשר לצורך בחינת המקרה ובחינת האפשרות להגיש עבורך תביעה בגין רשלנות רפואית באבחון אירוע מוחי חולף. מטרתה של תביעה שכזו הינה קבלת פיצויים כספיים שיהיה בהם להיטיב, ולו במעט, את מצבך.

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp