עורך דין רפואי - האם יש דבר כזה ?

מהו עורך דין רפואי, מהן סוגיות מדיקו-לגאליות ואיך כל זה קשור לתביעות שלנות רפואית ? עורכי הדין גיא נסים ואביחי דר מסבירים

מהו עורך דין רפואי ?

אין בישראל הסמכה פורמלית של עורך רפואי (medical lawyer) ולמעשה ביטוי זה שזור בפי הציבור בלבד, בדרך כלל כשאדם מבקש להתייעץ בעניין זכויות רפואיות הקשורות עם מצב או אירוע רפואי, כמו תאונת דרכים או רשלנות רפואית. בפן הרחב יותר מדובר בעורכי דין העוסקים בעניינים המערבים רפואה ומשפט – עניינים מדיקו-לגאלים (medico-legal).

מאחר שסוגיות מדיקו-לגאליות מערבות עיניים של רופאה ומשפט, מקובל למצוא כיום אנשים בעלי השכלה משפטית, משפטנים ו/או עורכי דין ורופאים המשמשים בעלי תפקיד בבתי חולים למשל במחלקות ניהול סיכונים, במשרדי ממשלה כמו משרד הבריאות ומשרד המשפטים, במכון לרפואה משפטית ובעוד תפקידים ומשרות שונות בהם יש צורך בשילוב של ידע משפטי עם ידע רפואי, כדי לתת מענה לסוגיות המערבות רפואה ומשפט המתעוררות בתחום הרלבנטי. בדרך כלל יעבדו עורכי הדין והרופאים בתפקידים אלו במשותף, כאשר האחד משלים את השני.

מהן סוגיות מדיקו-לגאליות ?

סוגיות מדיקו-לגאליות כשמן כן הן – סוגיות המערבות רפואה ומשפט. להלן דוגמאות קלאסיות::

  • תביעות רשלנות רפואית
  • סוגיות של אתיקה רפואית כמו כפיית חיסונים, אשפוזים כפויים
  • סודיות ופרטיות רפואית
  • הסכמה מדעת לטיפול רפואי
  • המתות חסד
  • ענייני אפוטרופוסות למשל טובת הילד בטיפול הרפואי לעומת רצון ההורים אמונתם הדתית וכיו"ב
  • כשרות משפטית
  • ניסויים רפואיים
  • נתיחה לאחר המוות (Post Mortem או Autopsia)

*מדובר ברשימה חלקית לצורך ההמחשה בלבד.

הסכמה מדעת לטיפול רפואי - היכנס/י למידע >

עורך דין לרשלנות רפואית ועורך דין רפואי - האחד הם ?

אין ספק שתחום תביעות הרשלנות הרפואית משיק חזיתית לתחום הרפואה. עורך דין העוסק בתביעות רשלנות רפואית חייב להצליח ללמוד ולהבין המקרה הרפואי הניצב בפניו, כדי להצליח לבסס טיעונים משפטיים המזכים בדין.

אמנם עו"ד לרשלנות רפואית עובד על כל מקרה עם רופא מומחה בתחום הרלבנטי, אבל ניסיונו של עורך הדין ממקרים אחרים והידע הרפואי  התאורטי שרכש במשך השנים, הם כלי עזר הכרחיים לעוסקים בתחום.

מצד שני, הטענה כי עדיף שמי שייצג בתביעת רשלנות רפואית בעל הכשרה פורמאלית של רופא אינה בהכרח נכונה. מטבע הדברים הדרישות מעורך דין ומרופא שונות, אופיים של אלו בדרך כלל שונה ותואם את המקצוע בו בחר, והסיכוי של רופא להספיק לרכוש מספיק שנות ניסיון בכובע האחר של עורך דין, לאחר שרכש השכלה רפואית במשך שנים ארוכות, מוטל בספק.

יש יגידו שעדיף שעורך הידן המייצג בתביעת רשלנות רפואית לא יהיה גם רופא, שכן "השפה" אותה מדבר ומבין השופט עצמו אינה שפה רפואית כי אם שפה משפטית שכן השופט- הגורם המכריע בתביעה- אינו רופא אלא משפטן. בהיבט הזה יש משהו במימרה שרופא-עורך דין הוא הרופא הכי טוב מבין עורכי הדין ועורך הדין הכי טוב מבין הרופאים…

קישורים רלבנטיים:

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp
דילוג לתוכן