רשלנות רפואית בטיפול בשבץ מוחי- מהי ?

אירוע מוחי או כפי שמכונה על ידי רבים – שבץ מוחי (Cerebrovascular accident-CVA)- הינו אירוע מסכן חיים, אשר עשוי לגרום לנכות קשה ואף למוות. טיפול מיטבי במקרה של אירוע מוחי עשוי להצלי החולה מנכות קבועה או אף מוות, בעוד רשלנות בטיפול בשבץ מוחי עלולה להותירו המטופל פגוע ותלוי בזולת עד תום חייו.

באופן כללי, קיימים שני סוגים של שבץ מוחי: שבץ מוחי איסכמי, הנובע מחוסר אספקת דם למוח, ושבץ מוחי המורגי, הנובע מדימום מוחי. בשורות הבאות, נתייחס לשבץ מוחי איסכמי (הנפוץ הרבה יותר מבין שני הסוגים).

בדומה להתקף לב, כך גם במצב של שבץ מוחי המכונה איסכמי, נפגעת אספקת דם לאזור חיוני בגוף – לאזור המוח. ההפרעה באספקת הדם לעורקי ועורקיקי המוח עשויה להיות על רקע של דיסקציה (קרע) של אחד מהעורקים האחראיים על אספקת הדם למוח או ממקור אמבולי אחר כגון הלב.

על אף שהסיבה לאירוע מוחי איסכמי אינה ברורה בכל המקרים, הרי שמנגנון הנזק במקרה של שבץ מוחי איסכמי הינו ברור בדרך כלל- עקב חסימה של עורק אחד או יותר, נפגעת אספקת דם לאזור כזה או אחר במוח (תלוי היכן נמצאת החסימה), וככל שחולף הזמן והמטופל אינו מקבל טיפול לצורך הסרת החסימה וחידוש זרימת הדם למוח, כך גדל הסיכון לנזק נוירולוגי חמור ובלתי הפיך.

לפיכך, לגורם הזמן ישנה חשיבות עליונה במקרים של שבץ מוחי, ולכן נדרשים אבחון וטיפול מהירים ככל האפשר.

מקרי רשלנות רפואית בטיפול בשבץ מוחי

רשלנות רפואית במקרים של שבץ מוחי, יכולה לבוא לידי ביטוי בצורות שונות. להלן קטגוריות עיקריות של רשלנות רפואית במקרים של שבץ מוחי (CVA)-

קבוצת המקרים הראשונה של רשלנות רפואית במקרי שבץ מוחי איסכמי, הינה בכל אותם מצבים בהם היו למטופל גורמי סיכון לשבץ מוחי אך לא ניתן טיפול מונע מתאים ו/או גורמי הסיכון לא תוקנו:

בקבוצת מקרים אלו הרשלנות רפואית מתרחשת עוד לפני שעבר המטופל שבץ מוחי- כאן מתפקידו של רופא המשפחה לזהות אצל המטופל גורמי סיכון לאירוע מוחי (כגון- יתר לחץ דם, השמנה, סכרת, עישון, פרפור לבבי, היסטוריה משפחתית וכו') ולהתאים לו טיפול מונע (כגון- טיפול במדללי דם, תיקון גורמי הסיכון וכו'). רשלנות של רופא מטפל בטיפול במקרה של אדם בעל גורמי סיכון מוכרים לפתח אירוע מוחי, יכולה להיחשב לרשלנות רפואית באבחון וליצור עילת תביעה כנגד הרופא המטפל ומעסיקיו (באם המטופל עובר בסופו של דבר אירוע מוחי).

קבוצת המקרים השנייה של רשלנות רפואית במקרי שבץ מוחי, הינה בכל אותם מקרים בהם לא אובחן אירוע מוחי בזמן:

בקבוצת מקרים אלו, עקב רשלנות רפואית מתאחר האבחון (וממילא הטיפול) בחולה שעבר אירוע של שבץ מוחי. כפי שצוין קודם, למרכיב הזמן חשיבות עליונה במקרי שבץ מוחי- ככל שהאירוע המוחי מאובחן מוקדם יותר, כך גדל הסיכוי למנוע נזק בלתי הפיך- וההיפך. ישנם סימנים קלאסיים למצב של שבץ מוחי אשר אמורים להיות ידועים לנותני העזרה הראשונה (כגון- רופאים בחדרי מיון).

קבוצת המקרים האחרונה של רשלנות רפואית במקרי שבץ מוחי, הינה בכל אותם מקרים בהם לא ניתן טיפול מיידי לחולה הסובל משבץ מוחי:

בקבוצת מקרים אלו, המערך הרפואי עצמו מעלה חשד לקיומו של שבץ מוחי אצל החולה אך עקב כשלים ביורוקרטיים ו/או חוסר תיאום בין הגורמים המטפלים השונים, לא מקבל החולה טיפול למצבו בזמן והוא נותר עקב כך עם נזקים חמורים שניתן היה למנוע אותם. כאמור, לגורם הזמן חשיבות מכרעת בהצלחת הטיפול בשבץ מוחי- לכן, כל זמן שקיימת עדות לשבץ מוחי אצל המטופל, יש לפעול מיידית ולחדש זרימת הדם למוח, על ידי הסרת החסימה וחידוש זרימת הדם למוח. הטיפול המקובל הינו באמצעות תרופות מדללות דם, כאשר סוג הטיפול התרופתי תלוי בנתונים של כל חולה וחולה, ובעיקר בשאלה מתי החל האירוע המוחי. טיפול יעיל נוסף הינו ביצוע צנתור מוח להסרת החסימה, שנגרמת, לרוב, על ידי קריש דם שנסחף מעורק פגוע או מגורם אחר וחוסם את אחד או יותר מהעורקים האחראיים על אספקת דם למוח. באמצעות צנתור זה, מחדשים את זרימת הדם למוח (ובמקרים של דיסקציה-קרע בדופן העורק- מתקנים גם את העורק הקרוע באמצעות פרוצדורה זו).

על הרופאים לפעול ולשלול תחילה מצב רפואי מסכן חיים

פסיקת בית המשפט העליון הינה שבמקרה בו קיים חשד כי מצוי המטופל במצב מסכן חיים, כגון- אירוע של שבץ מוחי, על הרופאים לשלול בראש ובראשונה חשד אפשרי זה. במידה שקיים חשד לאירוע מוחי אצל המטופל, על הרופאים מוטלת חובה לבצע את הבדיקות הרפואיות המקובלות לשלילת חשד לשבץ מוחי אצל המטופל.

בדיקת סיטי מוח, כולל סיטי אנגיוגרפיה (בדיקת סיטי של כלי הדם המוחיים), בנוסף לגביית אנמנזה (סיפור מחלה) מלאה מהחולה וביצוע בדיקה נוירולוגית מקיפה, הינם כלים בסיסיים מקובלים לאבחון אירוע מוחי.

אי ביצוע הבדיקות המתאימות במקרה של חשד לשבץ מוחי יכול להיחשב לרשלנות רפואית באבחון של שבץ מוחי.

אי מתן טיפול מיידי לחולה הסובל משבץ מוחי עשוי להוות רשלנות רפואית בטיפול בשבץ מוחי.

עברת אירוע מוחי? מומלץ להתייעץ עם עורך דין רשלנות רפואית

אנו סבורים כי כל אדם אשר עבר אירוע מוחי ונותר עם נזק בשל כך, צריך לבדוק האם זכה לטיפול המתאים למצבו או לא. הדרך לעשות זאת היא על ידי פנייה לעו"ד המתמחה ברשלנות רפואית. חשוב לשים לב שפרק הזמן להתיישנות תביעה במקרה של רשלנות רפואית הינו ברגיל 7 שנים מיום האירוע שגרם לנזק. לא מומלץ לפנות לבירור בדקה התשעים, שכן הבירור אורך זמן וגם ככל שחולף הזמן כך, בדרך כלל, קשה יותר להוכיח התביעה. במידה שעברת שבץ מוחי אנו נשמח להיפגש אתך על מנת לבחון האפשרות להגיש עבורך תביעה לפיצוי בשל רשלנות בטיפול בשבץ מוחי.

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp