מאות אלפי שקלים פיצוי לקשישה שנפלה ממיטת בית החולים

בהסדר פשרה שקיבל תוקף של פסק דין של בית משפט השלום, נקבע כי בית חולים ממשלתי יפצה בסכום של 300,000 ש"ח קשישה שנפלה ממיטת בית החולים במהלך אשפוזה שם, וסבלה משבר של מפרק הירך. עורכי הדין גיא נסים ואביחי דר, שייצגו הקשישה בתביעה, מסבירים מה הייתה הרשלנות במקרה זה, מה הנזק שנגרם לקשישה ואיך חושבו הפיצויים

מה הייתה הרשלנות שגרמה לנפילת החולה מהמיטה ?

הקשישה הגיעה לבית החולים במצב בלבולי ונמצאה בסכנת נפילה. למרות זאת לא הוענק הטיפול הנדרש, לא ננקטו בבית החולים הפעולות הנדרשות כדי למנוע אירוע נפילה, והקשישה כאמור נפלה ממיטתה ושברה את ירכה.

לפי נהלי משרד הבריאות, ישנה חובה לבצע לכל מאושפז מבוגר (מעל גיל 65) אומדן הערכת מסוכנות לנפילה, הכולל דירוג לפי גורמי סיכון, כגון הגיל עצמו, חולשת רגליים, אי יציבות, מצב בלבולי ועוד. על אף הנוהל הברור ולמרות העובדה שהקשישה הייתה בעלת מספר גורמי סיכון לנפילה, אשר כל אחד מהם, לא כל שכן בהצטברם, חייב נקיטת אמצעי זהירות למניעת נפילה, במסגרת תכנית מאורגנת שהיה צריך לבצע לקשישה עם קליטתה בבית החולים, לא בוצעו שום אומדן או היערכות כלשהם.

מקרה זה הוא דוגמה מובהקת לרשלנות רפואית המתרחשת בין כותלי בית החולים, תוך כדי הפרת נוהל שנקבע על ידי משרד הבריאות, שהוא בעצמו הבעלים של בית החולים בו קרה האירוע. הנוהל לא יושם, לא נעשה אומדן סיכון לנפילה והמטופלת הקשישה נפלה ממיטת האשפוז ונחבלה.

מהם הנזקים שנגרמו לקשישה ?

בשל הנפילה נחבלה הקשישה ושברה את ירכה. שבר זה הצריך ניתוח שאמנם הצליח להביא לאיחוי השבר של מפרק הירך, אולם כרוך היה עם תקופת החלמה ממושכת, כאבים וסבל לקשישה. האירוע גם תרם להתדרדרות כללית במצבה של הקשישה, כצפוי במקרים של שבר צוואר הירך אצל קשישים.

כיצד נקבע הפיצוי במקרה זה ?

הפיצוי במקרה זה היה רובו ככולו בגין נזקים לא ממוניים שנגרמו לקשישה, כאב וסבל ועגמת נפש. הקשישה לא עבדה ערב האירוע ולמעשה הייתה נתמכת ותלויה בזולת בתפקודה. משכך, רכיב הפיצוי המרכזי במקרה זה היה נזק לא ממוני בגין כאב וסבל, צער ועגמת נפש.

לעוד פיצויים שנפסקו ללקוחות אותם יצגנו לחצ/י כאן >

מידע נוסף וקישורים רלבנטים:

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp
דילוג לתוכן