רשלנות רפואית באבחון סרטן – חשיבות הגילוי המוקדם

התפתחות מדע הרפואה בשנים האחרונות הביאה עימה, בין היתר, אמצעים שונים המאפשרים לרופאים לאבחן מחלות ממאירות מבעוד מועד, ולהביא לריפוי החולה, להארכת תוחלת חייו או לשיפור משמעותי באיכות חייו.

עפ"י נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, המתפרסמים מעת לעת, עדים אנו לגידול עקבי ומשמעותי בתוחלת החיים של האוכלוסייה הכללית, לא מעט עקב תרומתה של הרפואה המודרנית ובתוך כך היכולת הקיימת היום לאבחן מחלות ממאירות מבעוד מועד, טרם גרימת נזק בלתי הפיך לחולה.

ככל שמדובר באבחון מחלת הסרטן, ישנה חשיבות רבה לאבחון וטיפול מהיר, שכן רבות ממחלות אלו, כגון סרטן השדסרטן המעי הגס או סרטן צוואר הרחם משנות פניהן על ציר הזמן בצורה בלתי הפיכה. אי לכך, אלמנט הזמן באבחון ובטיפול במחלות אלו הינו קריטי ויכול להכריע גורלם של החולים ורשלנות באבחון סרטן עשויה לחרוץ גורל החולה.

מקרים נפוצים של רשלנות רפואית באבחון סרטן

רשלנות באבחון סרטן השד וסרטן המעי הגס

מקובל וידוע כי אבחון וטיפול מהיר בסרטן השד או בסרטן המעי הגס עשויים, באחוזים גבוהים מאוד, להביא לריפוי מלא של החולה. לעומת זאת, איחור באבחון ובטיפול עשוי להוביל למצב בלתי הפיך ולמוות, חו"ח. התעלמות מתלונות החולה, אי הפנייה לבדיקות המתאימות, כגון בדיקת ממוגרפיה ובדיקת אולטרה סאונד שד במקרי סרטן שד או בדיקת הקולונוסקופיה במקרי סרטן המעי הגס, עלולה להיחשב לרשלנות רפואית. במידה שעקב איחור רשלני בגילוי המחלה נגרם למטופל נזק, זכאי הוא בגין כך לפיצוי כספי.

רשלנות באבחון גידולי ראש

דוגמא נוספת לרשלנות באבחון סרטן, הינה במקרים של "גידולי ראש"- לעיתים איחור באבחון של גידול בראש (וממילא בביצוע ניתוח לכריתתו) עשוי להוביל לכך שהגידול- עקב גדילתו- ייצור לחץ על חלקים ו/או עצבים חיוניים במוח (כגון עצב הראייה או השמיעה) ויגרום, בסופו של התהליך, לפגיעה בלתי הפיכה בתפקודם של עצבים אלו (דבר שעשוי להוביל לפגיעה בלתי הפיכה בראייה או בשמיעה).

כמו כן, איחור באבחון של גידולים במוח, עשוי להקשות בהמשך על הוצאת הגידול בשלמותו, עקב נטייתם של חלק מגידולים אלו לחדור לעומק רקמות המוח- לעיתים החלקים שחדרו ואשר אינם ניתנים עוד להסרה בניתוח גורמים נזקים בתפקוד המוח שעשויים לבוא לידי ביטוי בצורת התקפי אפילפסיה, שיתוק גפיים ועוד.

בדיקות סקר לגילוי מוקדם של סרטן – אי ביצוען עלול להיחשב לרשלנות רפואית

לאור חשיבות הגילוי המוקדם של מחלת הסרטן, ארגון הבריאות העולמי, וכן איגודים רפואיים מקצועיים אחרים, קובעים ומעדכנים מעת לעת נהלים ו/או קווים מנחים (Guide lines), הכוללים, בין היתר, דרכי פעולה לאבחון וטיפול מוקדם במחלות סרטן שונות.

כך למשל, מנהיגים שירותי הרפואה "בדיקות בחירה", כגון בדיקת ממוגרפיה לסרטן השד ובדיקת קולונוסקופיה לסרטן המעי הגס, המבוצעות כרוטינה עפ"י קריטריונים קבועים, כגון גילו של המטופל ו/או ההיסטוריה המשפחתית שלו, ואשר מטרתן להביא לאבחון וטיפול מוקדם במחלות אלו.

תביעת רשלנות רפואית בטיפול בסרטן

על אף חשיבת הגילוי המוקדם, והמודעות לבדיקות הקיימות כיום המאפשרות גילוי מוקדם והצלת חיים, למרבה הצער, עדים אנו למקרים רבים בהם למרות נתוני המטופל או למרות תלונות שהציג המטופל בפני הרופא או סימנים שהרופא ראה בעצמו, לא מבוצעות הבדיקות המתאימות בזמן, ואבחון המחלה מתאחר לשווא, עקב רשלנות רפואית באבחון סרטן. מקרה לדוגמה הוא אירוע פטירתה המצער של צעירה בשל טיפול שגוי בסרטן צוואר הרחם בו לקתה.

בתי המשפט קבעו לא אחת כי על הרופא חלה חובת זהירות כלפי המטופל- על הרופא להתייחס לתלונות המטופל ולבצע הבדיקות הנחוצות לצורך שלילת מחלות העשויות להתאים לתלונות ולסימנים שהציג המטופל בפניו. יותר מזה- עפ"י פסיקת בית המשפט העליון, על הרופא חלה חובה לא רק להקשיב לתלונות המטופל אלא גם לחקור המטופל בעצמו "ולהוציא" ממנו המידע הנחוץ לרופא סביר על מנת להגיע לאבחנה נכונה.

הפרת חובה זו על ידי הרופא עשויה להיחשב כרשלנות רפואית באבחון.

להלן מספר דוגמאות למקרים העשויים להיחשב כרשלנות רפואית באבחון סרטן:

-מטופלת אשר לא הופנתה לבצע בדיקת ממוגרפיה שגרתית למרות גילה

-מטופל שלא הופנה לבצע בדיקת קולונוסקופיה שגרתית למרות גילו

-מטופל שהתלונן בפני הרופא על ירידה במשקל ו/או דימום בצואה ולא הופנה לבצע בדיקת קולונוסקופיה

-מטופלת שהרגישה גוש בשד אך לא הופנתה לבדיקת כירורג ו/או בדיקת ביופסיה מהגוש שנמוש

-מטופל שהתלונן בפני הרופא על כאבי ראש ו/או טשטוש ראייה ולא הופנה לבדיקת נוירולוג ו/או לבדיקת רופא עיניים ו/או לבדיקת סיטי מוח או MRI מוח

לסיכום- ברור שלא בכל מקרה בו מאובחן סרטן בשלב מתקדם, מדובר ברשלנות באבחון סרטן. יחד עם זאת, בכל אותם מקרים בהם אבחנו אצל מטופל סרטן בשלב מתקדם של המחלה, מומלץ לפנות ולהתייעץ בנדון עם עו"ד הבקי בתחום ולברר המקרה ביסודיות, ולו על מנת לשלול האפשרות שמדובר בתוצאה של רשלנות רפואית באבחון. לצורך זה אנו כאן, ניתן לפנות אלינו לייעות לא מחייב ואנו נעריך עוברך האפשרות לקבלת פיצוי כספי בשל אחבון מאוחר של סרטן.

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp