כיצד מחשבים הפיצויים בתביעת רשלנות רפואית ?

שאלת חישוב הפיצויים בתביעת רשלנות רפואית היא אחת השאלות הראשונות שאנו, עורכי דין המתמחים בתביעות רשלנות רפואית, נתקלים בהן בעת פגישה עם נפגע טיפול רפואי רשלני השוקל לתבוע פיצויים כספיים.

חשוב להבהיר שלמרות העובדה שבתי המשפט קבעו עם השנים כללים מפורטים לחישוב הפיצויים ברשלנות רפואית, עדיין אף אחד אינו יכול לתת לנפגע המתעניין תשובה מדויקת ("על השקל").

זאת מכיוון שישנם מספר נתונים- אישיים ואחרים, כולל זהות השופט הדן בתיק, העשויים להשפיע על גובה הפיצוי.

חישוב הפיצוי בשל נזק לא ממוני

כך למשל, אחד מרכיבי הפיצוי בתביעות רשלנות רפואית הינו הנזק הלא ממוני שנגרם לנפגע: הכוונה לכאב ולסבל, לצער ולעוגמת הנפש שהסב המעשה הרשלני לנפגע.

כמקרה להמחשה ניקח תביעה של בחור צעיר שאיבד את רגלו עקב רשלנות רפואית. מהו הכאב והסבל, הצער ועוגמת הנפש שהסבה פגיעה קשה זו לבחור הצעיר? האם עדיין מדובר באותו סכום באם מדובר היה בקשיש שאיבד את רגלו (אשר לפניו פחות "שנות סבל" עתידיות) ? כיצד אם כן ניתן ל"כמת" בצורה מתמטית ראש נזק זה?

כמו כן, מהו הפיצוי הראוי לאישה אשר איבדה יכולת להרות עקב רשלנות רפואית בהריון ? האם יש הצדקה לפצות אישה שהפכה עקרה כשאין לה כלל ילדים בסכום גבוה מזה של אישה שהפכה עקרה ויש לה כבר ילדים?

התשובה היא שכמעט ואף פעם לא ניתן לדייק ברכיב זה, שכן בדוגמת אובדן הרגל של הבחור הצעיר יש שופטים שיפסקו עבור כאב וסבל 800,000 ש"ח ויש כאלו שיפסקו חצי מזה. באותו אופן יכול לקרות בדוגמת אובדן היכולת להרות שצוינה לעיל. עו"ד מנוסה בתביעות רשלנות רפואית יוכל לנסות ולהעריך, איך עדיין אף פעם לא יוכל לקלוע במדויק. לכן, אין המדובר בפיצוי אחיד אלא בפיצוי המשתנה ממקרה למקרה בהתאם לנתוניו של כל נפגע ונפגע.

חישוב פיצויים ברשלנות רפואית אינו מדע מדויק

ואכן, בתי המשפט ציינו לא אחת כי תורת הפיצויים בנזיקין היא "תורת אי הוודאות". איש איננו יכול לדעת כיצד היו נראים חייו של הנפגע אלמלא התאונה, כמה היה משתכר, עד איזה גיל היה חי וכדומה- כך טבעם של דיני הנזיקין, ויפים לעניין זה דבריו של כב' השופט חשין ז"ל בע"א 2061/90 מרצלי נ' מדינת ישראל, פ"ד מז(1), 820 (1993), שנאמרו לעניין חישוב הפסדי השתכרות לעתיד אצל קטין:

"…אכן, בחישוב פיצויים בגין הפסד כושר השתכרות לימים יבואו, נדמים אנו בעינינו כמו היינו מהלכים בארץ הפלאות של עליסה, ארץ בה ניחושים והשערות הן עובדות, ותקוות ומשאלות לב הן מציאות…".

בתי המשפט מתגברים על אי וודאות זו, בין היתר באמצעות שימוש בחוות דעת מומחים ובקני מידה אובייקטיביים כגון חזקות וטבלאות סטטיסטיות. מטרת כלים אלו לסייע בהערכת סכום הפיצוי הכספי לו זכאי הנפגע.

חשוב להדגיש שרק עורך דין מומחה לרשלנות רפואית ובעל ניסיון, יוכל להעריך עבורך היקף הפיצוי הצפוי ומכאן החשיבות בפנייה לעו"ד המתמחה בתחום.

הנתונים הרלוונטיים לחישוב פיצויים ברשלנות רפואית

במסגרת חישוב הפיצויים ברשלנות רפואית כוללים את הפסדי ההכנסה של הנפגע ו/או הפגיעה בכושר השתכרותו לעתיד, לרבות הפגיעה בתנאים סוציאליים ופנסיה.

כמו כן מחשבים, במידת הצורך, עלויות עבור סיעוד, ליווי, השגחה ועזרת הזולת, עלויות הוצאות רפואיות, הוצאות לטיפולים פארא רפואיים והוצאות לאביזרים רפואיים ולאביזריהם הנלווים.

עוד מביאים בחישוב, במידת הצורך, את ההוצאות להתאמת דיור ו/או רכישת דיור מותאם למצבו של הנפגע, הפיכת סביבת המגורים למוגנת, וכן הוצאות מוגברות לחשמל ולמים.

במקרים של מי שהפך להיות מוגבל בניידות, מחשבים גם הוצאות נסיעה וניידות, לרבות רכישת רכב המתאים לניזוק, החלפות רכב, תחזוקה ודלק וכו', וכן הוצאות לנהגים בשכר.

מחושבות גם הוצאות אפוטרופסות, במידה שהניזוק זקוק לאפוטרופוס.

בנוסף, בשנים האחרונות נהוג לפסוק פיצוי משמעותי עבור כאב וסבל, צער ועוגמת נפש, אובדן הנאות החיים לניזוק, וכן פיצוי בגין הקיצור בתוחלת חייו כתוצאה מהטיפול הרשלני, ככל שנגרם קיצור כזה.

מהי המגמה בחישוב הפיצויים בתביעות רשלנות רפואית ?

בשנים האחרונות החלו בתי המשפט במדינת ישראל להגדיל בצורה משמעותית את הפיצוי הכספי לנפגעי רשלנות רפואית. מדובר בתהליך הדרגתי המהווה, יש אומרים, חלק מההתחקות של החברה הישראלית אחר החברה האמריקאית (ה"אמריקניזציה" של החברה הישראלית). בתוך כך גם בתי המשפט.

יחד עם זאת, אנו עדים גם למקרים בהם סכומי הפיצוי לא עודכנו כבר מזה למעלה משני עשורים, וברור שיש בכך טעם לפגם.

אי פסיקת פיצויים עונשיים בתביעות רשלנות רפואית

בשונה משיטת המשפט האמריקאי למשל, במשפט הישראלי לא נהוג לפסוק פיצויים עונשיים במקרי רשלנות רפואית, ובטח לא פיצויים משמעותיים- כאלו שיכולים להרתיע את חברות הביטוח של המוסדות הרפואיים השונים מניהול הליכים משפטיים בצורה דרקונית, במטרה לצמצם למינימום האפשרי את סכום הפיצוי שישולם.

קרוב לוודאי שאם היו פוסקים במדינת ישראל בנוסף לפיצוי הנזיקי גם פיצויים עונשיים, חברות הביטוח של המוסדות הרפואיים היו חושבות פעמיים לפני שהיו גוררות נפגעי רשלנות רפואית להליכים משפטיים ממושכים.

מהו סכום הפיצויים שיש לציין בתביעת רשלנות רפואית ?

סכומי הפיצויים בתביעות של רשלנות רפואית בהן אנו מטפלים נעים בין מאות אלפי עד מיליוני שקלים.

אין צורך ולא נהוג לציין בכתב תביעה בגין רשלנות רפואית מהו סכום הפיצוי הנדרש, וסכום זה מוכח מאוחר יותר באמצעות ראיות במהלך המשפט. יחד עם זאת, תביעה שמוגשת לבית משפט שלום מוגבלת לפיצוי עד לסך 2,500,000 ₪ ותביעה שמוגשת לבית משפט מחוזי מוערכת בשווי של 2,500,000 ₪ ומעלה, ללא רף עליון.

מהו פרק הזמן לקבלת פיצויים בתביעת רשלנות רפואית ?

סדר גודל של התמשכות הליך שמסתיים בפשרה במשרדנו הינו כשנתיים בממוצע, מיום הגשת התביעה לבית המשפט.

תהליך הכנת התיק לתביעה נמשך כשנה בממוצע מהרגע שנחתמו מסמכי ההתקשרות. במרבית המקרים תביעות רשלנות רפואית מסתיימות בפשרה עם הצד השני, כאשר במידה שהפשרה המוצעת כדאית אנו נמליץ ללקוח, אולם ההחלטה הסופית היא שלו. יחד עם זאת, במידה שהפשרה העומדת על הפרק לא הוגנת, אנו נמליץ ללקוח שלא להתפשר ונמצה ההליך בבית המשפט ללא פשרות, עד הכרעה בפסק דין.

במידה שקיבלת טיפול רפואי רשלני אשר גרם לך נזק גוף, פנה/י אלינו לייעוץ במסגרתו נוכל להעריך עבורך היקף הפיצוי המגיע לך. עד כה השגנו מיליוני שקלים של פיצויים לנפגעי רשלנות רפואית.

לחצ/י לשאלות ותשובות בנושא פיצויים ברשלנות רפואית

יצירת קשר

לפניה מהירה
דילוג לתוכן