הקשישה נפלה ממיטתה- בית החולים יפצה

בהסדר פשרה שקיבל תוקף של פסק דין של בית משפט השלום, נקבע כי בית חולים ממשלתי יפצה בסכום של 300,000 ש"ח קשישה שנפלה ממיטתה בבית החולים ושברה את ירכה, וזאת עקב חוסר השגחה ראויה של הצוות הסיעודי. הקשישה הגיעה לבית החולים במצב בלבולי ונמצאה בסכנת נפילה. למרות זאת לא ננקטו בבית החולים הפעולות הנדרשות, והיא כאמור נפלה ממיטתה ושברה את ירכה. 

רשלנות רפואית בבית חולים, נובעת לפעמים גם מאירועים המתרחשים סביב האשפוז עצמו, כמו במקרה זה בו הרשלנות הייתה בשל היעדר השגחה הולמת למטופל מאושפז המצוי בסיכון לנפילה. לפי נהלי משרד הבריאות ישנה חובה לבצע לכל מאושפז מבוגר (מעל גיל 65) אומדן הערכת מסוכנות לנפילה, הכולל דירוג לפי גורמי סיכון כגון הגיל עצמו, חולשה רגליים, אי יציבות, בלבול ועוד. על אף הנוהל הברור אנו עדים למקרים בהם הנוהל לא מיושם, לא נעשה אומדן סיכון לנפילה והמטופל הקשיש נופל ונחבל. לפעמים הנפילות הן קטלניות, וכוללות פגיעות ראש או שברים של עצמות. להווי ידוע כי שבר של עצם הירך בגיל המבוגר עלולה להביא להתדרדרות תפקודית וגם מנטלית של הקשיש ולפגוע קשות בעצמאותו. משכך, חשיבות רבה נודעת לצורך במניעת אירוע נפילה של הקשיש במסגרת אשפוזו בבית חולים.

מקורות:

חוזר משרד הבריאות- איתור סיכון לנפילה בקרב אנשים מעל גיל 65.

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.

יצירת קשר

לפניה מהירה
דילוג לתוכן