על אף הסיכון הגבוה בוצע ליולדת ואקום שגרם לקרע רקטלי ופגיעה בסוגרים

תביעת רשלנות רפואית בלידה בשל לידת ואקום רשלנית שהסתיימה עם קרע רקטלי דרגה 4 ופגיעה קשה בסוגרים. עורכי הדין גיא נסים ואביחי דר, המייצגים את התובעת, מסבירים בשורות הבאות מה הייתה הרשלנות במקרה זה, מה הנזק שנגרם ומהו הפיצוי הצפוי

מה היתה הרשלנות הרפואית במקרה זה ?

היולדת, צעירה בת 28, שהייתה זו לידתה הראשונה, התקבלה ללידה בשבוע מתקדם (41+1). בהיעדר התקדמות של הלידה, על אף פתיחה גמורה במשך למעלה משעתיים, הוחלט חד צדדית, ללא שיתוף היולדת בהחלטה, ועל אף גורמי סיכון מרובים לפגיעה והופעת קרעים, לבצע לידה מכשירנית עם מכשיר הוואקום (שולפן ריק). בשל כך, נגרם לתובעת קרע דרגה 4 ברקטום, שהצריך ניתוח לתיקונו. למרבה הצער, בשל הפגיעה הקשה, נותרה היולדת הצעירה עם נזק בלתי הפיך לסוגר פי הטבעת שלה שגרם לה נכות.

לכתב התביעה צורפה, כמצוות הוראות הדין, חוות דעת של פרופ' בכיר למיילדות וגינקולוגיה שקבע כי במקרה זה הצטברו מספר גורמים אשר כל אחד מהם -לא כל שכן צירופם – הגדילו הסיכון לקרע שהופיע – נתונים חשובים שלא הובאו לידיעת היולדת לפני שהתקבלה ההחלטה החד צדדית לסיים הלידה באמצעות מכשיר הוואקום:

"מדובר ביולדת מבכירה עם הערכת משקל גבוהה של העובר שהיתה לכן בקבוצת סיכון לקרע קשה בפי הטבעת בלידה דרך הנרתיק. בעת הלידה אובחן שהעובר נמצא במצג עורף לאחור המופיע רק ב-5% לערך מהלידות וידוע כגורם סיכון משמעותי לקרע בפי הטבעת בעת לידה. בוצעה לידת ואקום שאף היא ידועה כגורם סיכון משמעותי לקרע של פי הטבעת בלידה. הלידה הסתיימה בקרע של פי הטבעת בדרגת החומרה הגבוהה ביותר (דרגה 4). למרות שהיה מדובר בהצטברות ידועה של גורמי סיכון לקרע בפי הטבעת לא נערך כמתחייב דיון עם האשה ולא הוצגו לה הסיכונים שבביצוע לידת ואקום בנסיבות אלו. בנוסף, לא הוצגה לה כנדרש האפשרות החליפית של ביצוע ניתוח קיסרי. כתוצאה מהקרע הקשה בפי הטבעת סובלת האישה כיום מנכות משמעותית".

המומחה מסכם חוות דעתו וקובע:

"גברת ABC הייתה יולדת מבכירה עם עובר גדול ולכן הייתה בקבוצת סיכון להתרחשות קרע קשה בפי הטבעת בעת הלידה.

בשלבי הלידה המאוחרים אובחן שהעובר נמצא במצג עורף לאחור. ידוע היטב מהספרות ונייר העמדה הישראלי כי מצג זה מעלה בצורה משמעותית את הסיכון לקרע קשה בפי הטבעת בעת הלידה. כמו כן לא בוצע ולא הוצע ניסיון לסובב את ראש העובר בשלבים המאוחרים של הלידה.

מאחר והתקדמות הלידה לא הייתה תקינה, החליטו שני רופאים שונים בהפרש זמן על ביצוע לידת ואקום. מדובר בהליך שעל פי הספרות ונייר העמדה הישראלי כרוך בסיכון משמעותי מאד לקרע קשה בפי הטבעת בעת הלידה.

בניגוד להנחיות נייר העמדה הישראלי לא בוצע ולא תועד כמתחייב דיון עם האשה לגבי החסרונות והיתרונות של לידת ואקום, ולא הוצגה האפשרות החליפית של ניתוח קיסרי.

לא הייתה כל מניעה לבצע לאישה ניתוח קיסרי. אילו היה מבוצע ניתוח קיסרי, העובר היה מחולץ דרך חתך ברחם ולא היו נגרמים הקרעים.

לידת הואקום בוצעה כאמור ללא דיון עם האשה וזאת בשעה שהרופאים ידעו שהעובר נמצא במצג עורף לאחור הכרוך כשלעצמו בסיכון משמעותי להתרחשות קרע בפי הטבעת.

למרבה הצער, אכן התרחש קרע קשה בדרגת החומרה הגבוהה ביותר (דרגה 4) בפי הטבעת של גברת ABC ובנוסף לכך גם נגרם קרע חודר מהרקטום אל הנרתיק.

גברת ABC סובלת כיום מנכות משמעותית כתוצאה מהקרע הקשה בפי הטבעת".

מקרה זה הינו מקרה חמור של שיקול דעת רפואי רשלני, בו הוחלט לבצע פעולה (לידת ואקום) הכרוכה בנסיבות שהצטברו בסיכון גבוה מאוד לקרעים חמורים ברקטום, כפי שהתרחשו. כמו כן, נגוע המקרה בפגיעה בוטה בזכות החולה לאוטונומיה על גופה, כמו גם הפרת החובה לקבל הסכמה מודעת של חולה לטיפול רפואי.

הזכות לפיצוי בגין אי קבלת הסכמה מדעת לטיפול רפואי - לחצ/י >

מהם הנזקים שנגרמו ליולדת ?

כאמור, בשל הקרע הקשה של הרקטום, הוכנסה היולדת לניתוח מיד לאחר הלידה, במהלכו הקרע נתפר. למרבה הצער, הפגיעה בסוגר (ספינקטר) של פי הטבעת כתוצאה מהקרע, השאירה נזק לתפקוד הסוגר, על אף התיקון. נזק זה לא היה נגרם, אילו פעולת הוואקום המיותרת לא הייתה מבוצעת (ניתן היה לבצע ניתוח קיסרי). על מנת לאמוד את גודל הפגיעה בסוגר פי הטבעת, נבדקה היולדת על ידי רופא כירורג פרוקטולוג המתמחה בפגיעות מסוג זה. הרופא כתב התרשמותו בחוות דעת שצורפה גם היא לכתב התביעה. להלן סיכום קביעותיו:

  • היכולת לשחזר תפקוד מיטבי של הסוגר בתיקון מוקדם הסמוך להתרחשות הקרע המיילדותי באמצעות ניתוח- מוגבלת. על אף שבמקרים רבים נצפה שיפור בתלונות בתקופה הראשונה לאחר הניתוח, רק שליש מהמטופלות, ובחלק מהמקרים אף פחות מכך, מתארות שליטה מלאה בסוגר בטווח הארוך. חלק מהנשים, למרות התוצאה הטובה לאחר הניתוח, תפתחנה הפרעת התרוקנות בהמשך.
  • כאשר מסכמים את התוצאות לטווח ארוך של תיקוני הסוגר, נראה כי לא רק שהתוצאה הניתוחית אינה קבועה לטווח הארוך, אלא שחלק מהנשים מתדרדרות עם הזמן ומפתחות הפרעות התרוקנות חדשות.
  • לפי מדד וקסנר המקובל להערכת דרגת חוסר שליטה על סוגרים, לתובעת 5 נקודות מתוך 20 אפשריות. בהתאם לכך, מוערכת נכותה של התובעת ב-20%, מותאם, לפי סעיף 15(6) לתקנות הביטוח הלאומי.
  • יש סיכוי שבחלוף השנים, עם התבגרותה של התובעת, וככל שיעבור הזמן מאז הניתוח המתקן שעברה, שיעור נכותה יעלה לפחות ל-30%.

מהו הפיצוי הצפוי בתביעה זו ?

גובה הפיצוי בתביעות רשלנות רפואית תלוי תלות ישירה בהיקף הפגיעה שנגרמה והשלכותיה על הנפגע הספציפי. נתונים כמו גילו של הנפגע, עיסוקו ערב הפגיעה, סטאטוס משפחתי ועוד- משפיעים על גובה הפיצוי במקרים השונים.

במקרה זה מדובר באישה צעירה, אשר חוותה פגיעה קשה, שמלבד הכאב ואי הנוחות הכרוכים בניתוח תיקון הקרע החמור של הרקטום וההחלמה ממנו, נותרה עם פגיעה בלתי הפיכה, שצפויה עוד להחמיר עם השנים. כיום, סובלת התובעת מבריחות גזים וקושי להתאפק. מדובר בנכות הגורמת לעגמת נפש וכן מגבילה בשל הקושי להתאפק והחשש שיהיו דליפות. אין ספק שמקרה זה מצדיק פיצוי גבוה בגין הנזקים הלא ממוניים – זאת אומרת הכאב והסבל, הצער ועגמת הנפש הכרוכים במצב זה. כמו כן, תהיה זכאית התובעת לפיצוי בגין גריעה מכושר השתכרותה, עזרה נדרשת, צרכים רפואיים ואחרים ועוד. מובן שבמידה שחלילה מצבה יוחמר תוך כדי התביעה, הפיצוי יגדל בהתאם.

למידע נוסף על הזכות לפיצוי בגין נזק לא ממוני בתביעות רשלנות רפואית לחצ/י כאן 

560,000 ש"ח פיצוי בשל לידת ואקום רשלנית - קרא/י עוד >

רוצה לקרוא על עוד תביעות רשלנות רפואית בהריון ולידה בטיפול עורכי הדין גיא נסים ואביחי דר ?

תביעות רשלנות רפואית בהריון ולידה
לחצ/י כאן לתביעות רשלנות רפואית בהריון ולידה בטיפול עורכי הדין

מידע רלבנטי וקישורים:

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp