הזכות לפיצויים בשל רשלנות באבחון ובטיפול בשבץ מוחי

על פי רוב, שבץ מוחי (אירוע מוחי- CVA) מלווה בסימני אזהרה מוקדמים. לעתים, למרות העובדה שהמטופל פנה לרופא והתלונן בפניו על סימנים שעלולים להיות רמזים לשבץ מוחי בפתח, כושל הרופא ואיננו משכיל לזהות מבעוד מועד את השבץ המוחי המתגבש. במקרה שכזה, עלול המטופל לחוות בתוך ימים עד שבועות אירוע מוחי שמותיר אותו עם פגיעה מוחית איסכמית בלתי הפיכה או אף חלילה מביא למותו. אם כך אכן קרה, ייתכן שמדובר ברשלנות רפואית.

דוגמאות למקרי רשלנות רפואית בשבץ מוחי

  • חולה המתלונן אצל רופא המשפחה/חדר מיון על חולשה חולפת באחת הגפיים ו/או הפרעת דיבור חולפת ו/או סחרחורת וחוסר יציבות, לראשונה בחייו, ואיננו עובר בדיקות לשלילת אירוע מוחי מתהווה- כגון הדמיה של כלי הדם המוחיים באמצעות סיטי או אולטרהסאונד.
  • חולה אשר פונה לבית חולים עם סימני אירוע מוחי אך מטופל במיון באיחור ומחמיץ בשל כך ההזדמנות לקבל טיפול ממיס קרישים (TPA). 
  • חולה הסובל מגורמי סיכון לשבץ מוחי שלא מזוהים ו/או לא מטופלים כגון: יתר לחץ דם, סכרת ושומנים בדם. 

יש כיום אמצעים רבים שמטרתם מניעת שבץ מוחי- בין אם מדובר בטיפול תרופתי מונע אצל אנשים עם גורמי סיכון (באחריותו של רופא המשפחה לזהות ולהציע טיפול תרופתי מונע מתאים כגון אספירין וכן לאזן גורמי סיכון- כגון סכרת, יתר לחץ דם וכו') ובין אם מדובר באמצעים אחרים, כגון צנטור מוח אבחנתי או טיפולי, במקרים של אירוע מוחי חולף או קטן, או מתן טיפול מחדש זרימת דם (TPA) במקרים של אירוע מוחי שהתפתח ואובחן בתוך עד 4.5 שעות. גורם הזמן הינו קריטי במקרים של שבץ מוחי ולכן יש להעניק טיפול בהקדם ואין מקום לטעויות. בכל מקרה של ספק יש לפסוק לחומרה ולבצע בירור מקיף וזריז.

הפיצויים במקרי רשלנות רפואית בשבץ מוחי

במידה שאלמלא הרשלנות הרפואית האירוע המוחי היה נמנע או ממוזער משמעותית, ניתן לתבוע ולדרוש פיצויים כספיים. הפיצויים במקרים שכאלו עשויים להיות בטווח של בין מאות אלפי למיליוני שקלים- תלוי בנסיבותיו של כל מקרה ומקרה.

גילו של הנפגע, כמו גם מצבו התעסוקתי לפני ואחרי המקרה, היקף הפגיעה המוחית והשלכותיה על תפקודו היומיומי, תוחלת חייו ו/או הקיצור הצפוי לה עקב הרשלנות, העזרה לה הוא זקוק, צרכיו הרפואיים והשיקומיים וכו' הם הם העומדים בלב חישוב הפיצויים להם יהיה זכאי הנפגע. 

להלן מספר מקרים בהם טיפלנו של רשלנות רפואית בשבץ מוחי שהובילה לפיצוי כספי:

אז איך מתחילים תהליך התביעה ?

במידה שעברת חלילה שבץ מוחי או חלילה יקירך נפטר או ניזוק קשות עקב שבץ מוחי, ניתן לפנות אלינו לייעוץ משפטי על מנת לברר האפשרות לקבלת פיצוי כספי. הפגישה אינה כרוכה בתשלום לאחריה נפנה למוסדות הרפואיים על מנת לאתר מלוא הרשומות הרפואיות הקשורות עם הטיפול שקיבלת, לאחר מכן נעיין בחומר ונדע האם יש או אין מקום להמשיך לכיוון של תביעה לפיצוי כספי בשל רשלנות בטיפול בשבץ מוחי.

יצירת קשר

לפניה מהירה
דילוג לתוכן