רשלנות רפואית בכלא – הפרת החובה לתת לאסיר טיפול רפואי הולם

פקודת בתי הסוהר קובעת כי סמוך ככל הניתן לאחר שנתקבל אסיר לכלא, יעבור הוא בדיקה רפואית על ידי רופא. הרופא ירשום את מצב בריאותו של האסיר.

עוד קובעת הפקודה שאסיר יוחזק בתנאים הולמים שלא יהיה בהם כדי לפגוע בבריאותו ובכבודו.

כמו כן, אסיר יהיה זכאי, בין השאר, לטיפול רפואי הנדרש לשם שמירה על בריאותו. כמו כן, לתנאי השגחה מתאימים לפי דרישת רופא של שירות בתי הסוהר.

מעבר להוראות הכלליות של פקודת בתי הסוהר המקנות זכות בסיס לקבלת טיפול רפואי לכל אסיר ואסיר, קיים מערך חקיקה ונהלים, כולל נהלים של משרד הבריאות, המורים על דרך הטיפול הרצויה באסיר. אלו מתייחסים לנושאים הבאים:

הפרת החובה לשמירת בריאותו של האסיר עלולה להיחשב לרשלנות רפואית ולזכות בפיצוי כספי

למרבה הצער, חרף שלל ההוראות המיועדות להבטיח לאסיר את זכותו הבסיסית לשמירה על בריאותו, עדים אנו למקרי רשלנות רפואית חמורים המתרחשים בין כותלי בית הסוהר. להלן מספר דוגמאות:

  • מקרה בו הפר שב"ס הוראה להפנות האסיר לקבלת טיפול במרפאה מחוץ לבית הסוהר
  • התעלמות מרפאת הכלא מתלונות החולה
  • אי העברת אסיר במועד לקבלת טיפול רפואי דחוף בבית חולים (כגון במקרה בו חווה האסיר התקף לב או אירוע מוחי, חו"ח)

אלו וגם אלו ועוד מקרים רבים אחרים, עלולים לגרום לאסיר נזק חמור ולהקנות לו עילה של תביעה בגין רשלנות של שירות בתי הסוהר.

במידה שקיבלת טיפול רפואי לקוי בעת מעצר או מאסר מומלץ להתייעץ בנדון עם עו"ד המתמחה בתביעות רשלנות רפואית

אנו עורכי דין לתביעות רשלנות רפואית, בעלי ניסיון בייצוג אסירים ובני משפחותיהם בגין מקרים של רשלנות אשר גרמה לאסיר נזק בלתי הפיך, לעתים אף מוות. ככל שקיים חשד להזנחת אסיר במסגרת הכלא אשר הותירה אותו עם נזק בלתי הפיך, צרו עמנו קשר ואנו נבחן האם יש בידיכם עילת תביעה בגין רשלנות בטיפול רפואי במסגרת בית הסוהר. במידה שמדובר בכלא צבאי, יש להיעזר בעורך דין צבאי, משרדנו ממליץ על עו"ד צבאי מירי יעקב גביש.

רפרנסים ומקורות מידע נוספים בנושא:

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp