הרופא המרדים התרשל במתן תרופה - בית החולים שילם מאות אלפי שקלים

בתאריך 26.5.19 זכתה צעירה אותה ייצגנו בפיצוי של 390,000 ש"ח בשל תגובה נפשית שהופיעה אצלה לאחר שחוותה אירוע טראומטי בעת התעוררות מהרדמה לאחר ניתוח. הצעירה עברה ניתוח שגרתי לכריתת כיס מרה. הניתוח עבר בהצלחה. בעת שהותה בהתאוששות ניתנה לה תרופה במטרה לסיים אפקט ההרדמה, אולם בשל טעות רשלנית ניתנה לה על ידי הרופא המרדים תרופה אסורה שגרמה לאירוע לבבי חמור. הצעירה שהתה מספר ימים באשפוז בטיפול נמרץ, התייצבה ושוחררה לביתה עם הנחיות על המשך מעקב בשל הפגיעה הלבבית. הפגיעה הלבבית הייתה הפיכה והלב חזר לתפקוד תקין לאחר מספר חודשים, אולם הצעירה פיתחה תגובה נפשית טראומטית בלתי הפיכה. לאור זאת הוגשה תביעה כנגד בית החולים והרופא המרדים שפעל במסגרתו.

לתביעה צורפה חוות דעת רפואית של רופא מומחה להרדמה שקבע כי הרופא המרדים בבית החולים נתן לתובעת תרופה שגויה מבלי לוודא מה הוא נותן ובכך התרשל בצורה קשה. בחוות דעת של רופאה פסיכיאטרית שצורפה גם היא לתביעה נטען כי התובעת סובלת בשל האירוע מפוסט טראומה.

באופן די מפתיע לא הציג בית החולים במסגרת ההליך המשפטי חוות דעת רפואית נגדית שתסתור טענות התביעה לרשלנות הרופא המרדים, והסתפק בצירוף חוות דעת פסיכיאטרית מטעמו בה נקבע כי לתובעת אין כל נכות או נזק בלתי הפיך.

לאחר מו"מ בין הצדדים נתן בית משפט השלום בראשון לציון תוקף של פסק דין להסדר פשרה חסוי במסגרתו נקבע כי על בית החולים לפצות הצעירה ב-390,000 ש"ח.

בית החולים שילם לתובעת מאות אלפי שקלים על אף שלפי חוות דעת פסיכיאטרית מטעמו לא נותר לתובעת כל נזק

מי שקרא הפסקה הקודמת לבטח תוהה כיצד קורה שבית החולים הסכים לשלם לתובעת מאות אלפי שקלים שעה שלפי חוות הדעת שהציג לבית המשפט לא נותרה לתובעת כל נכות או נזק בלתי הפיך ?

שהרי הגורם הרלבנטי ביותר בקביעת היקף הפיצויים בתביעות רשלנות רפואית הוא גובה הנזק שנגרם למטופל בשל הרשלנות. כשאין נזק ממשי, אין מקום לפיצוי במאות אלפי שקלים.

במקרה זה מומחית ההגנה (בית החולים) קבעה כי אין לתובעת כל נזק שארי מהאירוע ולמעשה קבעה נכות בגובה 0% ועדיין, כאמור, הסכימו לשלם לתובעת פיצוי משמעותי.

התשובה ל"דיסוננס" לכאורה שעולה במקרה זה טמונה בטקטיקת ההגנה בתיקי רשלנות רפואית – טקטיקה של הכחשות גורפות והמעטה בנזקי התובעים בצורה קיצונית, לפעמים קיצונית מדי. במקרה זה בית החולים טען בהגזמה כי לתובעת אין כל נכות במטרה להמעיט עד מאוד מנזקיה ועל ידי כך למזער גובה הפיצוי הפוטנציאלי. מהלך זה לא נשא פרי בין היתר משום התעקשות עורכי הדין המייצגים התובעת (ג. נסים – א. דר) המכירים טקטיקה זו מהעבר. ואכן, במבחן התוצאה אנו רואים כי בית החולים ידע היטב "מאחורי הקלעים" בייעוצים הפנימיים שערך בנושא, כי לתובעת פגיעה בלתי הפיכה, אחרת לא היה משלם לה מאות אלפי שקלים.

המפתח לפיצוי מקסימלי בתביעות רשלנות רפואית- ניהול מו"מ בצורה נכונה

אין חולק כי קיימת חשיבות רבה לניהול מו"מ בצורה נכונה בתביעות רשלנות רפואית. מיומנות שכזו הנה הכרחית אצל עו"ד המייצג בתביעות אלו שכן, בהחלט ניתן לומר בצורה גורפת כי מעל ל-90% מתביעות הרשלנות הרפואית מסתיימות בהסדר פשרה בין הצדדים, בסיוע בית המשפט שאף דוחף הצדדים להגיע לפשרה. חשוב להדגיש כי מאחר שמדובר בתביעות חבות של "הכל או כלום" (התובע או שמקבל בפסק דין פיצוי מלא או שתביעתו נדחית ולא מקבל שקל ואף עלול להיות מחויב בהוצאות משפט כבירות), הסיכון לצדדים (דגש- לשני הצדדים, גם לחברת הביטוח העומדת מאחורי הרופא או המוסד הרפואי הנתבע) הנו גבוה, ונתון חשוב זה הוא אחת מהסיבות שהצדדים לתביעות אלו מנסים להתפשר, כשעדיפה להם "ציפור אחת ביד…", קרי פיצוי בטוח גם אם חלקי.

יחד עם זאת, חברות הביטוח העומדות מאחורי המוסדות הרפואיים הנתבעים בתיקי רשלנות רפואית, מיומנות מאוד בניהול מו"מ. נתון זה לצד העובדה שחברת הביטוח לא ממהרת לשלם גם כשברור לה שהיא תצטרך לשלם בסוף פיצוי (דחיית תשלומים זו טקטיקה נוחה לחברת הביטוח שמעדיפה לעכב תשלומים ועל ידי כך, בין היתר, אם אפשר אז לייאש התובע שלעתים זקוק לכסף בהקדם כדי למלא אחר צרכיו בשל הפגיעה ולהביא אותו להסכמות בשל אילוץ כלכלי), מוביל לכך שחברת הביטוח כמעט תמיד תנסה למשוך כמה שאפשר ההליכים בתיק- כולל הליך המו"מ; וכן נזכיר את המובן מאליו שחברת הביטוח מנהלת מו"מ אגרסיבי כאשר מבחינתה גם אם היא יודעת שמגיע לתובע פיצוי גדול תנסה להראות שלא מגיע לו אף לא שקל אחד. גם לכך עורך הדין המייצג הנפגע צריך להיות מודע ולפעול בהתאם על מנת לשמור על אינטרסים של הלקוח שלו.

לאור כל האמור לעיל, חשוב מאוד לנהל מו"מ מקצועי, מתוחכם ויעיל. לצורך כך צריך שעורך הדין המטפל בתביעת רשלנות רפואית יהיה בעל מיומנות וניסיון. עורך דין הבקי בדיני הרשלנות הרפואית יידע להעריך בצורה נכונה את הסיכויים והסיכונים שבתיק שבידיו, ועל ידי כך ינהל המו"מ בצורה מיטבית תוך שמירה על אינטרסים של הלקוח ומיצוי הליך שכיח וחשוב זה בצורה מיטבית.

רוצה לקרוא עוד על תביעות רשלנות רפואית בטיפול עורכי הדין ג. נסים - א. דר ? לחצ/י על הקישור >

איך לבחור עורך דין לרשלנות רפואית ? כל מה שכדאי לך לדעת לפני בחירת עורך דין לייצוג במקרה שלך

טיפים חשובים- לחצ/י על הקישור- 3 דקות קריאה בלבד!

למידע נוסף בנושא רופא מרדים ר' גם:

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.

יצירת קשר

לפניה מהירה
whatsapp
whatsapp
דילוג לתוכן