הרופאים טעו באבחנה והמטופלת נותרה עם נכות בידה

בתביעת רשלנות רפואית באבחון שהגשנו לבית משפט השלום ברמלה ב-17.7.19, נטען שבשל רשלנות בביצוע אבחנה נכונה, נגרמה למטופלת צעירה נכות אורטופדית קבועה ביד. המטופלת הגיעה לחדר המיון של בית חולים באזור השרון, לאחר שחוותה אירוע של נימול לאורך היד עם כאב פתאומי מלווה בנפיחות ושינוי צבע של האצבעות. בבית החולים טעו הרופאים ואבחנו אצל התובעת מחלה שלא היתה לה ("תסמונת רנו"). הרופאים לא קיימו התייעצות בעניינה עם המומחים המתאימים, ולא פעלו לשלול באמצעות בדיקות הדמיה את האבחנה המתבקשת במצבה- אירוע של חסימה בזרימת הדם לאורך היד (אירוע איסכמי או אמבולי). מספר ימים לאחר ששוחררה התובעת מבית החולים עם האבחנה השגויה, הובהלה היא לבית חולים אחר, שם הגיעו מיד לאבחנה הנכונה, אולם בשלב זה היד נותרה כבר פגועה, על אף שני ניתוחים שעברה.

מומחה בכיר לרפואה הפנימית ולקרישת דם קבע שהתנהלות הרופאים במקרה של התובעת אינה עומדת באמות המידה של הפרקטיקה הרפואית המקובלת

לכתב התביעה צורפה חוות דעת של רופא בכיר, מומחה לרפואה פנימית ולקרישת דם. המומחה קבל בחוות דעתו על התנהלות הרופאים במקרה זה, אשר לא ערכו אבחנה מבדלת מספקת ולמעשה העלו אבחנות שגויות שהסתברותן נמוכה, והתעלמו מהאבחנה המתבקשת למצבה של התובעת:

"המהלך מתאים בעיקר לאירוע של תסחיף קריש דם. כבר בשלב הראשוני המוקדם הייתה צריכה לעלות אבחנה של אירוע של תסחיף קריש דם (ממקור אבי העורקים/לב), או חסימת כלי דם עורקי על ידי מחלות/גורמים נוספים…צמצום האבחנה המבדלת פגע בהמשך הבירור ומנע את האפשרות להציע לחולה את הטיפול הנדרש בפרק זמן סביר. מכיוון שהאבחנה המבדלת שעלתה הייתה מצומצמת מאוד ושגויה לא עלו ולא נבחנו ונשללו אבחנות נוספות הקשורות באירוע איסכמי/אמבולי".

הרופאים לא התייעצו עם המומחים המתאימים והאפשרות להגיע בזמן לאבחנה הנכונה הוחמצה

קבילה נוספת של מומחה התביעה בחוות דעתו הייתה כנגד העובדה שעל אף שדובר במצב הקשור עם אירוע איסכמי/אמבולי, לא טרחו בבית החולים להתייעץ בעניינה של התובעת עם המומחים הנדרשים:

"בבית החולים X מחלקה לכירורגית כלי דם, המיומנת בבירור מצבי חירום של חסימת עורקים או תהליך תסחיפי. לא במסגרת חדר המיון, לא בבוקר לאחר קבלתה למחלקה הפנימית, ואף לא לאורך כל מהלך האשפוז, נועצו הרופאים המטפלים בכירורג כלי דם והצורך בייעוץ כזה לא מוזכר כלל. ייעוץ זה היה חיוני לאור ממצא של איסכמיה של אצבע והאפשרות של מקור אמבולי או מהלב או מכלי דם עורקי. ייעוץ של רופא או תורן של מחלקת כירורגית כלי דם היה מביא לקבלת החלטות נכונות וביצוע המשך בירור בהתאם.

מכיוון שבאבחנה מבדלת של כחלון (איסכמיה) של איבר קצה, עולה אפשרות של תסחיף ממקור לבבי, הייתה חובה לזמן ייעוץ של מומחה למחלות הלב (קרדיולוג). לאור מהלך האשפוז, דלות האבחנה המבדלת, חוסר הפעלת הייעוצים המקובלים במצב זה…מצביעה על התייחסות רפואית שאינה תואמת את הפרקטיקה המקובלת".

בשל הרשלנות באבחון נותרה התובעת עם נכות אורטופדית בלתי הפיכה

המומחה הוסיף וקבע בחוות דעתו שצריך וניתן היה להגיע לאבחנה באופן מידי, שאז מרב הסיכויים היו שהתובעת לא היתה נשארת עם נכות בלתי הפיכה ביד:

"כל המחלות או המצבים הקשורים באירוע איסכמי/אמבולי הן מחלות הניתנות לאבחנה על ידי אקו לב תוך ושטי (TEE) או ניתנות לאבחנה על ידי הדמיה של כלי הדם העורקיים (בעיקר אבי העורקים וענפיו) בטכניקה של MRA/CTA…ביצוע מידי של בדיקת CTA הייתה מאפשרת אבחנה מידית, מדויקת ומשנה את המהלך…הטיפול המידי הוא מתן נוגד קרישה לעצור את תהליך יצירת הקריש ואת גדילת הקריש. טיפול רק על ידי מתן נוגד קרישה משיג ספיגה מלאה של הקריש ללא חזרה ב-74% מהחולים, בשאר החולים תחת טיפול זה הקריש יהיה עמיד לטיפול או יחזור…חולים אלו יזדקקו לטיפול נוסף כאשר עד למחציתם ייהנו מטיפול המשך על ידי תיקון תוך כלי של העורק".

טעויות באבחון - כך תדע/י האם צריך היה לאבחן אצלך הבעיה קודם!

אמנם לא כל מחלה ניתנת לאבחון מהיר, מוקדם. כמו שלא כל מחלה שמאובחנת מוקדם ניתנת לריפוי מלא. יחד עם זאת, לא אחת נתקלים אנו במקרים של טעויות באבחון מחלות ומצבים רפואיים מסכני חיים, בשל התנהלות בלתי תקינה של הצוות הרפואי. מאחר שאין מדיניות של חשיפת טעויות שנעשו בפני המטופלים (או יקיריהם במקרי פטירה חו"ח), חשוב להיות ערניים. להלן מספר מצבים אשר עלולים להיות תוצאה של רשלנות רפואית באבחון ומצדיקים ייעוץ עם עורכי דין לרשלנות רפואית

פיצויים במקרה של רשלנות רפואית באבחון

במסגרת תביעה לפיצויים בשל רשלנות באבחון מחלות ומצבים רפואיים מסכני חיים, יש להוכיח מהי המשמעות של האיחור הנטען באבחנה, או במילים אחרות מה היה מצבו של המטופל לו אובחן וטופל קודם. האם הוא היה נותר בין החיים (במקרה של פטירה חלילה), האם אירוע הלב או השבץ היו נמנעים ועמם המוות או הנכות שנותרה? וכו'.

במידה שאכן ניתן להוכיח שטיפול מוקדם היה משנה את התוצאה, בית המשפט יעריך את היקף הפיצוי הקשור עם הנזק שלא נמנע בשל הטיפול המאוחר. בתוך כך נפסקים פיצויים בשל נזקים ממוניים (אובדן השתכרות, הוצאות עבור עזרה, תרופות ואביזרים, ניידות וכדומה), וכן עבור נזקים לא ממוניים- כאב וסבל, צער ועגמת נפש וכן קיצור תוחלת החיים (אם אכן החיים קוצרו בשל האבחון המאוחר). לא כאן המקום להרחיב בדבר אופן חישוב הפיצויים בתביעות רשלנות רפואית, אולם חשוב לציין כי פיצויים אלו במקרים מסוימים עשויים להגיע למיליוני שקלים.

3,500,000 ש"ח פיצוי בשל איחור באבחון שבץ מוחי אצל גבר בשנות החמישים לחייו >

לסיכום, במקרה התביעה שתוארה כאן כשלו הרופאים בקביעת האבחנה הנכונה למטופלת, בין היתר משום שלא טרחו להתייעץ בעניינה עם מומחים מדיסיפלינות אחרות. לצערנו, זה לא נדיר. טעויות באבחון בשל התנהלות בלתי תקינה מתרחשות כל הזמן. בין אם מדובר בהתעלמות מתסמינים עליהם מדווח החולה, בין אם מדובר בחוסר התייעצות או "אטימות מחשבתית"- אלו וגם אלו עשויים להוות עילה לתביעת פיצויים כספיים. 

הפיצוי הכספי במקרים אלו אמור לשקף את מצבו של המטופל אילולא הטעות שהתרחשה בטיפול בו. הפיצויים עשויים להגיע כדי מליוני שקלים. 

מאחר שהמערכת הרפואית לא תטרח לספר לך שטעו בטיפול בך, מומלץ להיות ערניים לאפשרות זו ובפרט אם המקרה שלך עונה על אחת מהקטגוריות שהוצגו לעיל. אם כך הדבר, פנה לייעוץ עם עורך דין לרשלנות רפואית.

איך לבחור עורכי דין לרשלנות רפואית ?

טיפים לבחירת עורך דין לרשלנות רפואית

למידע נוסף על טעויות ורשלנות באבחון ר' גם:

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp