רשלנות באבחון תסביב אשך גרמה לאובדן אשך של צעיר

תביעה בשל רשלנות רפואית באבחון תסביב אשך, אשר גרמה לאובדן אשך של התובע הצעיר. עורכי הדין גיא נסים ואביחי דר מסבירים מה היתה הרשלנות באבחון תסביב האשך של התובע ומהו הפיצוי הצפוי בתביעה

מה הייתה הרשלנות שגרמה לאובדן האשך של התובע ?

התובע, צעיר בשנות העשרים של חייו, פנה לרופא אורולוג בקופת חולים בשל תלונות על כאבים ונפיחות לסירוגין באשך. הרופא האורולוג לא ביצע הבדיקות הנדרשות כדי לאשר או לשלול מצב של תסביב אשך (Testicular torsion). תסביב אשך הוא מצב חירום רפואי, שבו, בשל הפרעה באספקת דם לאשך הנגרמת בשל סיבוב האשך סביב צינור הזרע, נגרם נזק שמביא לכיווצו ולהריסתו של האשך. מחלה זו מלווה בדרך כלל בכאבים פתאומיים ובנפיחות באשך.

הרופא האורולוג לא חשד, כמתבקש בנסיבות, במצב של תסביב אשך ולא הפנה התובע לבירור הנדרש (בדיקת אולטרה סאונד מיידית או למעשה לחדר מיון תחת חשד לאבחנה זו, שם היה עובר התובע הבדיקות הנדרשות). כאשר הגיע התובע בסופו של דבר למיון בית חולים לבצע הבדיקה, היה זה מאוחר מדי, והמנתחים נאלצו לכרות האשך. כך נותר התובע הצעיר עם אשך אחד ועם נזקים שיוריים הן מבחינה אורולוגית והן מבחינה נפשית.

כמצוות הוראות הדין צורפה לכתב התביעה חוות דעת של רופא מומחה לאורולוגיה אשר קבע כי מדובר במקרה זה ברשלנות רפואית באבחון תסביב אשך, כפי שמופיע בחוות דעתו:

"התייחסות רופא קופת חולים לתלונותיו של מר…הייתה לא סבירה, בדיקתו למצער חלקית, והתעלמותו מתלונות דומות בעבר מחד ומהיעדר תלונות ובדיקות תומכות בדלקת מאידך, גרמו להחלטתו הרשלנית שלא לחשוד בתסביב ולאי הפנייתו מיידית למיון בית חולים. בדיקה מוקדמת וניתוח היו נותנים סיכוי סביר להצלת האשך, תלוי במועד שבו הפך התסביב עם הכאב לקבוע ולא הותר שוב".

המומחה קבע שאילולא הרשלנות האשך של התובע היה ניצל

המומחה הסביר בחוות דעתו כי במידה שהתסביב של האשך לא מותר ספונטנית או על ידי ניתוח פשוט יחסית, שיזור האשך מביא לנמק ולניוון האשך. במקרה זה קבע המומחה כי היה צורך להפנות התובע למיון בית החולים, שם היה עובר הוא בדיקת על קול שהייתה מזהה תסביב אשך ומובילה לניתוח להתרת התסביב והצלת האשך:

""בדיקת אולטרהסאונד דחופה במיון הייתה מביאה לאבחנה הנכונה ומאפשרת ניתוח להצלת האשך".

מהו הפיצוי הצפוי בתביעה בשל אובדן אשך ?

להלן עיקרי הנזקים הקשורים בד"כ עם אובדן אשך אחד*:

  • בכמחצית מהמקרים של בעלי אשך בודד, קיים חשש שייצור הזרעונים ע"י האשך הבודד יורע עם הזמן וייפגע פוטנציאל הפוריות שלהם.
  • בעל אשך בודד הופך מוגבל במידת מה בתפקודו- המגבלות נובעות מהסכנה לפגיעה פיסית באשך הנותר, בעיקר בתחומי ספורט כגון רכיבה על אופניים, אופנוע, אומנויות לחימה וכדורגל.
  • במקרה של אובדן אשך אחד, נהוג לבצע ניתוח להשתלת תותב לשק האשכים.
  • בשל אובדן האשך מומלצת הערכה נפשית עקב נטייה לפתח קושי הסתגלותי, במיוחד עם בנות זוג ובכלל בשל פגיעה בדימוי הגוף, דיכאון וכו'.

*מבוסס על קביעות המומחה בחוות הדעת

כמקובל בתביעות רשלנות רפואית, גובה הפיצוי במקרה זה הינו תלוי בגובה הפגיעה שנגרמה, לצד השלכותיה על התובע לפי נתוניו שלו הוא (גיל, עיסוק, מצב משפחתי וכו'). כמתואר לעיל, במקרה של אובדן אשך אחד, ניתן לתבוע פיצוי בגין הפגיעה בפוריות והצורך ב"עיבור" מלאכותי על כל הכרוך בזאת מבחינת עלויות. במקרה של פגיעה נפשית נלווית, ייפסק פיצוי בגין עלויות הטיפול הנפשי, תרופות, שיחות עם פסיכולוגים וכן בשל המגבלה בתפקוד היומיומי והתעסוקתי- ככל שנגרמו בשל הפגיעה הנפשית.

מעבר לכך, בחלק הארי של המקרים נפסק הפיצוי בגין הכאב והצער הקשורים עם הטראומה של אובדן האשך, הבושה, ההשפעה הנפשית לרעה, הפגיעה בפוריות וכו'.

במקרה זה אמור הפיצוי שייפסק לשכלל כל הנתונים שהוזכרו, כאשר טווח הפיצוי במקרים של תסביב אשך ללא נכות פסיכיאטרית חמורה או פגיעה חמורה בפוריות הינו בסדר גודל של כמה מאות אלפי שקלים. מובן כי פגיעה בפוריות, כמו גם השלכות נפשיות בשל הפגיעה, עשויים להגדיל הפיצוי משמעותית.

להרחבה על אופן חישוב הפיצויים בתביעות רשלנות רפואית – לחצ/י על הקישור.

השבץ המוחי אובחן באיחור- המטופל יפוצה בשלושה מיליון וחצי שקלים >

קישורים רלבנטיים:

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp
דילוג לתוכן