פיצויים על רשלנות רפואית בהריון- מתי ?

לעתים הריון מסתיים עם לידת ילד פגוע או עם נזקים ליולדת. במקרים שכאלו יכול להיות שמדובר ברשלנות רפואית בהריון. זאת באם קיימת אפשרות שהתנהלות אחרת, תקינה, של הגורמים הרפואיים השונים אשר טיפלו באם במהלך הריונה, הייתה מונעת לידת ילד פגוע או נזק לאישה. את המקרים של לידת ילד פגוע עקב רשלנות רפואית במהלך ההריון ניתן לחלק לשתי קבוצות של מקרים כדלקמן:

ילד שנולד פגוע עקב תחלואה שלא זוהתה במסגרת בדיקות המעקב בהריון:

אי ביצוע או ביצוע לקוי של בדיקות המעקב בהריון, כגון- בדיקות אולטרה סאונד שונות (סקירת מערכות, שקיפות עורפית וכו'), בדיקות גנטיות שונות (חלבון עוברי, דיקור מי שפיר, ייעוץ גנטי) וכו', עשוי להוות רשלנות רפואית. במידה שעקב רשלנות זו לא זוהתה תחלואה אצל העובר, יכול ותהיה להורים עילת תביעה בשל הולדה בעוולה.

במקרים אלו של "הולדה בעוולה" הטיעון המשפטי הוא שאילו היו הרופאים מזהים כמתחייב את הסימנים שהעידו על תחלואה של העובר בעודו ברחם (כגון תסמונת גנטית, חוסר התפתחות, מומים), היו שוקלים ההורים לפנות לוועדה לביצוע הפסקת הריון, וכך לידתו של הילד במומו הייתה נמנעת.

קבוצת מקרים נפוצה אחרת של רשלנות במהלך ההריון היא לידות מוקדמות (לידת פג):

לידת פג ידועה כגורם סיכון גדול לנזקים ולתחלואה לתינוק, כגון שיתוק מוחין, דימומים מוחיים, פיגור שכלי, פגיעות ראייה וכו'. לעיתים הרקע של האישה ההרה, כגון לידת פג בעברה, מחייב מתן טיפול מניעתי במהלך הריונות עתידיים. לעיתים במהלך ההריון עצמו מתגלים סימנים המבשרים על אפשרות של לידת פג. נכון שלא ניתן למנוע באופן מוחלט לידות פגים, אולם ישנם לא מעט טיפולים אשר באמצעותם מצליחים הרופאים לא אחת למנוע לידת פג ו/או לעכב התקדמות של לידה מוקדמת שהחלה. לעניין זה כל שבוע קובע! טיפולים כגון- קשירה של צוואר הרחם, טיפול בפרוגסטרון, שמירת הריון, טיפולים בנוזלים, טיפול תרופתי מרפה צירים, מתן טיפול בסטרואידים להבשלת מערכות העובר וכו' הינם טיפולים זמינים ומקובלים במדינת ישראל, ולפעמים אי מתן טיפול הולם במקרים המתאימים עשוי להוות רשלנות רפואית בהריון.

מקרה של נזק לאישה ההרה/יולדת

לפעמים תחלואה של האישה ההרה, כגון סכרת הריון או דימום רחמי, עלולים לגרום נזקים ליולדת. לפעמים בחירה בטכניקת לידה שגויה עלולה לגרום נזקים ליולדת, בדרך כלל לרחם, לשלפוחית ולשרירי הסוגרים. כמובן שביצוע רשלני של ניתוח קיסרי או ביצוע רשלני של גרידה במקרים של הפלה, עלול אף הוא להסתיים עם נזקים ליולדת. לכן, ההמלצה היא שבמקרה בו נגרם נזק ליולדת סביב הלידה או פעולה אחרת כגון גרידה, לפנות לייעוץ עם עו"ד העוסק בתחום הרשלנות הרפואית.

הוכחת רשלנות רפואית בהריון תזכה בפיצוי כספי משמעותי

בכל אחד מהמקרים, באם מוכח כי מדובר ברשלנות רפואית כאמור, קמה זכאות לפיצויים כספיים. במקרה הראשון של "הולדה בעוולה" יהיו זכאים ההורים לפיצוי ובמקרה השני, של נזקי הפגות, הזכאי לפיצויים הוא הילד.

מטרת הפיצויים לכסות הוצאות גידולו של ילד מוגבל עם צרכים מיוחדים, וכן לכסות את כל צרכיו של הילד עד תום תוחלת חייו, מיום לידתו ועד יומו האחרון. בדרך כלל מדובר על פיצויים בסדר גודל של מיליוני שקלים. הפיצוי מורכב בין היתר מפיצוי בגין עזרה, בגין אובדן השתכרות, בגין טיפולים ואביזרים רפואיים, בגין דיור, בגין כאב וסבל, קיצור תוחלת חיים וכיו"ב. כך לדוגמה במקרה בו טיפלנו נפסקו למעלה מחמישה מליון שקלים בשל רשלנות רפואית שהביאה ללידת ילדה כשהיא פגית הסובלת מנזקים מוחיים וסיפי (CP). חישוב הפיצוי במקרה של רשלנות רפואית בהריון מצריך ידע וניסיון, לכן מומלץ להתייעץ בנדון עם עו"ד המתמחה ברשלנות רפואית.

באם ילדך סובל מנזקים לאחר לידתו, וקיים אצלך חשד כי מדובר בתוצאה של רשלנות רפואית, אל תהסס/י לפנות אלינו לייעוץ פרטני ולא מחייב, במהלכו נבחן האפשרות להגיש עבורכם תביעה לפיצויים על רשלנות רפואית בהריון.

יצירת קשר

לפניה מהירה
דילוג לתוכן