העשייה היומיומית כולל בתוכה טעויות, שכן "מי שלא עושה לא טועה". גם עולם הרפואה אינו חף מטעויות, אלא שבשונה ממקצועות רבים אחרים, טעות של רופא עלולה לעלות בנזקים גופניים למטופל, ואף חלילה במוות. קו הגבול המשפטי בין טעות "מותרת" לבין טעות הנחשבת לרשלנות רפואית הנו דק. עורכי הדין גיא נסים ואביחי דר מסבירים מתי טעות בעשייה הרפואית תיחשב לטעות רשלנית המזכה בפיצויים, למה כדאי לכם לשים לב ומתי מומלץ לפנות לייעוץ עם עורך דין לרשלנות רפואית

מתי טעות באבחון תיחשב לרשלנות רפואית ?

מכיוון שהרפואה איננה מדע מדויק, קורה לא אחת שרופא טועה באבחנה הרפואית. במידה שטעותו של הרופא גרמה למטופל נזק, עשויה להיות למטופל עילת תביעה בגין רשלנות רפואית של הרופא.

השאלה האם טעות באבחנה רפואית מהווה רשלנות רפואית נידונה רבות בפסיקת בתי המשפט השונים. במקרים מסוימים נתקבלו תביעות רשלנות רפואית עקב טעות באבחנה הרפואית ובמקרים אחרים תביעות אלו נדחו.

סיכומה של הפסיקה הנ"ל מלמדנו כי קו הגבול בין טעות לגיטימית באבחנה שקבע רופא לבין טעות רשלנית באבחון אינו ברור כלל ועיקר, למעשה הקו הוא דק, יש יגידו דקיק ותלוי תפיסת עולמו של כל שופט ושופט. בתי המשפט היו נכונים לקבל ההנחה כי רופא עשוי לטעות במהלך עבודתו, בהפעלת שיקול דעתו וכדומה, וכי לא כל טעות היא רשלנות רפואית, שכן, כאמור, הרפואה אינה מדע מדויק, טבעי שבן אדם לפעמים טועה. מצד שני, ישנן טעויות שאסור שיקרו ועצם התרחשותן מלמדת על רשלנות.

בסופו של דבר מדובר בשאלה של סבירות- בית המשפט יבחן במקרה שיובא מולו האם טעותו של הרופא באבחון היתה סבירה או לא.

עורך הדין אביחי דר מסביר בדקה ו-13 שניות על רשלנות באבחון הרפואי

דוגמאות שכיחות למקרים של טעות באבחנה הרפואית העשויים להיחשב רשלנות רפואית באבחון המזכה בפיצויים כספיים:

  • איחור באבחון גידול שפיר בעמוד השדרה: לא אחת קורה שמטופל סובל מכאבי גב או סימנים אחרים הקשורים עם לחץ מתמשך על חוט השדרה בשל גידול. לחץ מתמשך שכזה עלול לגרום לאיסכמיה של חוט השדרה וכתוצאה מכך- לנזק בלתי הפיך לחוט השדרה. אי ביצוע הבירור הנדרש- סיטי, MRI וכו'- עלול להוות רשלנות ולזכות בפיצוי כספי בשל איחור באבחון הגידול בגב. כך היה במקרה בו ייצגנו אשר הסתיים עם פיצוי הלקוח במאות אלפי שקלים בשל איחור באבחון וביצוע ניתוח לכריתת הגידול בגבו.
  • רופא שטעה באבחון גידול מוחי אצל המטופל: רופא יכול לטעות ולחשוב כי כאבי ראש עליהם התלונן המטופל בפניו, מקורם במיגרנה, תופעה מוכרת ולא מסוכנת בד"כ, בעוד שבסופו של דבר מסתבר כי מקור הכאבים היה גידול תוך מוחי, והטעות באבחנה גרם למטופל נזק. התשובה לשאלה האם טעותו של הרופא במקרה זה הייתה סבירה או לא, תלויה באופן התנהלותו של הרופא- בית המשפט יבחן למשל האם הרופא ביצע למטופל הבדיקות המתאימות לפני שהגיע לאבחנה המוטעית, האם הרופא התייעץ בעניינו של המטופל עם רופאים מומחים (כגון- נוירולוג או נוירו-כירורג), מה היה אופיין של התלונות, באיזו תדירות הופיעו, האם נעשתה אבחנה מבדלת, האם נלקחה אנמנזה מלאה וכו'. [להרחבה בנושא של איחור באבחון מחלות ממאירות לחצ/י כאן]
  • רופא שטעה באבחון התקף לב אצל המטופל: רופא יכול לטעות ולחשוב כי כאבי חזה עליהם התלונן המטופל בפניו הם ממקור שרירי או קיבתי, בעוד שבסופו של דבר מסתבר כי מקור הכאבים היה לבבי, והם היו למעשה סימן להתקף לב שהתפתח בתוך שעות או ימים. גם במקרה זה התשובה לשאלה האם טעותו של הרופא בקביעת האבחנה הרפואית הייתה סבירה או לא, תיענה באמצעות בחינת אופן התנהלותו של הרופא שעמדה בבסיס אבחנתו המוטעית- בית המשפט יבחן למשל האם לפני שהגיע הרופא לאבחנה המוטעית, נקט הוא בפעולות מתאימות על מנת לשלול גורמים אפשריים אחרים למקור תלונותיו של המטופל? האם הפנה הוא את המטופל לבדיקות המתאימות? מה היה הרקע של המטופל וגורמי הסיכון שלו, האם נעשו התייעצויות מתאימות וכו'. [לקריאה נוספת על רשלנות רפואית באבחון התקף לב לחצ/י כאן].
  • טעות באבחנה של דלקת של האפנדציט (דלקת של התוספתן): תלונות על כאב חדש ופתאומי בבטן ימנית תחתונה עלולות לרמז על דלקת של האפנדציט. במקרה זה יש לבצע ללא שיהוי בירור הכולל בדיקות דם והדמיה (אולטרה סאונד בטן / סיטי בטן), על מנת לאשר או לשלול אפנדיציטיס. אי ביצוע הבירור הנדרש עלול להביא להתנקבות של התוספתן (אפנדציט) ולפיזור תוכן הדלקת בחלל הבטן- מצב מסכן חיים. [למידע נוסף על רשלנות באבחון דלקת של התוספתן לחצ/י כאן].

בכל המקרים הנ"ל, יבחן בית המשפט את התנהלותו של הרופא באמצעות הראיות שתובאנה לפניו- חוות דעת מומחים, רישומים שנעשו בזמן אמת בתיק הרפואי וכיו"ב. בית המשפט יכול להתרשם כי טעותו של הרופא באבחנה הייתה בלתי נמנעת ולפיכך סבירה, ולעומת זאת יכול להתרשם כי מדובר בטעות שאסור היה שתתרחש וככזאת טעות רשלנית באבחנה, המזכה את המטופל בפיצוי כספי.

מתי לפנות לעורך דין לצורך תביעת רשלנות רפואית בשל טעות באבחון ?

תביעות לפיצויים כספיים בשל טעות באבחון רפואי הינן שכיחות. יש וטעות תגרום למטופל נזק חולף או קל ויש מקרים בהם טעות עלולה להביא למותו של המטופל. היקף הפיצוי לו זכאי נפגע טיפול רפואי בשל טעות באבחנה, מושפע בראש ובראשונה מהשלכות הטעות על מצבו הכללי או במילים אחרות היקף הנזק שנגרם למטופל בשל הטעות הרפואית. אנו ממליצים כי במקרה בו נעשתה טעות באבחנה הרפואית והדבר גרם או תרם לנזק אצל המטופל, לפנות ולהתייעץ בנדון עם עו"ד הבקי בדיני הרשלנות הרפואית על מנת שיבחן האם בטעות סבירה מדובר או ברשלנות רפואית באבחון.

במידה שקיים אצלך חשד כי עברת טעות באבחנה הרפואית ובשל כך נגרם לך נזק, אל תהסס/י לפנות אלינו לייעוץ פרטני ולא מחייב במסגרתו נוכל להעריך האפשרות לתבוע פיצוי כספי בשל רשלנות רפואית באבחון. 

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp