רשלנות רפואית באבחון דלקת של האפנדציט (התוספתן) עלולה לסכן בריאות החולה- מהו האפנדציט ומהם הסימנים המקובלים של דלקת של האפנדציט? ומה הקשר בין איחור באבחון דלקת של האפנדציט לתביעת רשלנות רפואית? כל המידע במאמר שלפניכם:

מהי דלקת של האפנדציט (אפנדציטיס) ?

האפנדציט (תוספתן) מקורו בצקום שבמעי הגס. ראשית האפנדציט בבטן ימנית תחתונה. המשכו יתכן קדמית לצקום, בכיוון האגן או מאחורי הצקום- המיקום השכיח ביותר, אצל 2/3 מהחולים. דלקת האפנדציט, אפנדציטיס, היא מחלה שכיחה בעולם המערבי ותימצא בכ- 8% מאוכלוסיה זו.

הכריתה של תוספתן מודלק תוארה לראשונה עוד במאה התשע עשרה. דלקת חריפה של התוספתן אינה אירוע נדיר במרפאות ראשוניות, בחדרי מיון ובמחלקות כירורגיות של העולם המערבי. מכיוון שהדלקת עשויה להתבטא בצורות שונות, תוארו שיטות שונות כדי לשפר את יכולת האבחון, כגון: כאב בבטן ימנית תחתונה בשיעול יזום מצביע על דלקת באזור; כך גם כאב בצד ימין לאחר לחיצה על אזור המעי הגס השמאלי; בבדיקה רקטלית- רגישות בדופן ימין מצביעה על דלקת בסביבה, באגן או רטרוצקלי. בדיקות דם למדדי דלקת, כמו גם בדיקות הדמיה כגון אולטרה סאונד בטן וסיטי בטן, מסייעים בביסוס האבחנה.

לדלקת עצמה יש מספר שלבים בהתפתחות- ברוב המקרים מגיע החולה לרופא המשפחה או לחדר המיון כבר בשלב המוקדם. ישנה חשיבות לאבחן הדלקת בשלביה הראשונים עם הופעת התלונות הראשונות, מכיוון ששלב זה של הדלקת הראשונית נמשך מספר שעות ובהמשך, במידה שהדלקת של התוספתן איננה מאובחנת, הופכת הדלקת למוגלתית, דופן התוספתן עוברת נמק, התוספתן "מתפוצץ" כפי שנהוג לתאר בשפת היומיום, ומופיעה ההתנקבות, בערך 48 שעות אחר תחילת הדלקת. ההיתנקבות של האפנדציט עשויה להתאפיין דווקא בהקלה בכאבים.

מהי רשלנות רפואית באבחון דלקת של האפנדציט ?

עפ"י הספרות הרפואית, הבדיקה הגופנית היא הכלי האמין האמין ביותר לאבחון מוקדם של דלקת התוספתן. בדיקות דם למדדי דלקת וכן בדיקות הדמיה של הבטן (אולטרה סאונד / CT), מסייעים בביסוס האבחנה. אי ביצוע הבדיקות המקובלות במקרה של חולה המציג סימפטומים ו/או סימנים העלולים ללמד על אפנדציטיס, יכול להיחשב רשלנות רפואית באבחון דלקת של האפנדציט.

למרבה הצער, למרות שכיחותה של מחלה זו, אנו עדים למקרים בהם עקב רשלנות רפואית מאובחנת דלקת של האפנדציט באיחור, לאחר שהתוספתן "התפוצץ" בבטנו של החולה. חולים אלו נזקקים לעתים לניתוח בטן הכולל פתיחה נרחבת של הבטן על מנת להוציא התוספתן המודלק ולצורך ניקוי חלל הבטן מהזיהום שנגרם מ"התפוצצות" האפנדציט. נתקלנו גם במקרים של חולים שנפטרו עקב איחור באבחון ובטיפול בדלקת של האפנדציט.

אבחון בזמן במקרים של דלקת של האפנדציט קריטי, מכיוון שדליפת התוכן המוגלתי לחלל הבטן יכולה, כאמור לעיל, לגרום לדלקת מקומית או לדלקת בחלל הבטן (פריטוניטיס), שעשויה להוביל לאלח דם, כֶשֶל מערכתי ואף, כאמור, מוות.

כישלון באבחון דלקת של האפנדציט בשלביה הראשונים עשוי ללמד על פרקטיקה רפואית בלתי סבירה, ולהוות עילת תביעה ברשלנות רפואית עקב איחור באבחון דלקת התוספתן.

מקרים שכיחים של רשלנות רפואית באבחון דלקת של האפנדציט הם:

  • התעלמות מתלונות החולה על כאב חדש בבטן ימנית תחתונה.
  • אי הכללה דלקת של התוספתן כחלק מכלל האפשרויות, אבחנה מבדלת, אצל החולה המתלונן על כאב חדש בבטן תחתונה ימנית.
  • אי הפניית חולה עם תלונות מחשידות של דלקת של האפנדציט לחדר מיון.
  • אי ביצוע בדיקות הדמיה מתאימות במקרה של חשד באפנדציטיס: אולטרה סאונד בטן ו/או סיטי (CT) בטן.
  • אי ביצוע ניתוח בזמן על אף אבחנה של דלקת של האפנדציט.
  • פגיעה באיברים סמוכים עקב ביצוע ניתוח לקוי לכריתת התוספתן.
  • אי מתן טיפול הולם במצב של דלקת בחלל הבטן כתוצאה מכך שהאפנדציט "התפוצץ".

מקרים אלו ועוד, עלולים ללמד על רשלנות רפואית באבחון ובטיפול בדלקת של האפנדציט.

במידה שחל במקרה שלך איחור באבחנה ו/או בטיפול בדלקת של האפנדציט, הינך מוזמנ/ת ליצור עמנו קשר ואנו נשמח לבחון האם מדובר במקרה שלך ברשלנות רפואית באבחון דלקת של האפנדציט.

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp