התקף לב – מהו ?

עם ההתפתחות הטכנולוגית ומהפכת הנגישות לרשת האינטרנט, המידע בכל נושא שבעולם (כמעט) מצוי במרחק של קליק אחד מכם. ולכן, מרביתנו יודעים מהו התקף לב, כיצד ניתן לאבחן אותו ומהם דרכי הפעולה במקרה שהוא חלילה מתרחש. עם זאת, למרבה הצער, גם הידע הקיים ברשות הרבים איננו יכול למנוע את האפשרות להתרחשות של רשלנות רפואית במקרה של התקף לב בפתח.

אוטם שריר הלב או בלשון הרבים התקף לב, הוא מצב בו מתרחשת אספקה לא תקינה של דם לשריר הלב בשל חסימה של אחד העורקים הכליליים. התסמינים הנפוצים לזיהוי התקף לב הם הופעת כאבים ולחץ בחזה, הזעה מרובה, קוצר נשימה, סחרחורות, הקאות ועוד. גורמי הסיכון להתקף לב הם עישון כבד, חוסר פעילות גופנית, עודף משקל, לחץ דם וכולסטרול גבוה, סכרת וכמובן גם הגורם הגנטי, קרי היסטוריה משפחתית קודמת של אחד מבני המשפחה הקרובים.

כאשר אדם חש באחד התסמינים שצוינו לעיל ופונה לרופא לעזרה, גורם הזמן הוא חשוב ביותר, שכן אי אבחון, אבחון שגוי או אבחון שמתבצע באיחור עלולים לגרום לנזק רב לחולה החל מסיבוכים קלים כגון אי ספיקת לב, הפרעות קצב, הלם, דלקת ובצקת בריאות וכלה במקרה הקיצוני ביותר והוא מוות.

התקף לב ורשלנות רפואית

מרבית תביעות הרשלנות הרפואית בתחום זה מקורן באבחון וטיפול מאוחר בהתקף הלב שגרמו לנזק בלתי הפיך (אוטם בשריר הלב) או החמרתו. הציפיה היא שגם אם רופא המשפחה או הרופא התורן במרפאה או בחדר המיון אינו קרדיולוג בהכשרתו, הוא יידע לזהות את הסימנים המקדימים וכמובן לבצע בדיקת א.ק.ג ובדיקת אנזימים בדם. במידה ששירותים אלו אינם קיימים במרפאה, חובה על הרופא לשלוח בהקדם את החולה לחדר המיון בבית החולים.

מקרים של התקף לב המחשידים ברשלנות רפואית:

במידה שחווית התקף לב בנסיבות המתוארות להלן, מומלץ לפנות ולהתייעץ בהקדם עם עורך דין שיבחן האם מדובר בהתקף לב שלא טופל כראוי בשל רשלנות רפואית:

  • התקף לב שהופיע לאחר שקדמו לו תלונות המטופל על לחץ בחזה.
  • אי ביצוע א.ק.ג. על אף תלונות על לחץ חדש בחזה.
  • פענוח שגוי של בדיקת א.ק.ג. שנעשתה.
  • אי הפניה למיון בית חולים על אף תלונות החולה על לחץ בחזה.
  • ייחוס תלונות החולה על לחץ בחזה לבעיה ממקור השלד (אורטופדי), הבטן (מערכת העיכול) וכדומה.
  • מקרה בו חל איחור, למשל של גורמי ההצלה כגון מד"א או נטלי, בפינוי חולה עם התקף לב לקבלת טיפול רפואי דחוף.
  • מקרה בו חולה עם אוטם שריר הלב לא מטופל באופן דחוף בחדר המיון.

מקרים אלו ועוד עלולים ללמד על רשלנות רפואית בהתקף לב, אולם אין מדובר ברשימה סגורה ויכולים כמובן להיות מקרים נוספים של רשלנות רפואית באבחון ובטיפול באוטם שריר הלב.

חווית התקף לב ? פני/ה להתייעץ עם עו"ד לרשלנות רפואית

אם את/ה חושד/ת כי הטיפול הרפואי  בהתקף הלב שחווית היה רשלני ונגרם לך נזק בלתי הפיך ללב כתוצאה מכך, חשוב מאוד לפנות בהקדם אל עו"ד המתמחה ברשלנות רפואית ולהתייעץ בדבר האפשרות לתבוע פיצויים כספיים. לפגישה עצמה אנו ממליצים להגיע עם כל התיעוד הרפואי שלך, על מנת לקבל הערכת מצב מדויקת ככל האפשר לגבי סיכויי הצלחת תביעתך בבית המשפט. אנו נשמח לייעץ לך ולבחון אפשרת תביעת רשלנות רפואית בהתקף לב. 

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp