רשלנות רפואית באבחון שבץ מוחי

מהו "שבץ מוחי" ?

אירוע מוחי (CVA) או שבץ מוחי (STROKE), מוגדר לרוב כאירוע בו נגרמת הפרעה באספקת הדם לאיזורים חיוניים במוח, ועקב כך נגרם נזק מוחי, קל או קשה, חולף או לצמיתות, באזורים שונים במוח. שבץ שכזה מכונה שבץ מוחי איסכמי. קיים גם שבץ מוחי המורגי, שבו הנזק המוחי נגרם כתוצאה מדימום יתר בחדרי המוח, אולם זהו סוג השבץ היותר נדיר בהשוואה לסוג השבץ הראשון.

בכל הקשור לשבץ מוחי איסכמי, שהוא נשוא מאמר זה, לגורם הזמן ישנה חשיבות קריטית: אבחון מוקדם של שבץ מוחי בפתח, עשוי לעשות את ההבדל בין הצלת המטופל לבין הפיכתו לנכה עם פגיעה תפקודית בלתי הפיכה, ובמקרים מסוימים חלילה מוות בטרם עת. במקרי שבץ מוח ישנה חשיובת עליונה לגורם הזמן, באשר "כל דקה קובעת", ויכולה לשנות את התוצאה הסופית של האירוע המוחי.

מהי רשלנות רפואית באבחון שבץ מוחי ?

רשלנות באבחון שבץ מוחי עלולה להתרחש לאורך מספר תחנות בשרשרת הטיפול במטופל. כאמור, באבחונו של אירוע מוחי שכבר החל, ישנה חשיבות עליונה לגורם הזמן: אם המטופל לא יאובחן בזמן ולפיכך גם לא יקבל בזמן את הטיפול הנדרש באירוע המוחי, ייגרם לו נזק מוחי בלתי הפיך. נזק שכזה יכול לגרום לנכות קשה מאוד או אף למוות.

אולם, ישנם מקרים בהם אילו היה ניתן למטופל טיפול מונע מתאים, אירוע השבץ המוחי היה נחסך ממנו. לפיכך, אי מתן טיפול נכון, הן במקרה של שבץ מוחי שכבר הופיע, והן במקרה של סימנים מקדימים לשבץ מוחי שלא זוהו ולא טופלו, כמו גם גורמי סיכון של המטופל לפתח שבץ מוחי שלא אוזנו ולא זכו להתייחסות הולמת, עלול להוות עילה לתביעת רשלנות רפואית באבחן ובטיפול בשבץ מוחי.

דוגמאות למקרים שעלולים להוות רשלנות רפואית באבחון ובטיפול בשבץ מוחי:

אי זיהוי סימנים מקדימים של שבץ מוחי בפתח:

ייתכן שרופא המשפחה איננו מאבחן ומזהה בזמן סימנים מקדימים ונורות אזהרה לאפשרות של אירוע מוחי הקרב ובא אצל המטופל כגון: אי יציבות, סחרחורות, כאבי ראש, חולשת יד ו/או רגל, השטחת קמט בפנים, קשיי דיבור וכו'. אי התייחסות לסימנים אלו ועוד אחרים, עשויה להביא להחמצה של אבחון של שבץ בפתח, וכפועל יוצא- החמצה של ההזדמנות למנוע האירוע או למזערו.  החובה להפנות מטופל הסובל מאירוע מוחי לקבלת טיפול מידיי הינה כמובן גם חלק מחובתו של רופא הכלא, במקרה של אסיר הזקוק לטיפול מיידי בשל שבץ מוחי מתגבש. אי הפניית האסיר לקבלת טיפול מיידי, על פי רוב מחוץ לבית הכלא עלולה להיחשב לרשלנות רפואית בכלא. חשוב לציין כי הרבה פעמים קודם לאירוע המוחי הקשה, אירוע מוחי קל (מינורי) או חולף (TIA). כשקיים חשד שעבר המטופל שבץ מוחי קל או שבץ מוחי חולף, ישנה חשיבות עליונה להפנותו מיידית לבית חולים לצורך ביצוע בירור מיידי והערכת מצב, ולו על מנת לנסות ולמנוע או לזהות מבעוד מועד אירוע מוחי מתגבש, ולהקדים טיפול.

אי נקיטת בצעדים לצורך איזון גורמי סיכון לשבץ מוחי:

מקרה נוסף שעלול להיחשב לרשלנות רפואית בשבץ מוחי, הוא מקרה בו לא ניתנים למטופל ההמלצות המתאימות על מנת לאזן גורמי הסיכון הקיימים אצלו והידועים כקשורים עם עלייה בסיכון לחוות שבץ, כגון: יתר לחץ דם (יל"ד), סכרת, כולסטרול גבוה ועוד. אנו סבורים כי מחובתו של רופא המשפחה, שאמור להכיר את המטופל שלו ואת גורמי הסיכון שלו, להמליץ על טיפול מונע מתאים לאיזון גורמי הסיכון. כמובן שגם למטופל אחריות לגופו, ועליו לשתף פעולה ולפעול לצורך איזון גורמי הסיכון, אולם הידע, כמו גם היכולת, להעניק טיפול מונע מתאים מצויים אצל הרופא. חריגה מחובתו זו עלולה להיחשב לרשלנות רפואית.

איחור באבחון ובטיפול בשבץ מוחי:

נקודה נוספת על ציר הזמן, בה עלולה להתרחש רשלנות בשבץ מוחי, הינה לאחר שהאירוע המוחי כבר התחיל להתרחש. או אז ייתכן שיחלוף זמן רב מדי בטרם הוא יאובחן בידי הצוות הרפואי אליו הגיע המטופל עם תלונות המתאימות לאירוע מוחי ההולך ומתהווה.  לאבחנה מוקדמת במקרה של שבץ מוחי איסכמי ישנה חשיבות מכרעת, שכן הטיפול המקובל לשבץ מוחי בשלב החד, הינו טיפול ב-TPA– תרופה הניתנת דרך הווריד אשר בכוחה לפתוח החסימה בכלי הדם החסום, שגורמת לשבץ ועל ידי כך לחדש זרימת הדם המוחית (פרפוזיה מוחית). יחד עם זאת, "אליה וקוץ בה"- חלון הזמן לטיפול בתרופה חשובה זו הינו צר, ועומד על מספר שעות בודדות מרגע הופעת תסמיני השבץ. איחור באבחנה, עלול להביא להחמצת ההזדמנות לטפל בחולה בשבץ מוחי ב-TPA. באופן דומה, ישנם תרופות וטיפולים נוספים, לפי סוג השבץ, מיקומו, נתוני החולה ועוד, אשר ניתן להציע, כגון מדללי דם אחרים וכן פעולה ניתוחית של צנתור מוחי, אולם גם אלו תלויים באבחנה מהירה, ובקיצור: כמו בהתקף לב כך ב"התקף מוח" – אבחון מוקדם מציל חיים, אבחון מאוחר- מסוכן.

במידה שחווית שבץ מוחי, פני/ה אלינו לייעוץ על מנת שנוכל לבדוק האם מגיע לך פיצוי בשל רשלנות רפואית

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp