המטופלת התעוררה במהלך הניתוח בשל רשלנות בהרדמה כללית

תביעה בשל רשלנות רפואית חמורה בניתוח – המטופלת התעוררה במהלך ניתוח בהרדמה כללית בשל רשלנות. עורכי הדין גיא נסים ואביחי דר, המייצגים התובעת, מתארים הרשלנות שהתרחשה במקרה זה והפיצוי הצפוי בתביעה

מה הייתה הרשלנות בגינה התעוררה המטופלת במהלך הניתוח ?

התובעת, צעירה בשנות השלושים של חייה, עברה ניתוח לכריתת כיס המרה שלה בשל אבנים. הניתוח עבר ללא סיבוכים, אולם כ-15 דקות לפני סופו התעוררה לפתע התובעת כשהיא על שולחן הניתוחים, עם טובוס בקנה הנשימה, משותקת ואינה מסוגלת לזוז או להשמיע קול, אבל מודעת היטב למתרחש סביבה וחשה את דקירות התפירה של עור בטנה המנותחת. כך במשך כ-15 דקות שכבה התובעת חסרת אונים, חרדה וכאובה, עם תחושת מחנק נוראית. רק לאחר שניתנה לתובעת תרופה לנטרול השפעת תרופות שיתוק השרירים שניתנו לה והוצא הטובוס, החלה היא להשתעל, לבכות ולספר על שקרה לה במהלך הניתוח.

החוויה הנוראית שעברה התובעת, של מודעות במהלך הרדמה כללית, המזכירה סיפור הסרט "סכין בלב", הותירה אצלה נזק נפשי משמעותי עם מרכיבים פוסט טראומטיים, הפוגע בתפקודה ובשגרת חייה.

לכתב התביעה צורפה כמתחייב על פי דין חוות דעת של רופא מומחה להרדמה, אשר עיין בתיק הרפואי של התובעת וקבע כי מדובר במקרה זה ברשלנות רפואית חמורה, אשר נבעה, בין היתר, מהחלטה פסולה להפסיק תרופות ההרדמה לפני שהניתוח הסתיים תוך כדי השארת התובעת במצב של שיתוק שרירים, כמו גם מהתעלמות מנתונים תוך כדי הניתוח שהצביעו בבירור על כך שהתובעת ערה וחייבו התערבות מיידית. להלן עיקרי קביעות המומחה:

  • לא ניתן לתובעת מינון התרופות הנדרש בהתאם לנתוניה, וההרדמה שלה הייתה שטחית ביותר. כמו כן, לא עקבו אחר מדדי התובעת ועומק ההרדמה שלה.
  • תרופות ההרדמה הופסקו כ-15 דקות לפני סוף הניתוח והתובעת הושארה למעשה ללא הרדמה מצד אחד ותחת שיתוק שרירים מצד שני. "סגירת ההרדמה לפני סוף הניתוח היא במטרה לקצר ולחסוך זמן ולהביא להתעוררות מהירה של החולה. זהו שיקול לוגיסטי פסול, והמחיר כאן מראה זאת", קובע המומחה.
  • על אף העובדה שניתן להבחין בבירור שכ-15 דקות לפני סוף הניתוח מופיעים שינויים קיצוניים במדדי התובעת – עליות בלחץ הדם ובדופק (סימנים קלאסיים של התעוררות בהרדמה), לא ננקטה כל פעולה על ידי הרופאה המרדימה.
  • התעלמות מנתוני מוניטור ייעודי שחובר לתובעת על מנת לנטר עומק ההרדמה (entropy), אשר לימד בבירור על ערנות במהלך הניתוח.
  • לא נעשה תיעוד האירוע בגיליון ולא נעשתה הפניית החולה להערכה, מעקב והתערבות טיפולית פסיכולוגית בשלב ראשון.

מהן ההשלכות של התעוררות במהלך ניתוח בהרדמה כללית ?

המומחה, שחוות דעתו צורפה לתביעה, הסביר בחוות הדעת שהתעוררות במהלך הרדמה הינה אירוע טראומטי אשר עלול לגרום למטופל לבעיות נפשיות קצרות וארוכות טווח:

"ערנות בהרדמה חושפת את החולה לפגיעה פסיכולוגית לא קלה ואף לעיתים קשה. פגיעה כזו מצריכה טיפול. התופעות השכיחות הן חלומות ביעותים בלילה, חרדה, הבזקי זיכרון, הפרעות בשינה, פחד וחרדה מהרדמה בעתיד עד כדי הימנעות, תופעות פסיכולוגיות מאוחרות, הפרעה במערכות יחסים יום יומיים ובעבודה, נטייה להימנע מטיפול רפואי בכלל. ההפרעות יכולות להימשך שנים, תופעה זו עלולה לגרום לתסמונת פוסט טראומטית (PTSD). מודעות וערנות בזמן הרדמה קשורה לפי הספרות המקצועית עם טראומה והופעת תחלואה נפשית ועל המרדים להיות מודע לכך…".

תביעה: ההרדמה הספינלית הסתיימה עם נזק עצבי לרגלה של התובעת

סכומים רשלנות רפואית
לחצ/י לקריאה - רשלנות בהרדמה ספינאלית גרמה לפגיעה ברגל

מהם הנזקים שנגרמו לתובעת בשל התעוררות במהלך ניתוח בהרדמה כללית ?

לאחר האירוע חוותה התובעת שינויים במצב רוחה בגינם פנתה היא לטיפול פסיכולוגי. במהלך הטיפול הפסיכולוגי אובחנה התובעת עם תסמונת פוסט טראומטית בשל אירוע ההתעוררות בניתוח. לכתב התביעה צורפה חוות דעת של רופא מומחה לפסיכיאטריה אשר קבע כי בשל אירוע ההתעוררות בניתוח לוקה התובעת בתסמונת פוסט טראומטית עם מרכיבים דיכאוניים. בשל כך נקבעה לה נכות נפשית.

מהו הפיצוי הצפוי בתביעה זו ?

הפיצוי הצפוי בתביעה זו אמור לשקף את נתוני הפגיעה ונתוני התובעת: היקף הפגיעה בתובעת והשלכותיה על תפקודיה השונים בבית ומחוצה לו, חברתית, תעסוקתית ובכלל. גילה של התובעת, כמו גם עיסוקה וכישוריה ערב האירוע, ישמשו בסיס לחישוב הפיצויים במקרה זה. לכך יש להוסיף פיצוי נכבד במקרה זה בגין ראש הנזק של כאב וסבל, צער ועגמת נפש, בשים לב לנסיבות הקיצוניות של האירוע בו התעוררה התובעת במהלך הניתוח, הפכה מודעת למתרחש סביבה, חשה דקירות התפירה ותחושת חנק נוראית, מלווה בחרדה וחוסר אונים מתמשכים.

390,000 ש"ח בשל רשלנות רפואית של רופא מרדים - לחצ/י למידע על המקרה >

קישורים רלבנטיים:

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp