ניתוח הלב בוצע ברשלנות- התינוק נפטר על שולחן הניתוחים

ב-2.7.18 הגשנו לבית המשפט המחוזי בלוד תביעת רשלנות רפואית בניתוח, בשל מותו של תינוק בן 3 חודשים, שהוכנס לניתוח לב לתיקון דליפה של המסתם המיטרלי- ונפטר בחדר הניתוח. מקרה מצער זה מצטרף לשורת מקרים בהם נתקלנו במשך השנים של רשלנויות סביב ביצוע ניתוח- במקרה זה ביצוע ניתוח שלא היה בו צורך מחד, ותוך כדי טכניקה ירודה, מאידך. להלן פרטי המקרה המצער של מותו של התינוק בגינו הוגשה התביעה, וכן מידע יעיל בנושא רשלנות רפואית בניתוח.

מומחה בכיר לניתוחי לב קבע בחוות דעתו כי הרופאים כשלו בקביעת האבחנה הנכונה למצבו של התינוק

מומחה בכיר לניתוחי לב חזה, בעל ניסיון של מאות ניתוחי לב בילדים, קבע בחוות דעתו שצורפה לתביעה כי הרופאים קבעו לתינוק המנוח אבחנה שגויה של מחלה חשוכת מרפא שלא היתה לו (dilated cardiomyophaty) בעוד שבפועל סבל התינוק מהפרעה חולפת בהתכווצות שריר הלב, ומשנית לכך- מהתרחבות ודליפה של המסתם. המומחה קבע בחוות דעתו כי נתוני המקרה חייבו ביצוע ביופסיה משריר הלב של התינוק, אשר לו בוצעה במועד היתה מגלה כי שריר הלב תקין לחלוטין וכי מדובר בהפרעה חולפת בהתכווצות הלב ולא במחלה קשה ובלתי הפיכה. בפועל, הביופסיה בוצעה לתינוק רק בחדר הניתוח ולאחר שמת- או אז התגלה כי אכן שריר הלב תקין לחלוטין והאבחנה שקבעו הרופאים הייתה שגויה. להלן ציטוט דברי המומחה מחוות הדעת:

"המטפלים אמנם ערכו בדיקות יסודיות לשלילת גורמים מטבוליים, גנטים או נגיפיים אך משנשללו גורמים אלו, לא השכילו, כמתחייב בנסיבות אלו, להשלים בדיקתם על ידי ביופסיה מיוקרדיאלית שיכלה להתוות דרכם ולהרחיב את הטיפול השמרני במקום לשלוח הילוד לניתוח מיותר שהביא למותו".

הניתוח לתיקון המסתם המיטרלי נעשה מתוך מחשבה שגויה שתיקון הדליפה ישפר מצב התינוק בעוד שההיפך היה הנכון

עוד קבע המומחה בחוות דעתו שצורפה לתביעה כי כשלו הרופאים בהבנת המנגנון ההמודינמי של חדר שמאל כושל אצל התינוק- בעוד המטפלים סברו כי תיקון הדליפה של המסתם המיטרלי אצל המנוח ישפר מצבו, תיקון הדליפה רק היה מחמיר מצבו של התינוק, שכן התרחבות ודליפת המסתם היו משניים להתרחבות חדר שמאל הכושל- כמנגנון קומפנסטורי (=של פיצוי) של הלב- ברגע שהלב מתרחב גם המסתם מתרחב ועל ידי כך הלב יכול להמשיך לתפקד. לעומת זאת, תיקון הדליפה והפיכת המסתם לספיק, יביאו לכשל של החדר המורחב עקב קושי שלו לתפקד תחת מסתם העובד במלוא עוצמתו:

"זוהי מחשבה שאינה סבירה ואינה עומדת במבחן הבנת ההמודינמיקה של חדר שמאלי כושל: חדר כושל זועק לעזרת המסתם הדולף המשמש כ Afterload Reduction וכאמצעי הגנה אחרון לפני קריסה טוטאלית. הניסיון לקחת מנגנון הגנה זה מהחדר הוא בבחינת למשוך את השטיח מתחת רגליהם של הרקדנים. גם אם היה צולח כל כולו היה לבטלה. גם היה שומט כלי חשוב בעזרה לחדר, וגם היה מותיר נזק בלתי הפיך של החדר אחרי זמן ממושך של חוסר אספקת דם ללב. מה שאכן קרה במקרה שלפנינו".

ביצוע אבחנה נכונה כמתבקש, היה מונע ניתוחו המיותר של התינוק ומותו בטרם עת

בתביעה נטען כי לו היו הרופאים פועלים כנדרש ומבצעים אבחנה מדויקת של מצבו של התינוק, היו מבינים הם כי מדובר בכשל זמני בליבו של המנוח וכי שריר הלב תקין ובר שיקום, ואז היו מעניקים לתינוק טיפול שמרני מירבי, כולל אם צריך תוך כדי שימוש באקמו (משאבת לב-ריאה מלאכותית) עד הבראתו של התינוק. ודאי שלא היו מכניסים אותו לניתוח מיותר, שכל כולו נועד לבטלה.

רשלנות רפואית באבחון היא סיבה שכיחה למתן טיפול שגוי ורשלני

מקרה מצער זה של רשלנות רפואית בניתוחו של התינוק, מדגים שוב, למרבה הצער, את ההשלכות הרות האסון העלולות להיגרם בשל אבחנה רפואית שגויה. אילולא האבחנה השגויה, היה מקבל התינוק טיפול שמרני מירבי ומבריא- תחת האבחנה השגויה קיבל התינוק ניתוח מיותר ורשלני שגרם למותו. בתי המשפט עמדו לא אחת על חשיבותה הרבה של מלאכת האבחנה הרפואית. על הרופא לנקוט צעדים ולגלות יוזמה ולחתור לאבחנה הנכונה, גם אם מצריך הדבר בירור מקיף, הכולל הפניה לבדיקות שונות ורופאים מומחים. עוד מעלה מקרה מצער זה את הסוגיה הכאובה, יש לומר, של ביצוע ניתוחים מיותרים- אנו נתקלים בתופעה מדאיגה זו מעת לעת, אשר הרבה פעמים מתרחשת גם בשל אבחון רפואי שגוי. להלן מספר דוגמאות ספציפיות ומידע נוסף בנושא:

רשלנות רפואית בניתוח אפנדיציט

רשלנות רפואית באבחון אפנדיציט (דלקת של התוספתן) עלולה לגרום לזיהום בחלל הבטן עקב התפוצצות התוספתן ופיזור תוכנו המזוהם בחלל הבטן. מעבר לעובדה כי מצב זה עלול לסכן חיים, טעות ואיחור באבחון הדלקת בשלביה הראשונים יביאו לביצוע ניתוח בטן גדול הכולל פתיחתה של הבטן (לפרוטומיה) והישארות נזקים שיוריים שלא אמורים להישאר, במצב בו מאבחנים במועד ומנתחים בגישה זעירה (לפרוסקופיה).

הקשיש עבר ניתוח סינוסים מיותר- והתעוור בעין אחת

תביעה בה טיפלנו בעניינו של קשיש ניצול שואה שעבר ניתוח מיותר לניקוי סינוסים (FESS), אשר לאחריו הופיע אובדן ראיה בעין אחת. בתביעה נטען כי הקשיש אובחן עם סינוסיטיס כרונית שמעולם לא היתה לו, ועבר בשל כך ניתוח לניקוי הסינוסים אשר גרם לעיוורונו. התביעה הסתיימה בפשרה עם פיצויו של הקשיש בסכום כסף רב.

ביצוע ניתוח מיותר- סיבה שכיחה לתביעות רשלנות רפואית

ניתוחים כרוכים בסיכונים. משכך, ככל שניתן להסתפק בטיפול שמרני כגון תרופות ומעקב אחר מצב החולה- עדיף שלא לנתח. לפני החלטה על ניתוח- ודאי כשמדובר בניתוחים מסוכנים כגון ניתוח לב, ניתוחי ראש וניתוחי עמוד שדרה- יש לשקול את היתרונות אל מול החסרונות של האלטרנטיבה הניתוחית לעומת שאר האלטרנטיבות ולדון על כך עם החולה. בפועל, אנו עדים למקרים שלא היה כל מקום או צורך בניתוח שבוצע והותיר המטופל עם נזקים או חלילה הביא למותו.

קישורים למידע נוסף בנושא רשלנות רפואית בניתוח לב:

יצירת קשר

לפניה מהירה