מהי רשלנות רפואית בניתוח החלפת מפרק ירך ומתי לחשוד בקיומה ?

נזק למטופל שנגרם במהלך ניתוח להחלפת מפרק ירך, כמו בכל ניתוח אחר, יכול להיות תוצאה של חוסר מקצועיות של מבצע הניתוח- רשלנות רפואית בהחלפת מפרק ירך. מאחר שחוסר המקצועיות של הרופא הכירורג עלול להוביל לנזקים למנותח, ומאחר שנזקים אלו מתגלים על פי רוב בסמוך לאחר הניתוח, עיון בדוח הניתוח יגלה, על פי רוב, את סיבת הנזק. בשביל לגלות זאת, צריך קודם כל להיות עירניים לאפשרות שיכול להיות שמדובר בנזק שלא צריך היה לקרות בידיים מיומנות. השלב הבא הוא לפנות להתייעץ בנדון עם עורך דין הבקי בדיני הרשלנות הרפואית על מנת שהוא יעיין ברשומות הרפואיות ויתייעץ בנושא עם רופאים מומחים עליהם הוא סומך.

עירנות המטופל לאפשרות כי נזקיו הם תוצאה של רשלנות רפואית בניתוח הינה הכרחית, מפני שסביר להניח שאנשי המערכת הרפואית- הרופא המנתח או מי שיראה המטופל באשפוז לאחר הניתוח או במרפאה בתקופת המעקב- לא ימהרו להסביר למטופל כי נזקיו הם תוצאה של ניתוח כושל. סביר להניח כי באם המטופל בכל זאת "ילחץ" וינסה לברר מול הרופאים מהי הסיבה לנזק שהופיע אצלו לאחר הניתוח, הוא ייענה בתשובה כי מדובר בסיבוך מוכר של הניתוח, שכיח יותר או שכיח פחות אבל בלתי נמנע, פשוט משהו שקורה לאחד מחסרי המזל שבין המנותחים – המטופל השואל עצמו. כמובן, יכול להיות שההסבר הינו מדויק, ושאין מדובר בניסיון לטייח בלבן רשלנות רפואית שהתרחשה. אולם, לא תמיד. המקרה שלהלן ימחיש הדברים-

דוגמה למקרה של רשלנות רפואית בניתוח החלפת מפרק ירך

אל משרדנו פנתה קשישה שעברה ניתוח להחלפת מפרק ירך בבית חולים גדול במרכז הארץ. הניתוח עבר לכאורה ללא סיבוכים, אולם לאחר הניתוח הופיעה אצלה חולשה של כף רגלה- מה שנקרא בפי הרופאים "רגל שמוטה" (DROP FOOT). בדוח השחרור מהאשפוז הניתוחי צוין כי הניתוח היה תקין למעט חולשת כף רגל לאחריו. לא הייתה כל התייחסות, לא כל שכן הודאה, בפגיעה שהתרחשה בעצב מרכזי במהלך הניתוח אשר הובילה לשיתוק כף הרגל. הקשישה,באמצעות בתה שהייתה גם עירנית לאפשרות כי מדובר בנזק שלא צריך היה לקרות וגם סקפטית ביחס למדיניות "ההחרשה" של בית החולים, פנתה אלינו לבירור המקרה.

אנו דרשנו התיק הרפואי, עיינו ברשומות הרפואיות ופנינו לייעוץ עם רופא מנתח בכיר. בבירור שנערך התגלה כי במהלך הניתוח פגע הרופא המנתח באחד משורשי העצבים של הגברת (העצב הסכיאטי) שמוצאו באזור המנותח (אגן-ירך). מהבחינה המקצועית נמצא כי הרופא המנתח התרשל בכך שלא פעל לפי הוראות ניתוח זה (כפי שמופיעות בספרות המקצועית), ובתוך כך ההוראה להקפיד ולבודד העצב בתחילת הניתוח ועל ידי כך להגן עליו מפני פגיעה כזו או אחרת במהלך הניתוח. זאת לא נעשה במקרה זה וכתוצאה מכך נפגע העצב במהלך הניתוח והגברת נותרה עם שיתוק מלא של כף רגלה. היא נאלצת מאז להתהלך באמצעות מיכשור ותמיכה. יצא כי "הניתוח הצליח" שכן מפרק הירך הושם במקומו אך "החולה מת" – האישה שביקשה לשפר איכות חייה הפכה נכה מוגבלת עד יומה האחרון.

דוגמאות למקרים אפשריים של רשלנות רפואית בניתוח החלפת מפרק ירך

  • שיתוק של העצב הסכיאטי או אחד מענפיו, שהופיע לאחר הניתוח.
  • התרופפות המשתל שהושם בניתוח.
  • ניתוח החלפת מפרק ירך והצריך ניתוח נוסף.
  • זיהום לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך.
  • פגיעה במהלך הניתוח שהובילה לדימום וסיבוכיו.
  • נזקי הרדמה כגון אירוע מוחי בניתוח החלפת מפרק ירך.
  • הופעת פקקת בוורידים העמוקים (DVT) לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך.

תביעה בשל רשלנות בניתוח החלפת מפרק ירך – מתי כדאי לפנות לבירור משפטי?

רשלנות רפואית בניתוח להחלפת מפרק ירך, כמו בכל ניתוח, עלולה להיות הסיבה לנזק שמופיע אצל המטופל לאחר ובעקבות הניתוח שעבר. נכון שתמיד יכול להיות שמדובר בסיבוך בלתי נמנע של אותו סוג ניתוח, אולם עצתנו היא להיות עירניים ומודעים לאפשרות שאולי במקרה שלכם אין מדובר בסיבוך בלתי נמנע כי אם מדובר בתוצאה של מיומנות ניתוחית לקויה, וקיימת לכם, לפיכך, עילת תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח החלפת מפרק ירך. באם כך המצב, מומלץ לפנות לעו"ד הבקי בתביעות רשלנות רפואית בניתוחים.

יצירת קשר

לפניה מהירה