רשלנות באבחון תסביב אשך הותירה מטופל צעיר עם אשך בודד

איחור באבחון תסביב אשך הביא לכריתת האשך- זהו נושא תביעה שהגשנו ב-13.5.19 לבית משפט השלום בירושלים, בשמו של בחור צעיר, כנגד רופא אורולוג וכנגד קופת חולים כללית (במסגרתה נבדק המטופל ע"י הרופא). הרופא האורולוג בקופת החולים התעלם מנורות האזהרה מחד ולא ביצע הבדיקות הנדרשות מאידך, כדי לאשר או לשלול את אבחנת התסביב, ולא הפנה את התובע הצעיר באופן מיידי לבדיקת אולטרה סאונד. כאשר הגיע התובע בסופו של דבר למיון בית חולים לבצע הבדיקה, היה זה מאוחר מדי, ועל אף ניסיונות המנתחים להציל את אשכו של התובע כשלו בכך ונאלצו לכרותו. כך נותר התובע הצעיר עם אשך אחד ועם נזקים שיוריים הן מבחינה אורולוגית והן מבחינה נפשית.

מעוניינ/ת במידע נוסף על המקרה וכן במידע על הזכות לתבוע פיצוי כספי בשל טעויות באבחון רפואי ? קרא/י עוד:

לכתב התביעה צורפה חוות דעת של רופא מומחה לאורולוגיה אשר קבע כי התייחסות הרופא בקופת החולים לתלונות התובע הייתה לא תקינה וכי אבחון נכון, כנדרש במקרה שכזה, היה מביא להצלת האשך !

כמצוות הוראות הדין נתמכה התביעה בחוות דעת רפואית של רופא אורולוג בכיר, לשעבר מנהל מערך אורולוגי בבית חולים בירושלים, אשר עיין בתיק הרפואי של התובע, בדק אותו וקבע כי אילולא התרשלות הרופא האורולוג ניתן היה להציל האשך של התובע. להלן ציטוט חלק מדברי המומחה כפי שהובאו בחוות הדעת:

"התייחסות רופא קופת חולים לתלונותיו של מר…הייתה לא סבירה, בדיקתו למצער חלקית, והתעלמותו מתלונות דומות בעבר מחד ומהיעדר תלונות ובדיקות תומכות בדלקת מאידך, גרמו להחלטתו הרשלנית שלא לחשוד בתסביב ולאי הפנייתו מיידית למיון בית חולים. בדיקה מוקדמת וניתוח היו נותנים סיכוי סביר להצלת האשך, תלוי במועד שבו הפך התסביב עם הכאב לקבוע ולא הותר שוב".

תסביב אשך- במידה שאינו מותר (באופן ספונטני או בניתוח פשוט יחסית), מביא לנמק ואבדן האשך

המומחה האורולוג הבכיר קבע בחוות דעתו כי ידוע שאי התרתו של תסביב האשך עלולה להביא לנמק, ניוון האשך ואבדנו. מנגד, ניתוח פשוט יחסית מאפשר התרת התסביב והצלת האשך- והכל בתנאי שהאבחנה נעשית כנדרש בזמן, והניתוח להתרת השיזור נעשה במועד:

"תסביב אשך הוא אחד המצבים החמורים ביותר באורולוגיה, הן מבחינת הצורך בטיפול מידי בניתוח והן מבחינת הסיבוכים האפשריים לעתיד. תסביב האשך הוא תופעה שבה מסתובב האשך על צירו בשק האשכים. התסביב גורם לחסימה של כלי דם ורידיים ובהמשך, עקב היווצרות בצקת, לחסימת אספקת הדם העורקי…התמונה הקלאסית של תסביב האשך היא כאב פתאומי באשך, נפיחות, בחילה, הקאה. בחלק מהמקרים תלונת הכאב רובה או כולה מתרכזת בבטן התחתונה באותו הצד של האשך שסובל מהתסביב…

התסביב, במידה שאינו מותר באופן ספונטני או בניתוח פשוט יחסית, מביא לנמק וניוון האשך. פרק הזמן עד להיווצרות נמק, משתנה ממקרה למקרה, על פי נסיבותיו, לרבות מידת השיזור וגורמים נוספים".

בדיקת אולטרה סאונד פשוטה הייתה מביאה לגילוי התסביב ומאפשרת ניתוח להצלת האשך

המומחה הוסיף וקבע בחוות הדעת כי ניתן היה באמצעות בדיקה פשוטה להציל האשך:

"בדיקת אולטרהסאונד דחופה במיון הייתה מביאה לאבחנה הנכונה ומאפשרת ניתוח להצלת האשך", קבע האורולוג המומחה.

המחלה אובחנה באיחור ונגרם לך נזק ? "דגלים אדומים" המחשידים ברשלנות רפואית באבחון

חשוב להדגיש תחילה שלא כל מחלה או מצב חירום רפואי ניתנים לאבחון מדויק ובזמן. על אף התפתחות הטכנולוגיה ואמצעי הבדיקה והאבחון, עדיין ישנם שלל מחלות ומצבים רפואיים הקשים לאבחון ולכן ברור שלא כל אבחון שגוי או מאוחר מהווה רשלנות רפואית המזכה בפיצוי כספי. לעומת זאת, המלצתנו היא שלא לקבל אבחון מאוחר ונזק בלתי הפיך כדבר מובן מאליו- אם מחלה (כגון סרטן ממאיר) או מצב חירום רפואי (כגון- אוטם שריר הלב / שבץ מוחי) אובחנו באיחור ונגרם בשל כך נזק גוף בלתי הפיך, המלצתנו היא לפנות לייעוץ עם עורך דין הבקי בדיני הרשלנות הרפואית על מנת שיבחן האם המקרה אינו נגוע ברשלנות רפואית.

מדובר ברשימה חלקית בלבד. במידה שקיים חשד כי נפגעת בשל אבחון מאוחר, ההמלצה היא לפנות לייעוץ עם עו"ד לרשלנות רפואית.

פיצוי כספי בשל רשלנות באבחון תסביב אשך

בחוות הדעת שצורפה לתביעה הנ"ל, פרט המומחה את הנזק העלול להיות כרוך באבדן אשך אחד. להלן עיקרי הנזקים הקשורים בד"כ עם אובדן אשך אחד:

  • בכמחצית מהמקרים של בעלי אשך בודד, קיים חשש שייצור הזרעונים ע"י האשך הבודד יורע עם הזמן ויפגע בפוטנציאל הפוריות שלהם.
  • בעל אשך בודד הופך מוגבל במידת מה בתפקודו- המגבלות נובעות מהסכנה לפגיעה פיסית באשך הנותר, בעיקר בתחומי ספורט כגון רכיבה על אופניים, אופנוע, אומנויות לחימה וכדורגל.
  • במקרה של אובדן אשך אחד, נהוג לבצע ניתוח להשתלת תותב לשק האשכים.
  • בשל אובדן האשך מומלצת הערכה נפשית עקב נטייה לפתח קושי הסתגלותי, במיוחד עם בנות זוג ובכלל בשל פגיעה בדימוי הגוף, דיכאון וכו'.

בתביעת רשלנות רפואית תלוי הפיצוי שייפסק לתובע, בראש ובראשונה, בהיקף הנזק שנגרם לו בשל האירוע הרשלני. כמתואר לעיל, במקרה של אובדן אשך אחד, ניתן לתבוע פיצוי בגין הפגיעה בפוריות והצורך ב"עיבור" מלאכותי על כל הכרוך בזאת מבחינת עלויות, זמן בטלה וכדומה. כמו כן, יידרש במקרה שכזה פיצוי בגין הצורך בטיפולים נוספים, ניתוחים, ביקורות, וכדומה. מעבר לכך, במקרה של פגיעה נפשית נלוות, ייפסק פיצוי בגין עלויות הטיפול הנפשי, תרופות, שיחות פסיכולוגיות וכן כמובן בשל המגבלה בתפקוד היומיומי והתעסוקתי- ככל שנגרמו בשל הפגיעה הנפשית.

מעבר לכך, במקרים אלו בחלק הארי של המקרים נפסק הפיצוי בגין הכאב והצער הקשורים עם הטראומה של אובדן האשך, הכאבים הכרוכים בכך, הצער, הבושה, ההשפעה הנפשית, הפגיעה בפוריות וכו'.

חשוב להדגיש כי כל מקרה ייבחן לגופו על פי נסיבותיו שהרי לא מקרה של מי שלא נפגע נפשית בשל האבדן כמקרה של מי שנפגע נפשית ופגיעה זו משליכה על תפקודו היומיומי; כמו שלא מקרה של מי שאינו נכלל ב-50% מהמקרים שנפגעים בפוריות כמי שכן נפגע בפוריות.

להרחבה על אופן חישב הפיצויים בתביעות רשלנות רפואית – לחצ/י על הקישור.

השבץ המוחי אובחן באיחור- המטופל יפוצה במליוני שקלים >

איבדת אשך בשל תסביב ? פנה לייעוץ עם עורך דין

לסיכום, אירוע של טעות באבחון תסביב אשך עלול לעלות ביוקר ולהביא לאבדן האשך. במקרים אלו נודעת חשיבות רבה לאבחון מדויק תוך כדי בחינת כל הנתונים של החולה- כולל ההיסטוריה הרפואית שלו (אנמנזה- בשפה המקצועית). חשוב לזכור כי במקרים אלו בכוחה של בדיקה פשוטה, זולה, זמינה ולא יקרה- אולטרה סאונד של האשכים- בכדי לגלות התסביב ולאפשר התרתו בזמן והצלת האשך.

בתי המשפט דנים באופן שוטף בתביעות בעניין רשלנות באבחון ובטיפול במקרים של תסביב אשך. יש לתמוך תביעה שכזו בחוות דעת של רופא מומחה בתחום האורולוגיה. הפיצוי שייפסק- במידה שהתביעה תתקבל- תלוי בראש ובראשונה בהיקף הנזק שנגרם למטופל, כאשר שאלות כגון השלכות הפגיעה על מצבו הנפשי של המטופל, כמו גם קיומה (או היעדרה) של פגיעה בפוריות – הינן משפיעות באופן ישיר על גובה הפיצוי שייפסק במקרה הנתון.

המלצתנו היא לפנות לייעוץ עם עורכי דין לרשלנות רפואית בכל מקרה של תסביב אשך שאובחן באיחור והסתיים עם אובדן האשך.

קישורים רלבנטיים:

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp