רשלנות רפואית בכלא

מטבע הדברים נגישותו של אסיר לטיפול רפואי הינה מוגבלת. בשונה מאדם משוחרר, אסיר תלוי באנשי שב"ס על מנת לזכות בטיפול רפואי. כשל בהענקת טיפול רפואי ע"י הגורמים האחראיים על האסיר עלול לגרום לאסיר לנזקים חמורים וחלילה למוות. מהי רשלנות רפואית בבית הסוהר ומתי מגיע לאסיר פיצוי כספי בשל טיפול רפואי כושל – עורכי הדין גיא נסים ואביחי דר מסבירים

הפרת החובה לתת לאסיר טיפול רפואי

פקודת בתי הסוהר קובעת מספר הוראות אשר נועדו להבטיח בריאותו של האסיר בכלא. להלן עיקרן:

  • סמוך ככל הניתן לאחר שנתקבל אסיר לכלא, יעבור הוא בדיקה רפואית על ידי רופא. הרופא ירשום את מצב בריאותו של האסיר.
  • אסיר יוחזק בתנאים הולמים שלא יהיה בהם כדי לפגוע בבריאותו ובכבודו.
  • אסיר יהיה זכאי, בין השאר, לטיפול רפואי הנדרש לשם שמירה על בריאותו. כמו כן, יהיה זכאי לתנאי השגחה מתאימים לפי דרישת רופא של שירות בתי הסוהר.

הוראות נוספות שנועדו לשמור על בריאות האסיר

מעבר להוראות הכלליות הנ"ל של פקודת בתי הסוהר, המקנות זכות בסיס לקבלת טיפול רפואי לכל אסיר ואסיר, קיים מערך חקיקה ונהלים, כולל נהלים של משרד הבריאות, המורים על דרך הטיפול הרצויה באסיר. אלו מתייחסים לנושאים הבאים:

פיצויים בשל רשלנות רפואית בבית הסוהר

למרבה הצער, חרף שלל ההוראות המיועדות להבטיח לאסיר את זכותו הבסיסית לשמירה על בריאותו, עדים אנו למקרי רשלנות רפואית המתרחשים בין כותלי בית הסוהר העלולים להוות רשלנות רפואית בכלא. להלן מספר דוגמאות:

  • מקרה בו הפר שב"ס הוראה להפנות האסיר לקבלת טיפול במרפאה מחוץ לבית הסוהר
  • התעלמות מרפאת הכלא מתלונות החולה
  • אי העברת אסיר במועד לקבלת טיפול רפואי דחוף בבית חולים (כגון במקרה בו חווה האסיר התקף לב או אירוע מוחי)

אלו וגם אלו ועוד מקרים רבים אחרים, עלולים לגרום לאסיר נזק גוף ולהקנות לו עילה של תביעה בגין רשלנות של שירות בתי הסוהר.

מה לעשות במידה שקיים חשד לרשלנות רפואית בבית הסוהר ?

עורכי דין לתביעות רשלנות רפואית, הם הגורם המתאים לייעוץ במקרים של רשלנות רפואית אשר התרחשה בין כותלי בית הסוהר והסתיימה עם נזקים לאסיר. במידה שמדובר בכלא צבאי, יש להיעזר בעורך דין צבאי (משרדנו ממליץ על עו"ד צבאי מירי יעקב גביש).

קישורים רלבנטיים:

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp
דילוג לתוכן