1. עמוד הבית
  2. »
  3. תאונות שונות
  4. »
  5. נזק גוף בשל תאונה- שאלות ותשובות על הזכות לפיצוי כספי

נזק גוף בשל תאונה- שאלות ותשובות על הזכות לפיצוי כספי

Last updated on January 21st, 2019 at 07:32 pm

פיצוי בשל תאונה

אנחנו יודעים שיש לך שאלות בנוגע לזכות לקבל פיצויים בשל תאונות שונות. לכן קיבצנו את השאלות הנפוצות ביותר מביניהן והשבנו בצורה מפורטת.

התשובה תלויה בנסיבות המקרה ויש לפנות לייעוץ משפטי. תיתכן תביעה לפי פוליסת ביטוח תאונות תלמידים ותיתכן תביעה כנגד הגורם המחזיק והמתפעל את הגן (לרוב העירייה או הרשות המקומית שבתחומה נמצא הגן).

תאונה בדרך לעבודה נחשבת הן כתאונת עבודה והן כתאונת דרכים. עקרונית, ניתן לקבל פיצוי הן מהמוסד לביטוח לאומי והן מחברת הביטוח של הרכב המעורב בתאונה, תלוי בנסיבות המקרה.

באם נפילה במדרגות של בניין נגרמה כתוצאה מרשלנות או מהפרת חובה כלשהי של בוני הבניין, בעלי הבניין או מנהליו (לרבות הדיירים ו/או ועד הבית), ניתן יהיה להגיש נגדם תביעה.

במידה שניתן להוכיח התרשלות או הפרת חובה כלשהי של מחזיקי או בעלי הקניון, שגרמה לתאונה, ניתן להגיש תביעה כנגדם.

הדבר תלוי בנסיבותיו של כל מקרה ומקרה. יש לבדוק האם הילד לומד במוסד המכוסה בפוליסת ביטוח תאונות תלמידים, ובמקביל האם הייתה התרשלות או הפרת חובה כלשהי של מארגני הטיול, המוסד החינוכי וכו'.

ניתן לבדוק אפשרות תביעה בכמה מישורים: תביעה נגד הביטוח הלאומי כתאונת עבודה; תביעה נגד המעסיק, עקב רשלנות או הפרת חובה חקוקה, במקרים המתאימים; תביעה נגד חברת הביטוח המבטחת את העובד בגין תאונות עבודה ו/או אובדן כושר עבודה.

תאונת מלגזה בעבודה נחשבת, ככלל, הן כתאונת דרכים והן כתאונת עבודה. המשמעות היא כי ניתן להגיש תביעה הן לביטוח הלאומי והן כנגד חברת הביטוח שביטחה את המלגזה לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים.

יש לבחון האם הכאבים קשורים לאופי העבודה ואזי ניתן להגיש תביעה כנגד הביטוח הלאומי (במידה שניתן להוכיח נכות) ו/או האם מקורם ברשלנות או בהפרת חובה של המעביד ואזי ניתן להגיש תביעה כנגדו.

ניתן לקבל פיצוי בשביל ילד שטבע בבריכה, אם תוכח רשלנות כלשהי של צוות המצילים או מפעילי הבריכה, שגרמה לטביעה ולנזקיו של הילד. במקרה שכזה, ניתן יהיה להגיש תביעה על טביעה בבריכה. מומלץ לפנות לעורך דין הבקי בתחום זה.

המקום בו תוגש התביעה באם נפגעת מרשלנות של העירייה, נגזר מגודל סכום התביעה ומזהות העירייה הנתבעת. תביעה לפיצוי של עד 2.5 מיליון ש"ח תוגש לבית משפט השלום ואילו תביעה לפיצוי מעל 2.5 מיליון ש"ח תוגש לבית משפט מחוזי. מקום התביעה יהיה בית המשפט הנמצא במחוז של העירייה הנתבעת.

במידה שתאונת האופניים קרתה עקב מעורבות ישירה או עקיפה של רכב מנועי, ניתן לראות במקרה, בתנאים מסוימים, תאונת דרכים. במידה שפרטי נהג הרכב ידועים, יידרש פיצוי מחברת הביטוח שלו ובמידה שפרטי הנהג אינם ידועים, יידרש פיצוי מקרנית. 
 
במידה שמדובר בתאונת אופניים עקב מכשול בשטחה של רשות מקומית, ישנה אפשרות, בתנאים מסוימים, לתבוע את הרשות המקומית אשר בשטחה ארעה התאונה.

יש לפנות לעורך דין הבקי בתחום התביעות בנושא של רשלנות בטביעה בים או בבריכה, על מנת לבחון האם הטביעה נבעה מרשלנות כלשהי של המצילים, הרשות המקומית מחזיקת הבריכה או החופים וכד'.

עקרונית כן. מרבית הפוליסות לביטוח תאונות תלמידים כוללות גם סעיפי פיצוי להורים מלווים בפעילות בית ספר. המדובר בפיצוי בגין ימי מחלה ו/או נכות צמיתה (במידה שנגרמה) ו/או הוצאות חילוץ ו/או הוצאות רפואיות וכו'.
במקרים המתאימים ניתן לתבוע פיצוי נוסף, במסגרת תביעת נזיקין.

אם נפלת משבר של מדרכה ברחוב, ייתכן שאפשר להגיש תביעה נגד העירייה או הרשות המקומית שהיו אמורות לבצע עבודות תחזוקה במדרכה ולהסיר מפגעים. מומלץ לפנות לעורך דין הבקי בתחום זה.

לא כל נפילה בבור נובעת מרשלנות ומזכה בפיצוי. גובה הפיצוי נגזר מגורמים רבים, ובהם, גודל הנזק הגופני שנגרם, גילו של הנפגע, עיסוקו ועוד.

שתפ/י באמצעות: