תביעת רשלנות רפואית ילדים

עורכי הדין גיא נסים ואביחי דר מסבירים על רשלנות רפואית בילדים, מהם המקרים השכיחים, מה מיוחד לתביעת רשלנות רפואית של ילדים ומתי כדאי לפנות להתייעץ עם עורך דין 

מה ההגדרה של רשלנות רפואית בילדים ?

מבחינת ההגדרה של רשלנות רפואית, החוק אינו מבחין בין ילדים למבוגרים אלא קובע בלשון כללית, שאי נקיטת רמת מיומנות ו/או מידת זהירות סבירות, נחשב לרשלנות.

בפועל, בית המשפט בודק האם הטיפול הרפואי שניתן לילד, היה ברמה סבירה. הוראות בספרות המקצועית הרלבנטית לתחום הטיפול, ניירות עמדה, חוזרים ונהלים שהוצאו על ידי איגודים מקצועיים, כמו גם הפרקטיקה הרפואית הרווחת – הם אלו שיכתיבו המענה לשאלה האם הטיפול שניתן לילד היה סביר או רשלני.

מה מיוחד ברשלנות רפואית בילדים ?

בשונה ממבוגרים, טיפול רפואי בילד מציב מספר אתגרים בפני הצוות הרפואי:

  • הילד על פי רוב מתקשה להתבטא ולתאר את תלונותיו. עובדה זו מקשה על נטילת אנמנזה שהיא כלי ראשון במעלה באבחנה הרפואית.
  • הילד אינו עצמאי ותלוי בהוריו כדי למלא אחר הוראות שניתנו.
  • מחלות מסוימות מתבטאות בצורה שונה במקרים של ילדים.
  • ישנן מחלות ילדים שכיחות וקלות כמו שיעול, העלולות למסך בעיה רפואית רצינית יותר.
  • קיים מחסור במומחים לרפואת ילדים באיוש עמדות רפואה ראשונית- קופות חולים, חדרי מיון ומוקדים רפואיים.

קשיים אלו ואחרים, עלולים להקשות על האבחנה והטיפול במקרים של ילדים ולכן מחייבים משנה זהירות בעת הערכה וטיפול רפואי של ילד.

מקרים שכיחים של רשלנות רפואית בילדים

ממחקר בנושא תביעות רשלנות רפואית של ילדים, עולה כי שמונת תחומי הרפואה המובילים במקרי רשלנות רפואית של ילדים הם המערבים מיילדות במקום הראשון, רפואת ילדים במקום השני, אורתופדיה במקום השלישי, רפואה דחופה במקום הרביעי, רפואת משפחה במקום החמישי, רדיולוגיה במקום השישי, כירורגיה במקום השביעי והרדמה במקום השמיני.

ישנם מקרי רשלנות רפואית בילדים שלמרבה הצער חוזרים על עצמם, ומהווים סיבות חוזרות לתביעות רשלנות בילדים. בין אלו ניתן לציין את המקרים הבאים*:

  • איחור באבחנה של תסביב אשך. תסביב אשך הוא מצב חירום רפואי בו נגרם תסביב של צינור הזרע הפוגע באספקת הדם לאשך. התופעה מתרחשת בעיקר בגיל הילדות. במקרה זה יש חלון זמנים צר למדי, לצורך התרת השיזור ומניעת נמק של האשך. איחור באבחנה ובטיפול במקרים של תסביב אשך מהווה סיבה שכיחה יחסית לתביעות רשלנות רפואית בילדים.
  • איחור באבחנה ובטיפול באפנדציט. דלקת של התוספתן נחשבת גם היא למצב חירום רפואי המחייב טיפול מהיר, לפני פיזור תוכן התוספתן המודלק בבטן והופעת ספסיס. דלקת של התוספתן שכיחה למדי בילדים ובצעירים, היא מלווה בתסמינים אופייניים ומחייבת כאמור אבחנה מהירה. גם איחור באבחנה של אפנדציטיס מהווה עילה מוכרת לתביעת רשלנות בילדים.
  • איחור באבחנה של דלקת ריאות. כל הורה מכיר את מכשיר האינהלציה שעובד שעות נוספות בעיקר בעונת החורף. מצד אחד, שיעול ונזלת הן תלונות שכיחות מאוד בקרב ילדים. הן בדרך כלל נגרמות ממחלה ויראלית שאינה מצריכה טיפול, למעט טיפול מקל. מצד שני, תסמינים אלו עלולים להיות ביטוי של דלקת ריאות, שלא תמיד רופא לא מיומן מצליח לאבחן על ידי האזנה לריאות. דלקת ריאות שלא מאובחנת ולא מטופלת עלולה לדרדר את מצב הילד ולסכנו. גם איחור באבחנה של דלקת ריאות מהווה אירוע שכיח יחסית בתביעות רשלנות של ילדים.

*מדובר ברשימה חלקית בלבד, לצורך המחשה.

מחקר תביעות רשלנות הנוגעות לילדים (פורסם על ידי The Doctors Company)

מה הפיצוי בתביעת רשלנות רפואית ילדים ?

המיוחד בתביעות רשלנות רפואית של ילדים הוא אופן חישוב הפיצויים, המתבסס על חזקות אובייקטיביות, במטרה לפסוק סכומי פיצוי אחידים, לאור העובדה שבמקרים של ילדים קיים קושי מהותי לדעת מה צופן להם העתיד, במה יעבדו, מה יהיה הרכב משפחתם וכו'.

חזקה אחת שנקבעה היא לעניין חישוב אובדן שכר, ולפיה השכר שעתיד הילד להשתכר בבגרותו יחושב בהתאם לגובה השכר הממוצע במשק. חזקה נוספת היא שגובה הנכות הרפואית שנגרמה לילד בשל הרשלנות ישמש לחישוב אובדן כושר העבודה שלו (הפגיעה התפקודית). חזקה אחרת, החלה במקרים של פטירת ילד בשל רשלנות רפואית, קובעת כי אובדן ההשתכרות של הילד בשנים בהן לא יחיה בשל הרשלנות ("השנים האבודות"), הוא בגובה שליש מהשכר הממוצע במשק בחודש.

משכך, במקרי פטירה של ילדים בשל רשלנות רפואית סכומי הפיצויים שנקבעים די אחידים ונעים בטווח שבין 1,500,000 ל-2,000,000 ש"ח.

קישורים רלבנטיים:

הצהרת מהימנות

מאמר זה נכתב על ידי עורכי דין חברי לשכת עורכי הדין בישראל, המתמחים בנושא המשפטי של המאמר. אנו משתדלים להיות אובייקטיבים, כנים ולא משוחדים בדעותינו, כמו גם להציג הדעות השונות הקיימות, אם קיימות. חלק מהמאמרים מכילים קישורים פנימיים למאמרים אחרים שנכתבו על ידי עורכי הדין וחלק מכילים קישורים למקורות חיצוניים. השתדלנו לבחור מקורות חיצוניים מהימנים ומקובלים בתחום. אנו ממליצים לקרוא את מדיניות הפרטיות והסודיות בה אנו נוקטים בעת השימוש באתר.
לפניה מהירה whatsapp whatsapp
דילוג לתוכן