רשלנות רפואית בלידה

עורכי הדין גיא נסים ואביחי דר מסבירים מהי רשלנות רפואית בלידה, מהם המקרים השכיחים, מהו היקף הפיצוי בתביעות אלו, עד מתי אפשר לתבוע, מהן ההוצאות של תביעה על רשלנות בלידה ומתי כדאי לפנות לייעוץ עם עורך דין

לידה עלולה להסתיים עם נזקים ליולדת ו/או לתינוק. במידה שהנזקים הופיעו כתוצאה מרשלנות רפואית סביב הלידה, ניתן לתבוע פיצויים כספיים.

החוק (סעיף 35 לפקודת הנזיקין) לא מגדיר בצורה מפורשת מה היא רשלנות רפואית בלידה אלא קובע באופן כללי שאי נקיטת רמת מיומנות סבירה ו/או רמת זהירות סבירה במשלח יד מהווה רשלנות. על צוות הלידה מוטלת חובת זהירות כלפי היולדת ועוברה, במסגרתה עליהם לפעול בצורה סבירה, על פי פרקטיקה מקובלת ועדכנית, תוך יידוע המטופלת באפשרויות הטיפול הקיימות במצבה. ככל שהחובה לפעול ברמת זהירות/מיומנות סבירה מופרת ובשל כך נגרם נזק ליולדת או לתינוק, אזי קיימת אפשרות לתבוע פיצוי בשל רשלנות רפואית בלידה [להרחבה על ההגדרה של רשלנות רפואית בלידה לחצ/י כאן].

100 שניות על רשלנות רפואית בהריון ולידה מאת עורך דין אביחי דר

דוגמאות למקרים שכיחים של רשלנות רפואית בלידה

רבות הן הנסיבות שיכולות להקים עילת תביעה בשל רשלנות רפואית בלידה. להלן מספר דוגמאות שכיחות למדי במקרים אלו:

  • חוסר תשומת לב של צוות הלידה לתלונות היולדת או לסימנים שמופיעים אצל העובר, כגון: דימום של היולדת, ירידת מים מקוניאליים, האטות או האצות דופק של העובר ועוד אי אלו רמזים למצוקה של העובר. מקרים של מצוקת עובר שלא מזוהה עלולים להסתיים עם נזק מוחי לתינוק ולהותירו עם שיתוק מוחין (CP).
  • נקיטה בטכניקת לידה שגויה אשר גורמת נזקים לתינוק או ליולדת, כגון- ביצוע לקוי או מיותר של לידת וואקום או חילוץ לא תקין של העובר, בכוח או במיומנות ירודה והופעת שיתוק ע"ש ארב.
  • ביצוע לידה וגינאלית במקרים בהם צריך היה לבצע לידה קיסרית בשל מצג העובר, גודלו או נתונים אחרים הקשורים ביולדת עצמה, כגון שליית פתח.
  • טכניקת הפלה שגויה כגון חירור דופן הרחם בגרידה או פגיעה ברחם בהיסטרוסקופיה, עלולה להסתיים בנזק לרחם ואף לסכן חיי האישה (כגון מקרה של דימום חמור ובלתי נשלט).
  • השארת שארית תוכן ההריון או השלייה ברחם ו/או אי ביצוע מעקב אחר הוצאת השלייה בשלמותה. בהיעדר זיהוי וריקון רחם, עלולה השארית לגרום להצטלקות, הידבקות ופגיעה במבנה הרחם ובפריון והופעת, למשל, תסמונת אשרמן.

מקרים אלו ועוד מקרים רבים אחרים בהם הצוות הרפואי פעל בצורה לא תקינה סביב הלידה, עלולים לגרום נזק לתינוק ו/או ליולדת, אשר ניתן היה למונעו באם היו פועלים בצורה זהירה וסבירה.

מהו היקף הפיצוי בתביעות רשלנות רפואית בלידה ?

מה שמכתיב את גובה הפיצוי בתביעות רשלנות רפואית בלידה, הוא גובה הנזק שנגרם ליולדת ו/או לתינוק. מאחר שנזקים סביב הלידה עלולים להיות חמורים, היקף הפיצוי בתביעות אלו הוא מן הגבוהים שנפסקים בתביעות רשלנות רפואית.

נזק מוחי לתינוק בשל חילוץ מאוחר והופעת שיתוק מוחין (CP) או שיתוק ע"ש ארב, שנגרם בשל טכניקת לידה שגויה, עשויים להסתיים בפיצוי של מיליוני שקלים. גם מקרים של פגיעה בסוגרים של האישה או ברחם ובפוריות, אובדן רחם וחלילה מקרי פטירה של התינוק או האישה, עשויים להסתיים בפיצויים גבוהים במיוחד.

עד מתי אפשר לתבוע על רשלנות בלידה ?

ככל שמדובר בנזקים בלידה ליילוד, ניתן לתבוע עד 7 שנים מהגיעו של הילד לגיל 18, זאת אומרת עד גיל 25.

ככל שמדובר בנזקים בלידה ליולדת, ניתן לתבוע עד 7 שנים מיום הלידה.

[להרחבה על התיישנות בתביעות רשלנות רפואית לחצ/י כאן].

מהן ההוצאות של תביעת רשלנות רפואית בלידה ?

עיקר ההוצאה הכספית לתובע בתביעת פיצויים בשל רשלנות בלידה, הוא עבור חוות דעת של רופאים מומחים. החוק מחייב לתמוך תביעת רשלנות רפואית בחוות דעת של רופא מומחה מתחום הרשלנות- בתביעות אלו בדרך כלל הכוונה לחוות דעת של מומחה למיילדות וגניקולוגיה. כמו כן, על פי רוב מצרפים בתביעות אלו חוות דעת נוספות של מומחים מתאימים לביסוס הנזקים שנגרמו ליולדת ו/או לתינוק בשל הרשלנות.

כיום ניתן, בתנאים מסוימים, לקבל מימון חיצוני להוצאות המשפט עם תנאי להחזירן רק במידה שזוכים בתביעה.

שכר טרחת עורך הדין בתביעות אלו נגזר באחוזים מהפיצוי – רק במידה שהתביעה מצליחה ומתקבל פיצוי.

מתי מומלץ להתייעץ עם עורך דין לרשלנות רפואית בלידה ?

ישנם מקרים בהם הרשלנות  בלידה ברורה וגלויה לעין וישנם מקרים בהם צריך לבחון היטב התיק הרפואי על מנת לזהות הכשל. המוסדות הרפואיים אינם ממהרים לחשוף בפני המטופלות את הטעויות שנעשו. לפיכך, אנו ממליצים לכל אישה אשר עברה לידה שהסתיימה עם נזק – לה ו/או לתינוק – לפנות לייעוץ עם עורך דין.

אנו מתמחים בתביעות רשלנות רפואית בלבד, ובתוך כך בתביעות רשלנות רפואית בהריון ולידה. אנו בעלי ניסיון רב שנים והצלחה מרובה בתביעות אלו.

לחצ/י לתביעות רשלנות רפואית בהריון ולידה בטיפולנו

יש לך עוד שאלות על רשלנות רפואית בלידה ? כנס/י לדף תשובות לשאלות שכיחות בנושא

לחצ/י לשאלות ותשובות בנושא רשלנות רפואית בלידה

 

יצירת קשר

לפניה מהירה
דילוג לתוכן