אי מניעת טעויות במתן תרופות

לעתים מצבו הרפואי של המטופל אוסר על מתן תרופה מסוימת, כך שאם תינתן אותה תרופה אסורה, עלול הדבר לגרום למטופל נזק ואף להציבו בסכנת חיים.

לפיכך, ישנה חשיבות רבה לוודא לפני מתן כל תרופה כי מצבו של המטופל אינו אוסר על נתינתה אחרת יכול להיחשב הדבר לרשלנות רפואית בטיפול. חובה זו מוטלת בראש ובראשונה על הרופא שהורה על מתן התרופה, אם זה בבית החולים במסגרת אשפוז שאז תינתן התרופה על ידי צוות האחיות, ואם זה בקופת החולים כאשר המטופל נוטל התרופה בביתו.

מקרים של טעות במתן תרופה

בשורות הבאות נתאר שלושה מקרים שהגיעו לטיפולנו בהם עקב מתן טיפול תרופתי שגוי נגרם בשני מקרים מוות ובמקרה השלישי- נכות חמורה. בגין מקרים אלו הגשנו תביעות רשלנות רפואית עם דרישה לפיצוי כספי של מיליוני שקלים בכל מקרה ומקרה.

מתן טיפול תרופתי שגוי:

המקרה הראשון התרחש בשנת 2006 בבית חולים גדול במרכז הארץ. המנוח היה מושתל לב שאושפז בבית החולים לצורך ביצוע סדרת בדיקות כהכנה להשתלת לב חוזרת. במהלך האשפוז פיתח המנוח דלקת של המעי – קלוסטרידיום דיפיציליה (CD) שביטויה שלשולים חמורים. למרות העובדה שבדיקת צואה של המנוח גילתה כי הוא סובל מ-CD, החלו לתת לו אחיות בית החולים טיפול בתרופה מסוג סטופיט (STOPIT) שמטרתו לעצור השלשולים. הייתה זו פעולה קטלנית, כי על ידי מתן תרופה עוצרת שלשול גרמו האחיות לכך שהחיידק המסוכן נותר לכוד במעיים של המנוח. הדבר הוביל להתפשטותו של החיידק ולזיהום כללי בדמו של המנוח, והוא נפטר לאחר מספר ימים. במקרה זה אסור היה בתכלית האיסור לטפל במנוח בתרופה מסוג סטופיט עקב החיידק במעי, ואולם אחיות בית החולים, ברשלנותן, לא טרחו לעיין בתוצאות בדיקת הצואה שהעידה על החיידק, ונתנו טיפול תרופתי אסור במצבו של המנוח.

טעות במתן תרופה למטופל:

המקרה השני התרחש בשנת 2007 בבית חולים גדול בצפון הארץ. המטופל טופל במחלקת טיפול נמרץ עקב זיהום ברקמות העמוקות. בשלב מסוים ניתנה למטופל תרופה בשם נורמיטן שמטרתה הורדת לחץ דמו של המטופל. לחץ דמו של המטופל ירד לערכים נמוכים ומסוכנים, אספקת הדם למוח נפגעה והמטופל עבר לאחר מספר שעות אירוע מוחי שהותיר אותו נכה, מרותק לכיסא גלגלים למשך יתרת חייו. במקרה זה ניתנה התרופה למרות העובדה שאסור היה להורות על הורדת לחץ דמו של המטופל, שכן לחץ דמו הבסיסי היה מלכתחילה גבוה (המטופל סבל מיתר לחץ דם). הורדת לחץ הדם על ידי שימוש בתרופה בעלת זמן השפעה ארוך גרמה לפגיעה באספקת הדם אליה הורגל מוחו של המטופל ולנזק מוחי חמור עקב כך.

אי מניעת טעות במתן תרופה:

המקרה השלישי התרחש בשנת 2013 בבית חולים גדול במרכז הארץ. המטופל, ילד כבן 3 שנים, הגיע למכון הרנטגן של בית החולים לצורך ביצוע בדיקת סיטי של הלב כהכנה לניתוח לבבי שהוא היה מיועד לעבור (החלפת מסתם מיטרלי). במהלך הבדיקה ניתנו לילד שלוש מנות של תרופה שמטרתה להאט קצב ליבו (לצורך קבלת רזולוציה מיטבית בצילום). מתן התרופה אכן גרם להאטת הדופק של הילד, אולם גרם גם להופעת דום לב ולצורך בביצוע החייאה, לאחריה נותר הילד עם נזק מוחי ושיתוק בארבע גפיו. הילד נפטר מספר חודשים לאחר מכן. בית החולים לא וידא מראש וכנדרש שאכן מותר היה לתת לילד התרופה להאטת הדופק שניתנה. אם היה מברר זאת, היה מגלה שהילד נוטל בשגרה לפחות שתי תרופות אשר אוסרות על מתן התרופה שניתנה במהלך הצילום.

חשוב לנו להדגיש כי גם אם נגרם למטופל נזק עקב מתן שגוי של תרופה, ברוב המכריע של המקרים המוסד הרפואי לא יטרח לגלות הדבר למטופל או לבני משפחתו, ונזקיו של המטופל או חס וחלילה מותו יוסברו כסיבוך בלתי נמנע. כך היה בשלושת המקרים שתיארנו למעלה, באף אחד מהם לא נמסר למטופל או לבני משפחתו שנזקיו נגרמו כתוצאה ממתן תרופה שגוי. יתרה מזאת, על אף שבית החולים יודע היטב כי נעשתה על ידו טעות חמורה במתן התרופה, במסגרת ההליכים המשפטיים הוא פועל בכל המרץ על מנת להכחיש אחריותו למקרה.

לפיכך, סף חשדנות גבוה במקרה של טיפול שהוביל לנזק למטופל כמו גם שכירת שירותיו של עורך דין המתמחה ברשלנות רפואית ובעל ניסיון בטיפול במקרים דומים, הינם הכרחיים לצורך חשיפת האמת ומימוש זכות המטופל לפיצויים עקב רשלנות רפואית בטיפול בו.

בדיוק בשביל זה אנו כאן עבורך, אל תהסס/י לפנות אלינו לייעוץ לא מחייב בנדון ואנו נבחן האפשרות להגיש בשבילך תביעה בשל טעות במתן תרופה. 

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.

יצירת קשר

לפניה מהירה
whatsapp
whatsapp
דילוג לתוכן