חובת הזהירות של רופא המשפחה

נכון יהיה לומר כי רופא המשפחה (ובמקרה של אסירים- רופא בית הסוהר) הינו בדרך כלל הראשון בשרשת הטיפול בחולים והוא זה המקשר בין החולים לבין הרופאים המומחים השונים, הבדיקות השונות הקיימות והתרופות המתאימות.

מעמד זה מטיל על רופא המשפחה אחריות רחבה כלפי ציבור מטופליו. רופא המשפחה צריך להיות בעל יכולת להגיע לאבחנה המתאימה ולכל הפחות בעל יכולת להפנות החולה למומחה המתאים, לבדיקה המתאימה או לחדר המיון בבית החולים. עליו לדעת לחקור החולה, לגבות אנמנזה או הטרואנמנזה (במקרה של תינוקות/פעוטות או חסויים) ולחתור לאבחנה הנכונה, כולל על ידי ביצוע אבחנה מבדלת (ציון הגורמים העשויים להסביר תלונות החולה ושלילתם בזה אחר זה, מהחמור לקל).

רופא המשפחה הוא גם זה שאמור להכיר המטופל וההיסטוריה הרפואית שלו ועל ידי כך להמליץ למטופל במידת הצורך על טיפול מונע, כגון בתרופות מסוימות (לדוגמה- אספירין) או על ביצוע בדיקות מסוימות הקשורות עם גילו של המטופל, עם מחלות בקרב בני משפחתו ועוד (כגון- קולונוסקופיה, ממוגרפיה וכו').

רשלנות רפואית של רופא משפחה

רבים הם המקרים בהם קבעו בתי המשפט כי רופא המשפחה התרשל בטיפול במטופל, ועקב כך סבל המטופל מנזקים חמורים או מוות. להלן דוגמאות למקרים שכיחים שיכולים להיחשב לרשלנות של רופא משפחה:

  • מקרים בהם עקב רשלנותו של רופא המשפחה לא נעשו בדיקות מתאימות- כגון בדיקות סקר לסרטן השד או סרטן המעי הגס- ומחלה ממארת לא אובחנה בזמן.
  • מקרים בהם מצב אקוטי, התקף לב או אירוע מוחי, לא אובחן ולא טופל במועד עקב התרשלות של רופא המשפחה.
  • מקרים בהם ניתן טיפול תרופתי שגוי שאסור היה לתת למטופל בשל הרקע הרפואי שלו.
  • מקרים בהם רופא המשפחה לא התייחס לתוצאות בדיקה לא תקינות של המטופל.
  • מקרים בהם רופא המשפחה אבחן מחלה זיהומית אצל ילדי כמחלה ויראלית.

מה לעשות אם קיים חשש שנפגעת בשל רשלנות של רופא משפחה?

למרבה הצער קיימת מדיניות "החרשה" בקרב המוסדות הרפואיים שאינם ממהרים לחשוף בפני הנפגע כי התרחשה במקרה שלו טעות רשלנית. יתרה מזאת, הרבה פעמים הטעות מטויחת והמטופל טועה לחשוב שלא התקיימה. לכן, במידה שקיים אצלך חשש כי נפגעת בשל רשלנות של רופא המשפחה, שלא הפנה לבדיקות המתאימות בזמן או שלא התייחס לתלונות או תוצאות בדיקות שבוצעו- מומלץ לפנות לייעוץ עם עורך דין לרשלנות רפואית  המתמחה בתביעות רשלנות רפואית באבחון.

רשימת רפרנסים (referance):

"רופא המשפחה- לראות את התמונה הגדולה ולשפר את איכות החיים", פורסם באתר שירותי בריאות כללית.

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp