רשלנות רפואית באבחון דלקת ריאות

דלקת ריאות, בשמה הלועזי- פנאומוניה, הינה מחלה שכיחה יחסית בעולם המערבי. רשלנות בדלקת ריאות עלולה לגרום לחולה לנזקים קשים, כתוצאה מזיהום ואף חלילה למוות. היא עלולה להופיע אצל חולים תוך כדי אשפוז בבית חולים (דלקת ריאות ה"נרכשת" בבית חולים) וכן אצל חולים מחוץ לבית חולים (דלקת ריאות ש"נרכשה" בקהילה). המדובר במחלה זיהומית אשר בהיעדר טיפול הולם עשויה להוביל לאלח דם- ספסיס (זיהום בדם) ולמוות. טיפול הבחירה במחלה זו הינו באמצעות אנטיביוטיקה. הבחירה בסוג האנטיביוטיקה תלויה ברגישות החיידקים הגורמים לדלקת הריאות בכל מקרה ומקרה וכן ברקע של החולה הספציפי.

לא אחת קורה שרופא מתרשל באבחון של דלקת ריאות. רשלנות של רופא באבחנה של דלקת ריאות אצל מטופל יכולה לבוא לידי ביטוי באי מתן טיפול אנטיביוטי מתאים, בנסיבות בהן הייתה דלקת ריאות אך לא אובחנה עקב רשלנות רפואית באבחון. מצד שני, רשלנות באבחון של דלקת ריאות יכולה להתרחש במקרה בו מאובחנת דלקת ריאות שלא הייתה והחולה מקבל טיפול אנטיביוטי מיותר- טיפול אנטיביוטי מיותר עשוי לגרום אצל חלק מהחולים למחלות נלוות מסכנות חיים, כגון- קלוסטרידיום דיפיצליה קוליטיס (מחלה זיהומית של המעי הגס).

הסימנים האופייניים של דלקת ריאות הם: חום, לויקוציטוזיס (עלייה בספירת הכדוריות הלבנות בדם- WBC), כיח מוגלתי, תרבית דם חיובית, ותסנין דלקתי בצילום חזה.

מכיוון שטעות רשלנית באבחנה של דלקת ריאות אצל מטופל עשויה להוביל לתוצאות הרות גורל, אין להקל ראש באבחנה של דלקת ריאות, בפרט כשמדובר בחולים תשושים או מבוגרים, אשר מערכת החיסון שלהם אינה במיטבה.

לא אחת קורה שרופא מאבחן דלקת ריאות מבלי שמתקיימים הסימנים הקלאסיים של המחלה. במצב כזה עשויה התנהלות הרופא להיחשב רשלנות רפואית באבחון של דלקת ריאות. ישנה חובה על רופא החושד במצב של דלקת ריאות אצל המטופל, להפנות את צילום החזה שנעשה למטופל לפענוח של רדיולוג וכן לתור אחר הסימנים האחרים של המחלה באמצעות הפקת כיח ודם לתרבית, מדידת חום אצל המטופל וביצוע ספירת דם מתאימה. קביעת אבחנה של דלקת ריאות כלאחר יד, עשויה להוביל למסקנה שהרופא התרשל, דהיינו שמדובר ברשלנות רפואית באבחנה של דלקת ריאות.

מקרי רשלנות רפואית בדלקת ריאות

אנו עדים ללא מעט מקרים של רשלנות רפואית באבחון של דלקת ריאות. המקרים השכיחים הם כשרופא מתרשם כי ממצא מסוים בצילום חזה מלמד על דלקת ריאות, בעוד שבפועל מסתבר כי מדובר על ממצא שאינו מתאים כלל לדלקת ריאות. כמו כן, בפרט אצל פעוטות, עדים אנו למקרים בהם רופא ילדים מייחס חום ושיעול של הילד למחלה ויראלית, בעוד שבפועל סובל הילד מדלקת ריאות לא מטופלת. זה וגם זה עשויים להיחשב לרשלנות רפואית באבחנה של דלקת ריאות ולזכות את החולה בפיצוי כספי.

מתי לפנות לעורך דין לרשלנות רפואית בחשד לרשלנות בטיפול בדלקת ריאות ?

בכל אותם מקרים בהם לא ניתן טיפול הולם במצב של חשד לדלקת ריאות והדבר גרם למטופל נזק, מומלץ לפנות ולהתייעץ בנדון עם עורכי דין לרשלנות רפואית, על מנת לבחון קיומה של רשלנות רפואית באבחנה של דלקת ריאות.

טיפים יעילים לבחירה נכונה בעורך דין לתביעת רשלנות רפואית

לחצ/י על הקישור ותדע/י איך לבחור בעורכי דין לתביעת רשלנות רפואית

למידע נוסף בנושא רשלנות רפואית בדלקת ריאות ראה גם:

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp