טעות במתן תרופות, מתי ?

רשלנות בטיפול בחולה יכולה להתרחש גם בשל טעות במתן תרופות. אין צורך להסביר את הסכנות שבמתן טיפול תרופתי שגוי לחולה. טעות במתן תרופות יכולה להתרחש בכמה נקודות בשרשרת הטיפול. השגיאה שבמתן הטיפול התרופתי יכולה לנבוע מגורמים שונים וגם יכולה להתבצע על ידי בעלי תפקידים שונים בתחנות הטיפול. היא יכולה להתבצע על ידי הרופא שהחליט על מתן הטיפול, על ידי האחות שנתנה בפועל את הטיפול או על ידי הרוקח שרקח את התרופה או ניפק את המרשם.

מקרים נפוצים של טעות במתן תרופות

  • מתן תרופה שגויה- לפעמים ניתנת לחולה תרופה לא מתאימה למצבו ו/או נתוניו. כך למשל מתן אנטיביוטיקה למטופל הרגיש לאנטיביוטיקה (פניצילין), עלול לגרום לחולה לבצקת, קשיי נשימה וסכנת חיים. טעות נוספת במתן תרופה יכולה להתרחש עקב אי התאמת הטיפול המתאים לחולה, למשל אי התאמת הטיפול האנטיביוטי המתאים מבחינת הסוג או המינון, למטופל הסובל מזיהום.
  • מתן תרופה במינון שגוי- לפעמים גם טעות במינון, כאשר למשל האחות מוסיפה עוד "0" אחד קטן לכמות אותה רשם הרופא, יכולה להיות הרת אסון.
  • איחור במתן טיפול תרופתי- לפעמים ניתן לחולה טיפול תרופתי מתאים במינון ובסוג אבל בעיתוי שגוי, בדרך כלל באיחור.

טעות במתן תרופות זה "רשלנות רפואית" ?

ברוב המקרים, טיפול תרופתי שגוי יקים עילת תביעה ברשלנות רפואית, במידה שהטעות גרמה למטופל נזק גוף, אולם כמובן יש לבדוק כל מקרה לגופו. אם מדובר במחלוקת רפואית בדבר הטיפול שהיה צריך לתת או לא לתת, מחלוקת שמסתכמת באסכולות רפואיות מנוגדות, ייתכן שבית המשפט יראה טעות זו במסגרת מרחב שיקול הדעת המקובל של הרופא, ומכאן שיקבע כי לא הייתה רשלנות רפואית. יחד עם זאת, טעות במתן תרופה למטופל, בסוג התרופה, במינון ו/או בעיתוי מהווים סיבה שכיחה למדי לתביעות רשלנות רפואית בשל טעות במתן תרופות.

קיבלת טיפול תרופתי שגוי ונגרם לך נזק ? פנה/י לייעוץ עם עורך דין לרשלנות רפואית

בסופו של דבר, רק עורך דין המתמחה בנושא זה של רשלנות רפואית יוכל לבחון האם התרחשה רשלנות רפואית במקרה שלכם, והאם קיימת עילת תביעה. זאת ייעשה, בין היתר, באמצעות בחינת התיקים הרפואיים, בחינת נתוניו האישיים של החולה, התרופה שהייתה צריכה להינתן לו והתרופה שבפועל ניתנה, ופרטים נוספים, כמו גם ייעוץ עם רופא מומחה מתאים. עורך דין המתמחה ברשלנות רפואית יידע גם לאיזה רופא (מאיזה תחום מומחיות) עליו לפנות כדי לקבל את התשובה לשאלה האם קיימת עילת תביעה.

במידה שלקית בנזק גופני בשל טיפול תרופתי שגוי שקיבלת, אל תהסס/י לפנות אלינו לשיחת ייעוץ ראשונית לא מחייבת, על מנת שנבחן האם יש מקום לבירור אפשרות של תביעה לפיצוי כספי בשל טעות במתן תרופות. 

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.

יצירת קשר

לפניה מהירה
דילוג לתוכן