תביעת רשלנות רפואית בשל טעות במתן תרופה

טעות במתן תרופה עלולה לגרום נזקים חמורים למטופל ולהצדיק הגשת תביעת רשלנות רפואית. טעות קטנה של 0 אחד עלולה להביא למתן תרופה במינון קטלני ולעלות בחיי אדם. במהלך השנים פותחו נהלים רבים שמטרתם למנוע ולמזער למינימום האפשרי מקרים של טעויות במתן תרופות. החובה לסמן במדבקות על גבי האמפולה וכן על המזרק את שם התרופה ומינונה, כמו גם החובה הבסיסית לקרוא את הרשום על גבי המדבקות לפני מתן התרופה, מעוגנות בנהלים הבסיסיים שלמרבה הצער לא תמיד מיושמים. במידה שהפרת הנהלים גרמה למטופל לנזק, יכול ותהיה לו אפשרות לתבוע נזקיו במסגרת תביעת רשלנות רפואית בשל טעות במתן תרופה. 

סיפור מקרה: תביעה על טעות במתן תרופה לאחר ניתוח שגרתי 

כאמור, במרוצת השנים נקבעו נהלים שונים שמטרתם למנוע טעות במתן תרופה. על אף זאת, הנהלים לא תמיד מיושמים וטעויות ממשיכות להתרחש- כזה הוא המקרה של ש', צעירה ממרכז הארץ ואם לשני תינוקות אשר חוותה אירוע טראומטתי שכמעט והסתיים במותה, בשל טעות במתן תרופה בחדר התאוששות לאחר ניתוח שגרתי שעברה. באותו מקרה, כחלק שגרתי לאחר הניתוח, רצה הרופא המרדים לתת לש' תרופה שמטרתה לנטרל השפעת תרופות הררדמה במטרה להעירה. אלא שבשל טעות בלתי מובנת, ניתנה לה תרופה שגויה ובמינון גבוה, שגרמה להתדרדרות מיידית במצבה והופעת כשל נשימתי חמור. ש' הועברה באופן מידי לאשפוז בטיפול נמרץ וסבלה מאי ספיקת לב קשה. האירוע הטרואמתי הקשה, שכמעט הסתיים במותה של ש', גרם להופעת תגובה נפשית ותסמונת פוסט טרואמה הגורעת מתפקודיה של ש' הצעירה. 

המומחה קבע: הרופא המרדים התרשל ולא מילא אחר הנהלים

לאחר שהעברנו את עניינה של ש' לבדיקת רופא מומחה להרדמה המצוי איתנו בקשרי עבודה מזה שנים, התגלה כי הרופא המרדים הפר הנהלים הבסיסיים ונתן לש' תרופה אסורה, אשר סוגה ומינונה לא תועד כמתחייב בדוח הרפואי. המומחה קבע בחוות דעתו כי אי הקפדה על הנהלים הבסיסיים היא שגרמה לטעות במתן התרופה במקרה זה. כמו כן, נבדקה ש' על ידי מומחית לפסיכיאטריה אשר קבעה בחוות דעתה כי בשל האירוע הטראומטי פיתחה ש' תסמונת פוסט טראומה הפוגעת בתפקודה. 

פיצוי על נזק שנגרם בשל טעות במתן תרופות

בשל האירוע הקשה שחוותה ש' והנזק שנגרם לה הגשנו עבורה תביעת רשלנות רפואית לפיצוי כספי. התביעה, שנתמכה בחוות דעת של מומחה להרדמה וכן של מומחית לפסיכיאטריה, הוגשה ב-21.12.17 לבית משפט השלום בראשון לציון ומוערכת לפיכך בעד שניים וחצי מליון ש"ח.

תביעות רשלנות רפואית בשל טעות במתן תרופה הינן שכיחות למדי. הרבה פעמים הטעות במתן תרופה אינה גלויה לעין ויש לבחון התיק הרפואי ומסמכיו לעומק על מנת להבין מתי ומדוע קרתה הטעות. באם יימצא כי קרתה טעות רשלנית שגרמה נזק למטופל, ניתן יהיה לתבוע פיצויים כספיים בשל רשלנות רפואית.  המערכת הרפואית לא ממהרת להודות בטעות ולחשוף אותה בפני המטופל (או בני משפחתו במקרי מוות חלילה). לפיכך, קיימת חשיבות רבה לפנות להתייעץ עם עו"ד לרשלנות רפואית על מנת שיבחן התיק ביסודיות ויאתר הטעות, אם קרתה.  

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp